Reklama

Kościół

Poruszający list do abp. Wojdy i stanowisko księży sercanów w sprawie ks. Michała Olszewskiego

„Jesteśmy poruszeni i głęboko zaniepokojeni ostatnimi doniesieniami na temat aresztowania i przetrzymywania naszego współbrata w pierwszych 60 godzinach od zatrzymania” - pisze Zgromadzenie Księży Sercanów o sprawie ks. Michała Olszewskiego. Z kolei Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji zaapelował do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o „podjęcie publicznej interwencji w jego sprawie” - o tym wszystkim informuje portal wpolityce.pl.

2024-07-09 10:05

[ TEMATY ]

oświadczenie

KEP

sercanie

Ks. Michał Olszewski

youtube.com/profeto

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Księża Sercanie opublikowali oświadczenie w sprawie ks. Michała Olszewskiego. Publikujemy treść oświadczenia:

Drodzy Przyjaciele,
jak wszystkim wiadomo od pamiętnego wtorku w Wielkim Tygodniu trwa zatrzymanie w areszcie śledczym w Warszawie naszego współbrata ks. Michała Olszewskiego SCJ. Paralelnie z aresztowaniem ks. Michała do trzech naszych wspólnot zakonnych weszli funkcjonariusze ABW. Działali na mocy nakazu prokuratury krajowej w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Niestety niezmiennie większość informacji jakimi dysponujemy w tej sprawie pochodzą z doniesień medialnych. Do chwili obecnej nie pozwolono na spotkanie z osadzonym ks. Michałem, naszemu przełożonemu wyższemu – prowincjałowi ks. Sławomirowi Knopikowi SCJ. Jedynym źródłem jakichkolwiek informacji o sytuacji i stanie ks. Michała jest jego pełnomocnik mec. Krzysztof Wąsowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jesteśmy poruszeni i głęboko zaniepokojeni ostatnimi doniesieniami na temat aresztowania i przetrzymywania naszego współbrata w pierwszych 60 godzinach od zatrzymania. Informacje te są potwierdzone i swoje źródło mają w świadectwie przekazanym przez ks. Michała swoim najbliższym.

Sprawa zatrzymania budzi słuszne poruszenie. Pogwałcenie podstawowych praw człowieka, psychiczne tortury, odmówienie spełnienia potrzeb fizjologicznych to działania przypominające najgorsze karty naszej historii. Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania. Nadal nie udostępniono mu wszystkich akt sprawy. Te trudne wydarzenia dotykają nas Księży Sercanów oraz wszystkich, którzy na różny sposób są z nami związani.

Dziękujemy Wam za słowa wsparcia, życzliwe gest kierowane do najbliższych ks. Michała. Prosimy o nieustawanie w modlitwie ufając, że zaistniała sytuacja znajdzie swój sprawiedliwy finał. My ze swej strony będziemy domagać się rzetelnego wyjaśnienia bulwersujących i wręcz nieludzkich działań wobec naszego współbrata. Będziemy Was też informować na bieżąco o efektach naszych starań. -czytamy w oświadczeniu Księży Sercanów.

Reklama

W nawiązaniu do oświadczenia Zgromadzenia Księży Sercanów, Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, w którego gronie znajduje się ks. Michał Olszewski SCJ, zaapelował do abp Tadeusza Wojdy SAC, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o „podjęcie publicznej interwencji w jego sprawie”.

Sprawą księdza Michała powinny zająć się niezależne sądy, gotowe orzekać bez żadnych politycznych nacisków i nie w poczuciu zemsty czy niechęci, lecz sprawiedliwości, przynajmniej w jej ludzkim wymiarze. Uważamy jednak, że należy upomnieć się bardzo głośno o to, by dotkliwa kara, która spotyka ks. Michała Olszewskiego jeszcze przed wyrokiem, ustała. W nowoczesnym państwie prawa istnieje wiele sposobów, by zabezpieczyc obecność księdza Michałą przed sądem i by zabezpieczyć sprawiedliwość procesu, bez mataczenia, o które niesłusznie, w naszym przekonaniu, oskarża się naszego Brata. Aresz, dotkliwy i długotrwały, uważamy za niesprawiedliwy i godzący w elementarne poczucie godności człowieka - podkreślają autorzy listu.

Podziel się cytatem

Reklama

Dodatkowo uważamy, że uniemożliwienie działalności Fundacji Profeto przez zajęcie kont bankowych niezwiązanych z dotacją Funduszu Sprawiedliwości, godzi w naszym przekonaniu w wolność mediów w Polsce - zaznaczają przedstawiciele Zespołu.

Reklama

Prosimy Księdza Arcybiskupa Przewodniczącego KEP o jednoznaczne zajęcie braterskiego stanowiska i podjęcie stosownych kroków w tej sprawie, gdyż brak reakcji jest, w naszej ocenie, powodem do usprawiedliwionych zarzutów wobec instytucji Kościoła, iż przymyka oczy na jawną niesprawiedliwość wobec człowieka, który - jak każdy - ma prawo do naszej solidarności i troski oraz wsparcia i bliskości - czytamy.

Podziel się cytatem

Pod listem w imieniu Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podpisali się bp Artur Ważny, bp Adam Wodarczyk i bp Robert Chrząszcz.

Ocena: +37 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja się pogarsza, schudł 15 kg

2024-07-01 21:11

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

"Ksiądz Michał Olszewski jest w takiej kondycji, że jest 15 kg mniej ks. Olszewskiego od czasu, kiedy został zastosowany wobec niego areszt. Proszę sobie samemu ocenić, to nigdy nie był jakiś otyły mężczyzna." - mówi Michał Skwarzyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania mistrzem Europy w piłce nożnej!

2024-07-14 22:53

PAP/EPA/FILIP SINGER

Finał: Hiszpania - Anglia 2:1 w 87. min.

CZYTAJ DALEJ

Na Jasnej Górze trwa pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy

2024-07-15 21:29

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2024

Karol Porwich /Niedziela

Przede wszystkim z modlitwą za rodziny, o powołania kapłańskie, o ducha jedności w małych wspólnotach i w Ojczyźnie, ze świadectwem wiary na Jasną Górę przybyły pierwsze w tym roku diecezjalne pielgrzymki piesze, a także kilka mniejszych grup. To tradycyjnie na lipcowy odpust Matki Bożej z Góry Karmel - 16 lipca. Na Jasnej Górze trwa pierwszy wakacyjny tzw. szczyt pielgrzymkowy.

Suma odpustowa sprawowana będzie we wtorek o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie. Mszy św. przewodniczyć ma karmelita bosy o. Marcin Fizia. Drogę Krzyżową o godz. 15.00 odprawią pielgrzymi 90. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej poprowadzi ks. Jan Markowski, kierownik Pielgrzymki Poznańskiej. Po Apelu odbędzie się Procesja Maryjna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję