Reklama

Wiadomości

Parlamentarny Zespół ds. Życia i Rodziny krytycznie o projekcie depenalizacji aborcji

Projekt depenalizacji aborcji oraz projekt ustawy o hospicjach perinatalnych omawiał Parlamentarny Zespół ds. Życia i Rodziny, którego spotkanie odbyło się dziś z udziałem wielu przedstawicieli organizacji pro-life. Jak podkreślali uczestnicy dyskusji, projekt depenalizacji aborcji a także inne projekty dotyczące aborcji, które obecnie oczekują na rozpatrzenie przez Sejm są niezgodne z Konstytucją. Zwracali też uwagę na szereg szkodliwych konsekwencji, które wynikać będą z realizacji tych projektów oraz na nieprawidłowości samego procesu legislacyjnego.

2024-07-11 06:37

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrady prowadziła posłanka Agata Wojtyszek, wiceprzewodnicząca Zespołu. Poinformowała, że dyskusja dotyczy poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks Karny (druk nr. 176), który został już przegłosowany na Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży i prawdopodobnie w piątek głosowany będzie w Sejmie ale także innych projektów, które trafiły do Komisji ( druki 177,223 i 224)

Powołując się na opinię konstytucjonalistki, prof. Anny Łabno posłanka zaznaczyła, że projekt depenalizacji aborcji łamie Konstytucję i głęboko narusza jej aksjologię, zgodnie z którą poczęte dziecko jest podmiotem prawa. Poinformowała, że takich opinii Komisja otrzymała wiele. Wymieniane w nich były konkretne artykuły Konstytucji, które w ramach tego projektu są naruszane. Opinie te jednak zostały zignorowane, podobnie jak wysłuchanie publiczne, podczas którego, mimo wielkiej mobilizacji środowisk proaborcyjnych, 83 proc. głosów wypowiadało się „za życiem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

R. pr. Katarzyna Gęsiak, dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris omówiła wszystkie 4 projekty, precyzując, że wszystkie zmierzają do faktycznej depenalizacji aborcji.

Podziel się cytatem

Reklama

Przypomniała, że projekt Lewicy i Koalicji Obywatelskiej w gruncie rzeczy niewiele się różnią, wprowadzając de facto aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży. Projekt Trzeciej Drogi z kolei przywraca tzw. „przesłankę eugeniczną” usuniętą wyrokiem TK z 2020 r. Prawniczka zwracała też uwagę na to, że projekty forsują bezprawną walkę z wolnością sumienia lekarzy i dyrektorów szpitali zmuszanych do zatrudniania lekarzy wykonujących aborcje, co jest niezgodne nie tylko z Konstytucją RP ale też Kartą Praw Podstawowych UE. Mówiła też tym, że projekty naruszają zasadę równości i niedyskryminacji uprzywilejowując kobiety zgłaszające się w sprawie aborcji do podmiotów leczniczych względem innych pacjentek.

Reklama

Zachęciła też do zapoznania się ze szczegółowymi analizami na stronach Ordo Iuris.

Kolejni mówcy zwracali m.in. uwagę na niedoskonałość prawa, które nie wiąże się z żadną sankcją oraz na to, że projekty naruszają Konwencję Praw Dziecka oraz ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka. Zadawali pytanie o sankcje w przypadku spowodowania śmierci nienarodzonego dziecka wbrew woli kobiety, np. w sytuacji napaści czy pobicia. Zwracali też uwagę na istnienie traumy poaborcyjnej, dzieląc się doświadczeniem własnych rodzin. Mówili również o próbie odczłowieczania dziecka nienarodzonego przez środowiska proaborcyjne.

O perspektywie medycznej mówiła dr Ewa Ślizień - Kuczapska, ginekolog - położnik z ponad 30-letnim stażem. Wyraziła głęboki sprzeciw wobec wszystkich projektów.

Zwróciła uwagę, że wbrew pojawiającym się opiniom sytuacje zagrożenia życia matki w ciąży są lekarzom znane i istnieją odpowiednie wskazania medyczne w takich sytuacjach, w których w gruncie rzeczy nie mówimy o aborcji. Mówiła też, że przypadki śmierci pacjentek, o których głośno było w mediach wiązały się z błędami lekarskimi.

Nawiązując do opinii prof. Fijałkowskiego, powiedziała, że w ogólne nie powinno być czegoś takiego jak wskazania lekarskie do aborcji. - Zdaniem prof. Fijałkowskiego należałoby raczej mówić o sytuacjach granicznych, w których lekarz lub cały zespół starają się rozwiązać zagrożenie życia matki lub płodu według swej najlepszej wiedzy i sumienia - podkreśliła. Zwróciła uwagę, że postęp medycyny umożliwia prowadzenie ciąży i terapię nawet u ciężko chorych pacjentek. Jak podkreśliła, sama takie prowadziła.

Reklama

Mówiła też o nowej dziedzinie medycyny, jaką jest perinatologia. -Zdziwilibyście się Państwo, jakie dzieci dziś przeżywają i jakim możemy już pomagać - powiedziała. Zwracała również uwagę, że dziecko 7-8 tygodniowe ma już receptory czuciowe w twarzy. W 20 tygodni lub wcześniej odczuwa ból. Podkreśliła, że dziecko w łonie matki odczuwa ból bardziej niż noworodek.

Podziel się cytatem

Reklama

- Nie ma bezpiecznej aborcji - powiedziała dr Ślizień - Kuczapska. Podkreśliła również, że bulwersujące jest wciąganie lekarzy w procedurę aborcyjną.

Reklama

- Proces legislacyjny w przypadku tych 4 projektów przebiega mocno niestandardowo. Prawo w Polsce padło ofiarą grup przestępczych - powiedziała Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina. Podkreśliła, że na obrady Komisji przychodzą osoby, które mówią, że dokonują przestępstw oraz osoby, które obecnie bronią ich w sądach. Zwróciła też uwagę, że prawo w Polsce działa w takich sposób, że zmiana prawa w przypadku toczących się spraw pozwoliłaby na wygranie tych spraw. - Zatem te osoby działają we własnym interesie i w interesie swoich klientów - powiedziała Kaja Godek.

Poinformowała też, że w ramach prac Komisji zignorowane zostały wnioski o przedstawienie skutków finansowych tych ustaw a także zignorowane wnioski o konsultacje z dziedziny prawa konstytucyjnego, o stały udział strony społecznej oraz o obecność lekarzy do konsultacji tych projektów.

Poseł Michał Wójcik mówił o projekcie ustawy dotyczącym hospicjów perinatalnych. Projekt zakłada systemową dostępność do hospicjów oraz opiekę państwa nad rodziną chorego nienarodzonego dziecka na wszystkich etapach jego życia począwszy od trudnej diagnozy.

Na zakończenie Zespół odbyło się głosowanie, w którym Zespół przyjął stanowisko krytyczne wobec projektu depenalizacji aborcji. Odmienne zdanie wyraził, jeszcze na początku posiedzenia Zespołu, poseł Marcin Józefaciuk.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawda o aborcji

Niedziela Ogólnopolska 36/2023, str. 40-41

[ TEMATY ]

aborcja

Archiwum fundacji Pro-Prawo do Życia

Wmawia się kobietom w ciąży, że aborcja rozwiąże ich problemy. Nie rozwiąże, tylko doda kolejny: zabicie człowieka! – przekonuje Anna Szczerbata z Fundacji Pro-Prawo do Życia.

Magdalena Wojtak: Aktywistki aborcyjne wykorzystują miejsca, gdzie młode Polki spędzają wakacje, aby namawiać je do sięgania po tabletki poronne. W jaki sposób należy pomagać kobietom w ciąży, które są w trudnej sytuacji życiowej?

Anna Szczerbata: Przede wszystkim trzeba z nimi rozmawiać, pozwolić zwierzyć się z tego, co je trapi. Bardzo często ich problemy da się rozwiązać. Ale tylko pod warunkiem, że naprawdę chcemy im pomóc. Handlarze pigułkami aborcyjnymi mają na celu nie pomaganie kobietom, ich rodzinom i dzieciom, tylko sprzedawanie swoich usług i manipulowanie umysłami zagubionych matek tak, żeby im się wydawało, że zabicie dziecka to jedyne wyjście. Za tzw. trudną sytuacją życiową kryją się różne problemy, jednak aborcja nigdy ich nie rozwiązuje.

CZYTAJ DALEJ

Przez Szkaplerz do Serca Matki

2024-07-16 05:00

Archiwum Karmelu

W zakonnym chórze Maryja zajmuje centralne miejsce

W zakonnym chórze Maryja zajmuje centralne miejsce

– Duchowość maryjna jest bardzo ważną częścią naszego charyzmatu. Maryja jest dla nas nie tylko Matką, ale i Siostrą. I to jest coś wyjątkowego – mówi s. Benedykta z wrocławskiego Karmelu, podkreślając, że formalna nazwa zakonu karmelitańskiego to Bracia i Siostry Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

– Już w samej nazwie ukryta jest tożsamość wskazująca na szczególny związek z Maryją. Jest tutaj też odniesienie do historii naszego zakonu, który powstał na Górze Karmel – wyjaśnia s. Emmanuela i przypomina, że pierwsi pustelnicy, którzy mieszkali w grotach Góry Karmel po jakimś czasie wybudowali kaplicę dedykowaną Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Białorusin z niebezpiecznymi przedmiotami wszedł do MRPiPS, trwa akcja policji

2024-07-16 12:43

[ TEMATY ]

ewakuacja

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Sierż. szt. Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej komendy powiedział PAP, że do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu ul. Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty.

Teren wokół budynku ministerstwa został odgrodzony taśmą, przy której stoją policjanci. Ruch samochodowy został skierowany w okoliczne ulice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję