Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

- Medialne nagłośnienie aresztowania księdza Michała Olszewskiego jest obliczone na zniechęcanie wiernych do Kościoła – powiedział biskup świdnicki, podczas maryjnych uroczystości w sanktuarium w Bardzie Śląskim.

2024-07-04 19:42

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Bardo Śląskie

Ks. Michał Olszewski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk - biskup świdnicki

Bp Marek Mendyk - biskup świdnicki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Marek Mendyk we wtorek 2 lipca przewodniczył uroczystej liturgii w 58. rocznicę koronacji cudownej figurki Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. Był to także dzień pierwszej pielgrzymki rodzin kapłanów i osób życia konsekrowanego diecezji świdnickiej oraz Apostolatu Margaretka. - Przychodzimy tutaj jak przychodzi się do Matki ze swoimi sprawami, ze swoją codziennością, z tym, co nas dotyka i co nas boli. Powierzamy Jej nasze radości, te zwykłe, proste, codzienne radości, które są ważną częścią naszego codziennego doświadczenia wiary – powiedział bp Mendyk, pozdrawiając obecnych przy ołtarzu ojców redemptorystów, strażników maryjnego sanktuarium.

Maryja wzorem miłości i służby

Biskup świdnicki rozpoczął homilię od refleksji na temat roli Maryi w życiu wiernych. Wskazał na jej postawę pełną miłości i gotowości do służby, nawiązując do ewangelicznego opisu jej wizyty u św. Elżbiety. - Maryja idzie, aby służyć... Maryja pokazuje, że miłość nie może być tylko werbalna, wyrażana w formie haseł, ale taka miłość musi przechodzić do czynów, do konkretów – przekonywał hierarcha, podkreślając, że Maryja uczy nas, jak być dla innych błogosławieństwem, okazując serce i pokorę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nadzieja dla Kościoła

W drugiej części bp Mendyk odniósł się do znaczenia powołań kapłańskich. W kontekście pielgrzymki rodzin księży i osób konsekrowanych, wyraził wdzięczność za wsparcie modlitewne i duchowe, które rodziny udzielają swoim powołanym członkom. - Chcę bardzo serdecznie podziękować rodzicom, krewnym osób powołanych, którzy tu w Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary powierzają w swoich modlitwach Kościołowi modlitwę za kapłanów i siostry zakonne – podkreślił biskup. Dodał, że klimat powołaniowy w naszych wspólnotach jest niezbędny, aby młodzi ludzie odważnie podejmowali decyzję o służbie Bogu i Kościołowi.

Współczesne prześladowania

Najbardziej poruszającym wątkiem homilii był temat prześladowania Kościoła, zilustrowany historią sercanina ks. Michała Olszewskiego. Biskup świdnicki opisał dramatyczne warunki, w jakich przebywał niesłusznie oskarżony kapłan. - W pierwszych dniach po aresztowaniu nic nie jadł, wystawiono go na publiczne ośmieszenie, a w nocy w areszcie co godzinę budzono go zapalaniem światła – relacjonował. Bp Mendyk podkreślił, że te metody przypominają czasy PRL-u i są dowodem na to, że w wolnej Polsce wciąż istnieją praktyki rodem z ubeckich katowni.

Reklama

- Zadziwiające jest, że w wolnej Polsce wciąż istnieją metody rodem z ubeckich katowni. Wówczas stosowano je wobec osób duchownych i konsekrowanych, a dzisiaj dzieje się dokładnie tak samo – przypominał. Dlaczego o tym mówię? Bo musimy się obudzić, musimy ocknąć się z tego marazmu. Katolicy budzą nienawiść urzędników wysługujących się niemoralnym systemom o totalitarnych zapędach. Ten przykład pokazuje nam, że żyjemy w systemie, który nie różni się od tego, co znamy z przeszłości – akcentował, stwierdzając, że z Zachodu od Europy idzie neokomunizm.

Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę: "Uderz w Pasterza, a rozproszą się owce". Mówię to świadomie, bo sam tego doświadczyłem. Medialne nagłośnienie aresztowania księdza Michała jest obliczone na zniechęcanie wiernych do Kościoła. Chodzi o to, by sprawić, że ludzie stracą zaufanie do Kościoła. Katolicy są coraz bardziej eliminowani, wyciszani, a nawet zastraszani – podkreślił bp Mendyk.

Podziel się cytatem

- My nie możemy udawać, że tego nie widzimy. Kapłan, którego pierwszą i podstawową misją jest głoszenie Ewangelii, stał się obiektem szykan. Przyczyną tego jest wyłącznie chęć walki z Kościołem i z Panem Bogiem. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę: "Uderz w Pasterza, a rozproszą się owce". Mówię to świadomie, bo sam tego doświadczyłem. Medialne nagłośnienie aresztowania księdza Michała jest obliczone na zniechęcanie wiernych do Kościoła. Chodzi o to, by sprawić, że ludzie stracą zaufanie do Kościoła. Katolicy są coraz bardziej eliminowani, wyciszani, a nawet zastraszani – podkreślił bp Mendyk.

- Jeśli się nie obudzimy, będziemy świadkami prześladowań zapowiadanych przez Zbawiciela. Jezus nam przekazał, że będziemy prześladowani, ale przecież to my, chrześcijanie, zbudowaliśmy cywilizację, w której żyjemy. Nasza polska tożsamość wzniesiona jest na wierze i na krzyżu, z którym teraz walczy się na wszelkie sposoby. Siostry i Bracia, presja postkomunizmu spowodowała, że Polacy gremialnie wybrali amnezję. Przestają pamiętać, a skoro przestają pamiętać, będą zmuszeni ponownie przeżyć doświadczenia sprzed lat, może w formie o wiele bardziej drastycznej niż dotąd – przestrzegał hierarcha.

Reklama

Modlitwa i wsparcie

Pasterz Kościoła świdnickiego zwrócił się do wiernych z apelem o modlitwę i wsparcie dla kapłanów, zachęcając do adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy różańcowej. - Jeżeli chcemy podążać drogą wyznaczoną nam przez Pana Boga, to jest to możliwe tylko wtedy, kiedy będziemy się wpatrywać w Najświętszy Sakrament – podkreślił. Wskazał również na znaczenie wspólnot margaretkowych, które stale modlą się za kapłanów, wyrażając im wdzięczność za ich oddanie.

Po Mszy świętej wyruszyła procesja różańcowa z figurką Matki Bożej. Na dróżkach kaplic różańcowych rozważania poprowadził o. Zbigniew Bruzi. Na zakończenie procesji w bazylice odśpiewano Apel Maryjny.

Ocena: +28 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zjednoczeni w walce o Kościół

Niedziela świdnicka 43/2023, str. I

[ TEMATY ]

Bardo Śląskie

Archiwum prywatne

Procesja z figurą Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej dróżkami różańcowymi

Procesja z figurą Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej dróżkami różańcowymi

– Przyszło nam żyć w takim czasie, kiedy różaniec i modlitwa różańcowa stają się widzialnym znakiem walki o Kościół – powiedział biskup świdnicki w Bardzie Śląskim do wspólnot Róż Żywego Różańca.

W Bardzie Śląskim 7 października br. miała miejsce szczególna pielgrzymka. W tym miejscu, które tchnie świętością, setki pątników zgromadziły się po raz dziesiąty, aby uczestniczyć w diecezjalnej pielgrzymce wspólnot Róż Żywego Różańca. Sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej, które od wieków jest ostoją chrześcijaństwa na naszych terenach, w drugą sobotę października stało się terenem modlitewnej bitwy prowadzonej w intencji Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania mistrzem Europy w piłce nożnej!

2024-07-14 22:53

PAP/EPA/FILIP SINGER

Finał: Hiszpania - Anglia 2:1 w 87. min.

CZYTAJ DALEJ

Indie: zmarł abp Alphonsus Mathias, jeden z ostatnich uczestników Soboru Watykańskiego II

2024-07-15 14:43

[ TEMATY ]

śmierć

Sobór Watykański II

Episkopat.pl

10 lipca w wieku 96 lat zmarł arcybiskup Alphonsus Mathias. Emerytowany arcybiskup Bengaluru w południowych Indiach był jednym z ostatnich żyjących ojców Soboru Watykańskiego II. „Jego życie było świadectwem ewangelicznych wartości, jakimi są miłość, służba i pokora” - napisano w nekrologu archidiecezji.

Śmierć abp. Mathiasa oznacza koniec pewnej epoki, ale jego dziedzictwo jest nadal żywe w Kościele i ludziach, na których życie wpłynął. „Jego wizja Kościoła tętniącego życiem, dynamicznego i zaangażowanego społecznie pozostanie siłą przewodnią dla przyszłych pokoleń”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję