Reklama

Kościół

Watykan: Były nuncjusz apostolski w USA ekskomunikowany

Oskarżony o schizmę abp Carlo Maria Viganò jest ekskomunikowany. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary. Powodem zaciągnięcia przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA ekskomuniki „latae sententiae” jest nieuznawanie przez niego legalności obecnego papieża i Soboru Watykańskiego II.

2024-07-05 13:54

[ TEMATY ]

ekskomunika

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekskomunika „latae sententiae” (excommunicatio latae sententiae) to ekskomunika wiążąca mocą samego prawa. Jest ona automatyczną konsekwencją czynu, przez który sprawca opuszcza komunię z Biskupem Rzymu i Kościołem katolickim.

Z komunikatu wynika, że 4 lipca 2024 roku zebrał się Kongres Dykasterii ds. Nauki Wiary, aby zakończyć pozasądowy proces karny z kanonu 1720 Kodeksu Prawa Kanonicznego przeciwko abp. Carlo Marii Viganò, „oskarżonemu o zastrzeżone przestępstwo schizmy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Znane są jego publiczne wypowiedzi, z których wynika odmowa uznania i podporządkowania się papieżowi, komunii z członkami Kościoła, którzy są mu poddani, a także prawowitości i nauczycielskiego autorytetu Soboru Watykańskiego II. W wyniku procesu karnego Viganò został uznany winnym zastrzeżonego przestępstwa schizmy. Dykasteria ogłosił ekskomunikę latae sententiae z kan. 1364 § 1 KPK” - głosi komunikat, dodając, że „decyzja została przekazana arcybiskupowi w dniu 5 lipca 2024 roku”.

Reklama

Jak wiadomo, 21 czerwca sam abp Viganò ujawnił dekret wzywający go do Rzymu w celu ustosunkowania się do zarzutów, dający mu czas do 28 czerwca na wyznaczenie obrońcy, który będzie go reprezentował lub przesłanie tekstu swej obrony. „Ponieważ tak się nie stało, wyznaczono mu obrońcę z urzędu, który prowadził obronę Viganò zgodnie z przepisami prawa” - podaje watykański portal Vatican News.

Przypomina, że wielokrotnie w ostatnich latach były nuncjusz w USA oświadczał, iż nie uznaje legalności obecnego papieża i ostatniego soboru. Wyjaśnia również, że ekskomunika „latae sententiae” wynika z samego faktu popełnienia przestępstwa. Ekskomunikowanemu nie wolno odprawiać Mszy św. i udzielać innych sakramentów, przyjmować sakramentów, udzielać sakramentaliów i sprawować innych ceremonii kultu liturgicznego, ani brać czynnego udziału w powyższych celebracjach. Nie może on też pełnić żadnych stanowisk, posług czy funkcji kościelnych.

Ekskomunika jest „karą leczniczą”, zachęcającą do pokuty, dlatego zawsze oczekuje się, że dana osoba powróci do komunii z Kościołem.

Ocena: +13 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Misiak zaciągnął ekskomunikę za przyjęcie chrztu poza Kościołem katolickim

[ TEMATY ]

ekskomunika

Graziako

Ks. Michał Misiak, znany łódzki duszpasterz i ewangelizator, zaciągnął ekskomunikę przyjmując chrzest w niekatolickiej wspólnocie. O karze ekskomuniki i konsekwencjach poinformowała kuria archidiecezji łódzkiej. Jezuici, z którymi współpracował, organizują w jego intencji post i modlitwy.

Publikujemy komunikat łódzkiej kurii:

CZYTAJ DALEJ

W Domostawie odsłonięto pomnik „Rzeź Wołyńska”

2024-07-15 07:08

[ TEMATY ]

Wołyń

rzeź wołyńska

PAP/Darek Delmanowicz

W Domostawie na Podkarpaciu nastąpiło odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska”. Pomnik ma przypominać i upamiętniać tragiczną historię Polaków pomordowanych przez Ukraińców - czytamy o tym na portalu Radia Maryja, a relację z tej uroczystości zdała TV Trwam.

Ludobójstwo na Wołyniu to smutny wycinek z historii, jaka dotknęła Polaków z rąk Ukraińców. W trakcie Rzezi Wołyńskiej mordowane były całe rodziny, które według Ukraińców zasługiwały na śmierć. Wymownym symbolem o ich pamięci ma być pomnik „Rzeź Wołyńska”, który został odsłonięty w Domostawie znajdującej się w województwie podkarpackim.

CZYTAJ DALEJ

Na Jasnej Górze trwa pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy

2024-07-15 21:29

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2024

Karol Porwich /Niedziela

Przede wszystkim z modlitwą za rodziny, o powołania kapłańskie, o ducha jedności w małych wspólnotach i w Ojczyźnie, ze świadectwem wiary na Jasną Górę przybyły pierwsze w tym roku diecezjalne pielgrzymki piesze, a także kilka mniejszych grup. To tradycyjnie na lipcowy odpust Matki Bożej z Góry Karmel - 16 lipca. Na Jasnej Górze trwa pierwszy wakacyjny tzw. szczyt pielgrzymkowy.

Suma odpustowa sprawowana będzie we wtorek o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie. Mszy św. przewodniczyć ma karmelita bosy o. Marcin Fizia. Drogę Krzyżową o godz. 15.00 odprawią pielgrzymi 90. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej poprowadzi ks. Jan Markowski, kierownik Pielgrzymki Poznańskiej. Po Apelu odbędzie się Procesja Maryjna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję