Reklama

Wiadomości

Muzeum Auschwitz: jedna oferta w przetargu na remont dachu poobozowego bloku

Jedna oferta wpłynęła na przetarg, w którym Muzeum Auschwitz zamierza wyłonić wykonawcę remontu dachu poobozowego bloku na terenie byłego obozu Auschwitz I. Placówka podała w środę, że przeznaczyło na ten cel 2,36 mln zł. Złożona oferta jest niższa od tej kwoty.

2024-07-10 14:31

[ TEMATY ]

remont

Muzeum Auschwitz

przetarg

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Służby prasowe muzeum podały, że budynek położony jest na terenie dawnego obozu macierzystego Auschwitz I. Nie jest wykorzystywany do celów wystawienniczych. Celem prac ma być wzmocnienie konstrukcji dachu. Remont ma objąć konserwację poddasza, kominów oraz stolarki, zarówno okiennej, jak i drzwiowej. Zamontowane zostaną drzwi przeciwpożarowe. W kryciu dachu wykorzystane zostaną istniejące, historyczne dachówki. Wykonawca będzie miał 39 tygodnie na realizację zadania.

Placówka podała w środę, że skłonna jest przeznaczyć na remont 2,36 mln zł. Jedyna złożona oferta opiewa na 2,35 mln zł. Zostanie poddana analizie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To już trzecia próba wyboru wykonawcy. W ubiegłym roku pierwsza z nich nie została rozstrzygnięta, ponieważ propozycje były zbyt wysokie. Wiosną bieżącego roku rozpisany został drugi przetarg. Oferenci nie spełniali jednak warunków udziału w nim. Został unieważniony.

Reklama

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

szf/ dki/

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan w sprawie wizji Gioacchina Genovese

2024-07-24 12:08

[ TEMATY ]

Trójca Święta

Dykasteria Nauki Wiary

wizje intelektualne

Gioacchino Genovese

Karol Porwich/Niedziela

Dykasteria Nauki Wiary wydała pozytywną opinię (nihil obstat) w sprawie „wizji intelektualnych” Gioacchina Genovese. Nie orzeka ona o nadprzyrodzonym charakterze tych wizji, a stwierdza jedynie, że nie są one sprzeczne z nauczaniem Kościoła, docenia obecne w nich pozytywne treści, a także wskazuje na elementy, które wymagają wyjaśnienia, by nie prowadziły do interpretacji sprzecznych z wiarą katolicką.

Gioacchino Genovese to ojciec rodziny, nauczyciel muzyki i dyrektor chóru. W 2000 r. zaczął doświadczać „wizji intelektualnych”, które dotyczą miłosierdzia Trójcy Przenajświętszej. Z czasem zaczął też oddziaływać na innych ludzi, zachęcając ich do adoracji i modlitwy. W 2010 r. ówczesny biskup Como w północnych Włoszech po przebadaniu pism Genovese ustanowił Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Maccio w Villa Guardia.

CZYTAJ DALEJ

Czym się różnią igrzyska olimpijskie od olimpiady?

2024-07-24 21:43

[ TEMATY ]

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

PAP/EPA/ALEX

"Słowniczek wyrazów obcych" z 1881 roku o olimpiadzie mówił: "przeciąg między igrzyskami olimpijskiemi". Czasy się jednak zmieniły, język polski także. Czym więc są igrzyska, a czym olimpiada?

W 1933 roku kolejny "Słownik wyrazów obcych" dookreśla, że "olimpjada" to "czteroletni upływ czasu między dwoma igrzyskami olimpijskiemi".

CZYTAJ DALEJ

Czas przemian. Rocznica lubelskich strajków kolejarzy

2024-07-25 13:06

Paweł Wysoki

W parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji 44. rocznicy strajków kolejarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję