Reklama

Kościół

Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów

7 lipca po raz pierwszy obchodzimy wspomnienie liturgiczne bł. Rodziny Ulmów. W Markowej - miejscu ich urodzenia i męczeńskiej śmieci - uroczyste obchody związane z tym wydarzeniem rozpoczęły się już wcześniej. W niedzielę Rodzina Ulmów zostanie też ogłoszona patronami województwa podkarpackiego.

2024-07-06 20:34

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główna Msza św. pod przewodnictwem abpa Adama Szala zostanie odprawiona 7 lipca o godz. 15.00. W jej trakcie bł. Rodzina Ulmów zostanie ogłoszona patronami województwa podkarpackiego. Liturgia połączona będzie też z pielgrzymką sołtysów z Podkarpacia.

Podczas niedzielnych obchodów na Mszy św. przewidziane jest odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W obchody wspomnienia bł. Rodziny Ulmów włącza się także Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Markowej, organizując Festiwal Kultury Pamięci „Markowa - Otwarte Drzwi”. Jest to rozszerzona formuła popularnego „Dnia Otwartych Drzwi Zagrody - Muzeum Wsi Markowej”, organizowanego od ponad dwóch dekad przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej.

Reklama

7 lipca, od 14.00 do 17.00, w skansenie odbędzie się „Dzień Otwartych Drzwi Zagrody - Muzeum Wsi Markowa”. Będzie to doskonała okazja, aby poznać tradycyjne rzemiosło i kulturę ludową regionu.

***

Józef Ulma urodził się w 1900 r., jego żona Wiktoria była 12 lat młodsza. Małżonkowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie, prawdopodobnie od grudnia 1942 roku, ośmioro Żydów. Byli to znajomi Ulmów z Łańcuta: Saul Goldman z synami Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem, oraz sąsiadki Ulmów z Markowej, a zarazem córki Chaima Goldmana - krewnego wspomnianego wyżej Saula: Gołda Grünfeld i Lea Didner. Ta ostatnia ukrywała się wraz z małą córeczką o imieniu Reszla. 24 marca 1944 r. rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię (która była w zaawansowanej ciąży) a następnie sześcioro dzieci - Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku. „W chwili zabójstwa, pani Wiktorii Ulma była w zaawansowanej ciąży siódmego dziecka. Dziecko to urodziło się w chwili męczeństwa matki. Zatem zostało ono dołączone do grona dzieci - męczenników. W męczeństwie rodziców otrzymało ono bowiem chrzest krwi” - napisał prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w specjalnej nocie wydanej niedługo przed beatyfikacją. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 10 września 2023 roku podczas uroczystej Mszy św. w Markowej, Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali ogłoszeni błogosławionymi. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.

Ocena: +16 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy przyzywać ich wstawiennictwa

[ TEMATY ]

relikwie

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

błogosławiona rodzina Ulmów

Katarzyna Krawcewicz

Relikwie bł. Ulmów uroczyście wprowadzono do kaplicy Domu Rekolekcyjnego Emaus

Relikwie bł. Ulmów uroczyście wprowadzono do kaplicy Domu Rekolekcyjnego Emaus

Do Domu Rekolekcyjnego Emaus w Zielonej Górze 29 października wprowadzono relikwie błogosławionej rodziny Ulmów.

- Ksiądz prałat Włodzimierz Lange porozumiał się w naszym imieniu z abp. Józefem Michalikiem i dzięki jego pomocy udało się pozyskać te relikwie dla naszej kaplicy – mówi ks. Marcin Bobowicz. Domem Rekolekcyjnym Emaus opiekuje się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. – To dla nas wielka radość, ponieważ chcemy zgromadzić rodziny KSM-owskie wokół relikwii bł. Ulmów, jednoczyć się i przyzywać ich wstawiennictwa – dodaje ks. Marcin.

CZYTAJ DALEJ

Kapelan ks. Edward Pleń przed IO: Sportowcy przychodzą do duchownego po wsparcie

2024-07-25 08:11

[ TEMATY ]

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

Archiwum ks. Edwarda Plenia SBD

Rio de Janeiro 2016. Stoją od prawej: bp Marian Florczyk, Anita Włodarczyk i ks. Edward Pleń SBD

Rio de Janeiro 2016. Stoją od prawej: bp Marian Florczyk, Anita Włodarczyk i ks. Edward Pleń SBD

Ks. Edward Pleń jest kapelanem polskich sportowców od 22 lat. Pełni nie tylko posługę duszpasterską, udziela sakramentów i odprawia Msze święte, ale też jest powiernikiem i bardzo często przyjacielem zawodników. Mimo różnicy wieku, jaka dzieli go od zawodników, ci mówią do niego Edi.

Na funkcję krajowego duszpasterza sportowców powołała go w 2002 roku Konferencja Episkopatu Polski. Po latach ks. Pleń podkreślił, że to dla niego wielkie wyróżnienie. “Służenie sportowcom, bycie wśród sportowców, spotykanie się z nimi - myślę, że nawet nie spodziewałem się, że spotka mnie takie wyróżnienie. Używając takiego wielkiego języka, to ja w tym momencie czuję się aż wyniesiony pod niebiosa” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Nazaretanek w związku z wyrokiem sądu: dobro dzieci jest dla nas najważniejsze

2024-07-25 14:43

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

- Bezpieczeństwo i dobro dzieci są dla nas najważniejsze - podkreślają siostry nazaretanki w przesłanym KAI oświadczeniu. Oświadczenie wydane zostało w związku z wyrokiem sądu Okręgowego w Siedlcach wydanym 18 lipca br. w sprawie znęcania się nad dziećmi przez jedną z zakonnic pełniącą funkcję nauczycielki w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Nazaretanek im. Jana Pawła II w Łukowie. Siostry wyrażają głęboki smutek w związku z tą sprawą. Zapewniają też, że nie czekając na wyrok sądu, podjęły już kroki mające na celu zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości.

Oświadczenie Rzeczniczki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Prowincja Warszawska w sprawie wyroku Sądu Okręgowego w Siedlcach z dnia 18 lipca 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję