Reklama

Aspekty

Przed nami wiele wyzwań

Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu zorganizowało 29 listopada międzynarodowe sympozjum teologiczne „Sobór Watykański II dziś – jego recepcja, jego wyzwania”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 50/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Sobór Watykański

konferencja

Aleksandra Bielecka

Jakie zadania stoją dziś przed Kościołem – zastanawiali się prelegenci

Jakie zadania stoją dziś przed Kościołem – zastanawiali się prelegenci

Jan Paweł II powiedział, że ten sobór jest busolą, do tego wrócił też Benedykt XVI. Jako katolicy w Polsce w XXI wieku powinniśmy się pytać, co bierzemy za busolę, żeby zrozumieć, jak mamy być obecni w tym świecie, pośród przemian, których jesteśmy świadkami, w których zwyczajnie uczestniczymy – tłumaczy ks. dr Mariusz Jagielski. – Sobór nie powinien być traktowany tylko jako wydarzenie z przeszłości, to nie muzeum, ale żywa tradycja Kościoła, czyli coś, co jest owocem Ducha Świętego. Ten sam Duch przynosi to w nasze czasy, abyśmy mogli zrozumieć naszą sytuację, abyśmy mogli obrać właściwe kierunki, by naprawdę być Kościołem. Abyśmy zachowali naszą tożsamość i misyjność.

Przy doborze prelegentów organizatorzy postawili na spotkanie doświadczenia Kościoła katolickiego z różnych kultur i tradycji historycznych. To spotkanie miało pomóc odkryć ich bogactwo, ale też wyzwania, zrozumieć, co jest wspólne, a co szczególne – by w spotkaniu kogoś drugiego głębiej poznać siebie. Sympozjum zostało podzielone na część konferencyjną i dyskusję panelową. O echach decyzji o zwołaniu Soboru Watykańskiego II w Kościele katolickim mówili wykładowcy seminaryjni – ks. dr Mariusz Jagielski i ks. Marcin Siewruk. Ks. prof. dr Gilles Routhier z Uniwersytetu Laval w Quebecu poruszył temat „Kościół jako sakrament zbawienia – recepcja jeszcze niezrealizowana”, ks. prof. dr Laurent Villemin z Instytutu Katolickiego w Paryżu mówił o recepcji Soboru Watykańskiego II we Francji, a ks. dr Grzegorz Strzelczyk o recepcji soboru w Polsce.

Podczas dyskusji panelowej zastanawiano się na tym, jakie najważniejsze zadania stoją dziś przed Kościołem w świetle Soboru Watykańskiego II. – Żyjemy w świecie, który jest rozbity, który składa się z różnych punktów, z różnych filozofii, z różnych wrażliwości religijnych. Myślę, że to jest porządek postmodernistyczny, już nie ma jakiegoś jednego zewnętrznego porządku, który zapewnia jedność. A jednak byśmy mogli rozwinąć się jako ludzie i jako chrześcijanie, potrzebujemy jedności – uważa ks. prof. dr Laurent Villemin. Do poszukiwania wspólnej płaszczyzny zachęcał ks. prof. dr Gilles Routhier. – Musimy nauczyć się żyć jako katolicy w nowym świecie, który się wyłania i który nie jest katolicki. W jaki sposób dzielić się Dobrą Nowiną z tym światem, jak wejść z nim w rozmowę, dialog, jakim językiem się posługiwać? To, moim zdaniem, największe spośród wyzwań, jakie przed nami stoją.

2012-12-07 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp J. Tobji z Aleppo o sytuacji w Syrii na konferencji prasowej w „Niedzieli”

[ TEMATY ]

konferencja

Aleppo

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Cenę za sytuację polityczną w Syrii płacą ludzie. Chrześcijanie cierpieli i cierpią” – powiedział abp Joseph Tobji, duchowny Kościoła maronickiego w Aleppo, od 2015 r. arcybiskup Aleppo. W redakcji „Niedzieli” w Częstochowie, 22 czerwca odbyła się konferencja prasowa nt. sytuacji w Syrii.

W konferencji zorganizowanej wspólnie przez Caritas Polska, Caritas archidiecezji częstochowskiej i tygodnik katolicki „Niedziela”, obok arcybiskupa Tobji wzięli udział również: ks. Marek Dec, zastępca dyrektora Caritas Polska, ks. Marek Bator, dyrektor Caritas archidiecezji częstochowskiej, Sylwia Cieślar Hazboun, pracownik Caritas Polska raz przedstawiciele Hope Center w Aleppo: Safir Salim i Freddy Youssef.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję