Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wdzięczni za nową parafię

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2012, str. 1

[ TEMATY ]

historia

parafia

Archiwum parafii

Na pamiątkę uroczystości

Na pamiątkę uroczystości

W malowniczo położonej miejscowości, na Równinie Biłgorajskiej, wśród krajobrazu lasów sosnowych i łąk rozpościera się imponujący widok kościoła w Starym Bidaczowie. Swoją historią świątynia sięga 1983 r., kiedy to - z inicjatywy proboszcza parafii Sól ks. Adama Gorzelewskiego - mieszkańcy okolicznych miejscowości: Starego i Nowego Bidaczowa, Łazor, Banach, Suszki i Jachosz, rozpoczęli budowę kościoła. J. E. bp Jan Śrutwa dokonał poświęcenia świątyni 5 lipca 1987 r. Od tego czasu wierni mogli gromadzić się na wspólnych modlitwach w kaplicy podległej parafii Sól. Okres 25 lat istnienia kościoła to czas stałych prac i inicjatyw ludzi szczerze zaangażowanych w rozbudowę świątyni, placu kościelnego i plebanii. Swoją aktywnością wyróżniali się szczególnie: śp. Jan Schodziński, radni: Kazimierz Dzido, Andrzej Flis, Stanisław Ciosmak, Maria Kowal, Jacek Dzido, Wiesław Przytuła, Danuta Juszczyńska, Janusz Kusz, Jan Przytuła, Stanisław Gonciarz, Marian Banach, Wiesław Fusiarz i wielu anonimowych ludzi dobrego serca.

Reklama

Uwieńczeniem tych szczytnych działań był dzień 25 października br., kiedy to - na mocy dekretu z dnia 16 września br., nadanego przez biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariana Rojka - została erygowana parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Bidaczowie. Dotychczasowy wikariusz parafii św. Michała Archanioła ks. Miłosław Żur został uroczyście mianowany proboszczem nowej parafii. Uroczystościom przewodniczył J. E. bp Marian Rojek z udziałem ks. prał. Józefa Flisa, ks. dziekana Witolda Batyckiego, ks. dr. Ryszarda Mazurkiewicza, ks. dr. Mariusza Trojanowskiego, ojca duchownego ks. Marka Żura, ks. Adama Sobczaka, ks. dr. Jana Gawrońskiego, ks. Ryszarda Ostasza, ks. Piotra Kaweckiego, ks. Piotra Harko, ks. Jerzego Trusia, ks. Roberta Czwartkowskiego, ks. Piotra Gmiterka, ks. Mariusza Molendy, ks. dziekana Jana Krawczyka, ks. dziekana Adama Marka, ks. dziekana Stanisława Małysza, ks. prał. Zdzisława Ciżmińskiego oraz kapłanów z dekanatu Biłgoraj Południe i Północ, z Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa, Końskowoli i Lublina, jak również licznie zgromadzonych wiernych, władz parlamentarnych i samorządowych, w tym przedstawicieli Sejmu RP: posłów Sławomira Zawiślaka i Piotra Szeligi oraz wicestarosty biłgorajskiego Stanisława Schodzińskiego i starosty niżańskiego Gabriela Waliłko, wójta gminy Harasiuki Henryka Bździucha, sekretarza gminy Biłgoraj Teresy Różańskiej i przedstawicieli władz gminy, dyrekcji szkół ze Starego Bidaczowa i Harasiuk, społeczności lokalnej, jak również gości z sąsiedniej parafii Sól, w której ks. Miłosław Żur pełnił dotąd funkcję wikariusza.

Nowemu Proboszczowi szczere życzenia obfitych łask Bożych w pełnieniu posłannictwa złożyli wdzięczni parafianie, przedstawiciele władz kościelnych i państwowych, społeczność szkolna oraz goście. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ks. Miłosława i jego niebywałej umiejętności jednoczenia i angażowania wiernych z pobliskich miejscowości: Stary i Nowy Bidaczów, Jachosze, Suszka (przynależąca do gminy Biszcza), Łazory i Banachy (gmina Harasiuki), udało się zwieńczyć dzieło tworzenia parafii, z pomocą Bożą i za sprawą wspólnych nabożeństw i codziennych modlitw.

Wdzięczni za dar nowej parafii prośmy Boga, aby dzieło, które wymaga wielu trudów, cierpienia i ofiary wydało obfity owoc teraz i w przyszłości.

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronuje im Jan Chrzciciel

[ TEMATY ]

parafia

odpust

Jolanta Kobojek

Kamień węgielny pod nową świątynię poświęcony został podczas VI Światowego Dnia Młodzieży w sierpniu 1991 r. W styczniu roku 2000 abp Stanisław Nowak dokonał już uroczystej konsekracji kościoła przy ul. Długiej w dzielnicy Błeszno.

Na pierwszy rzut oko wcale niełatwo znaleźć ten kościół. Trzeba jechać uważnie, ażeby nie minąć budynku oddalanego lekko od drogi i wpisanego w spore ilości zieleni. Mały niepozorny, ale okazuje się, że bardzo ważny i istotny dla tutejszej społeczności. Ks. Roman Rakowiecki, który od 8 lat jest proboszczem tutejszej parafii nieustannie chwali swoich wiernych i podkreśla, że dla niego osobiście ważnym jest fakt, że ci ludzie tak mocno czują się związani z tym miejscem: "Jest tutaj duża frekwencja niedzielna i nawet, jak ktoś, chociażby ze względu na podeszły wiek zabierany jest na pewien czas przez dzieci, to jego warunek jest, że pogrzeb ma być w tej parafii i w tym kościele. To pokazuje, że ci ludzie tutaj czuli się dobrze".

CZYTAJ DALEJ

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

[ TEMATY ]

śmierć

Sierra Leone

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Ostatnie egzekucje w tym afrykańskim kraju wykonano w 1988 r. Życie straciło wówczas 24 żołnierzy skazanych na śmierć pod zarzutem zorganizowania zamachu stanu.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję