Reklama

Niedziela Świdnicka

10. Festiwal im. Włodka Szomańskiego

Muzyczna uczta w Mieroszowie

Festiwal „Nie tylko gospel” im. Włodzimierza Szomańskiego, znanego polskiego kompozytora, założyciela zespołu gospelowego „Spirituals Singers Band”, na stałe wrósł w muzyczny krajobraz ziemi mieroszowskiej.

2024-07-07 23:16

[ TEMATY ]

Włodek Szomański

Mieroszów

Małgorzata Sapiecha ‑ Muzioł

Marek Zygmunt

Koncert inauguracyjny - 10. Festiwal "Nie tylko gospel"

Koncert inauguracyjny - 10. Festiwal Nie tylko gospel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To miejsce, które ukochał patron Festiwalu. Tu żył i tworzył przez ostatnie lata swojego życia. W tym roku Festiwal obchodził swoje dziesięciolecie. Przez lata festiwal zdobył uznanie jako jedno z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych wydarzeń muzycznych, zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w całym kraju. Wszystko to przez wysoki poziom artystyczny, który prezentują zapraszani artyści. Festiwal to nie tylko prawdziwa uczta muzyczna, ale i sposób na rozwijanie potencjału turystycznego gminy.

Historia i znaczenie festiwalu

Włodzimierz Szomański jako wybitny kompozytor i dyrygent, zasłużył się dla polskiej sceny muzycznej, w szczególności w zakresie muzyki gospel. Jego zespół, „Spirituals Singers Band”, od lat 70. XX wieku zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Festiwal „Nie tylko gospel” został zainicjowany dzięki żonie Elżbiecie i córce Oldze, jako hołd dla twórczości i działalności męża i ojca, stając się platformą, na której mogą się spotkać różnorodne formy muzyczne. Włodzimierz Szomański był mieszkańcem Golińska w gminie Mieroszów. Zmarł wyniku wypadku samochodowego 1 maja 2014 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gramy głośno

Organizatorem wydarzenia w dniach 5-7 lipca br. pt. „Nie tylko gospel” odbywającego się m.in. w amfiteatrze na Kościelnej Górze, było Mieroszowskie Centrum Kultury, a współorganizatorem Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, starosta Powiatu Wałbrzyskiego Leonard Górski i burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

Festiwal rozpoczął koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu oraz Akademickiego Chórku Politechniki Wrocławskiej przy współudziale chóru Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu pod batutą dr Małgorzaty Sapiechy-Muzioł. W koncercie inauguracyjnym zaprezentowano skomponowany przez Szomańskiego utwór Missa Gospel’s, łączący tradycję liturgiczną oraz muzyczną kościoła katolickiego z amerykańską tradycją pieśni gospels. - Gramy głośno i radośnie, chwalimy Pana Boga właśnie w taki sposób, śpiewając, radując się i klaszcząc - akcentowała Elżbieta Szomańska – dyrektor artystyczna.

Reklama


Warsztaty i konkurs wokalny

Drugiego dnia Festiwalu 6 lipca, miały miejsce warsztaty wokalne dla uczestników konkursu wokalnego o „Szklanego Szomola”. Warsztaty te były nie tylko okazją do nauki, ale także do wymiany doświadczeń i inspiracji wśród młodych wokalistów. W czasie festiwalu odbył się również sam konkurs, który wzbudził ogromne emocje. Grand Prix przyznano Łukaszowi Lewandowskiemu, a pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Rusnarczyk, która wyprzedziła Anastazję Adaszak i Zuzannę Juszczak. Nagrodę publiczności otrzymał natomiast Paweł Madzia.

Festiwal zakończył niedzielny spektakl pt. „Hrabina Pączek” Joanny Kołaczkowskiej, Łukasza Pietscha i Jacka Olejarza. Ten wyjątkowy występ był doskonałym podsumowaniem bogatego programu i dostarczył widzom wiele radości i śmiechu.

Archiwum prywatne

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w intencji mieszkańców gminy, którą sprawował ks. kan. Stanisław Piskorz

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w intencji mieszkańców gminy, którą sprawował ks. kan. Stanisław Piskorz

Archiwum prywatne

Dr Małgorzata Sapiecha-Muzioł odbiera gratulacje za koncert w miejscowym kościele

Dr Małgorzata Sapiecha-Muzioł odbiera gratulacje za koncert w miejscowym kościele

Więcej multimediów na FB Festiwalu.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Dali koncert dla papieża [foto, wideo]

[ TEMATY ]

Wałbrzych

św. Jan Paweł II

kolegiata w Wałbrzychu

Małgorzata Sapiecha ‑ Muzioł

Kolegiata w Wałbrzychu

Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu

Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu

W kolegiacie św. Aniołów Stróżów 2 kwietnia można było posłuchać koncertu pogotowanego przez chór i orkiestrę Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki.

CZYTAJ DALEJ

Paryż - prezydent Duda wśród przywódców państw na ceremonii otwarcia

2024-07-24 18:15

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Igrzyska w Paryżu 2024

prezydent.pl/Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w piątkowej ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu, która po raz pierwszy odbędzie się poza stadionem, na Sekwanie. Podczas czterodniowej wizyty we Francji prezydent planuje także kibicować polskim sportowcom.

Jak poinfomowano na stronie internetowej Prezydenta RP, wizyta rozpocznie się w czwartek po południu, a w piątek o godz. 11 prezydent weźmie udział w otwarciu Domu Polskiego w Paryżu i w ślubowaniu kolejnej grupy polskich sportowców oraz przedstawicieli PKOl.

CZYTAJ DALEJ

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024: Athletica Vaticana wzywa do braterstwa

2024-07-25 13:40

[ TEMATY ]

sport

Igrzyska

pixabay.com

W liście otwartym watykańskie stowarzyszenie sportowe Athletica Vaticana wezwało sportowców biorących udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu do okazania solidarności i braterstwa. List, który został opublikowany 24 lipca jest skierowany bezpośrednio do sportowców i podkreśla znaczenie pokoju i człowieczeństwa w czasach globalnych kryzysów i konfliktów.

List rozpoczyna się od wymienienia globalnych wyzwań, przed którymi stoi obecnie świat, w tym wojen, napięć i niesprawiedliwości. Athletica Vaticana wspierana przez papieża Franciszka, podkreśla znaczenie olimpijskiego rozejmu i udziału drużyny uchodźców jako symboli pokoju. Inicjatywy te mają na celu „promowanie bardziej braterskiej ludzkości i dawanie nadziei w mrocznych czasach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję