Reklama

Franciszek

Papieskie intencje na lipiec

[ TEMATY ]

papież

modlitwa

Janusz Rosikoń

Jak co miesiąc, modlimy się w dwóch papieskich intencjach, ogólnej i misyjnej. Pierwsza z nich to: „Aby uprawianie sportu było zawsze okazją do umacniania braterstwa i rozwoju ludzkiego”. Papież mówił o tym, spotykając się niedawno, 7 czerwca, na placu św. Piotra z włoskimi klubami i stowarzyszeniami sportowymi:

Reklama

„Życzę wam, byście odczuwali smak i piękno gry zespołowej, co jest bardzo ważne dla życia. Trzeba powiedzieć «nie» indywidualizmowi, «nie» prowadzeniu gry dla siebie samych! W mojej ojczyźnie, kiedy jakiś zawodnik to robi, mówimy, że chce «sam pożreć piłkę»! Nie, tak nie można, to jest indywidualizm! Nie «pożerajcie» piłki, grajcie zespołowo, w ekipie. Przynależność do stowarzyszenia sportowego oznacza odrzucenie wszelkich form egoizmu czy izolowania się i jest okazją, by być razem z innymi, by nawzajem sobie pomagać, by współzawodniczyć we wzajemnym szacunku i wzrastać w braterstwie”.

Ojciec Święty poleca nam też intencję misyjną na każdy miesiąc. W lipcu mamy się modlić, „aby Duch Święty wspierał dzieło świeckich, którzy głoszą Ewangelię w krajach najuboższych”. Franciszek często mówi o Duchu Świętym i Jego roli w życiu każdego chrześcijanina. Niejednokrotnie zachęca wiernych świeckich, by głosili Ewangelię. Nieraz też mówi o ubogich, którzy potrzebują naszego ewangelicznego świadectwa. Dokładnie miesiąc temu, 1 czerwca, spotkał się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie z jednym z najbardziej dziś znanych ruchów ewangelizacyjnych katolików świeckich, jakim jest Odnowa w Duchu Świętym. Poruszył tam także tematy ewangelizacji i służby ubogim oraz znaczenia, jakie w ich realizacji ma moc Ducha Świętego.

„Szukajcie świętości w nowym życiu, które daje Duch Święty – powiedział Franciszek. – Bądźcie tymi, którzy przekazują innym łaskę Bożą. Unikajcie niebezpieczeństwa przerostu organizacji. Wyjdźcie na ulice, by ewangelizować, głosząc Dobrą Nowinę. Pamiętajcie, że Kościół narodził się «wychodząc na zewnątrz» w ów poranek Pięćdziesiątnicy. Zbliżcie się do ubogich i w ich ciele dotykajcie zranionego ciała Jezusa. Pozwólcie prowadzić się Duchowi Świętemu z Jego wolnością i proszę was, nie «zamykajcie do klatki» Ducha Świętego! Zachowujcie Jego wolność!”.

2014-07-01 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież u św. Marty: w „tak” Maryi zawarte jest „tak” całej historii zbawienia

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Catholic News Service/facebook.com

Na znaczenie stwierdzenia Maryi: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”, jako „tak” całej historii zbawienia, „tak” otwierającego drogę Panu Jezusowi wskazał Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty zachęcił wiernych, by nie udawali, że nie słyszą pytania jakie stawia im Bóg i także wypowiadali swoje „tak” wobec propozycji, jakie stawia im Pan.

Papież przypomniał, że Abraham będąc posłusznym Bogu odpowiedział „tak” na wezwanie do opuszczenia swej ojczystej ziemi i wyruszył w nieznane, dając początek całemu łańcuchowi „tak”, wypełniających wolę Boga. Podkreślił, że byli wśród tych osób ludzie w podeszłym wieku, jak Abraham i Mojżesz, ale także Izajasz, który na wezwanie Pana stwierdził, że ma usta nieczyste. Wówczas Bóg oczyścił jego usta i Izajasz odpowiedział: „Oto ja, poślij mnie” (Iz 6,8). Podobnie Jeremiasz, który twierdził, że nie potrafi mówić, ale później powiedział Bogu „tak”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję