Reklama

MÓJ KOMENTARZ

Budżet jako "temat zastępczy?"

W założeniach budżetowych znajdujemy m.in. przewidywany na rok przyszły, wysoki wzrost gospodarczy (5,1%) oraz... rosnące bezrobocie ( do 15%, z możliwą tendencją zwyżkową).

Rodzi się oczywiste pytanie: na czym oparta jest więc prognoza wysokiego wzrostu gospodarczego, jeśli nie będzie on pochodził ze zwiększonego zatrudnienia, przeciwnie, jeśli zatrudnienie będzie maleć?

Nie wydaje się, aby ów wysoki, przewidywany wzrost gospodarczy pochodzić miał z większej wydajności pracy, zwłaszcza przy niezmienionym ustawodawstwie pracy i obserwowanym rozroście biurokracji państwowej i samorządowej (wydatki na NIK, Sejm i kancelarię prezydenta w budżecie rosną o... 34%!). Nie wydaje się też możliwe, aby tak wysoki wzrost gospodarczy możliwy był do osiągnięcia przez zwiększony eksport polskich towarów: cały proces dostosowawczy Polski do UE powoduje wzrost kosztów pracy w Polsce, co powoduje, że nasze towary stają się droższe, więc mniej konkurencyjne w Europie i na świecie. Innym możliwym źródłem osiągnięcia wysokiego wzrostu gospodarczego byłaby radykalna obniżka podatków - ale i tu zanosi się raczej na systematyczne podnoszenie rozmaitych podatków, niż na jakąś wielką podatkową "ulgę". Pozostawałaby jeszcze prywatyzacja, jako możliwe, pośrednie źródło zakładanego wzrostu gospodarczego, ale sama prywatyzacja nie przekłada się automatycznie na gospodarczą hossę, potrzebny jest jeszcze prawno-polityczny klimat dla przedsiębiorczości i niskie podatki. Poza tym: jeśli procesy prywatyzacyjne miałyby przebiegać tak, jak prywatyzacja PZU SA...

Miejmy nadzieję, że debata poselska nad budżetem rozjaśni te tajemnice budżetowych założeń. Rozjaśni... albo nie rozjaśni. Bo słyszy się, że UW gotowa byłaby poprzeć budżet za poparcie Leszka Balcerowicza na stanowisko prezesa NBP, zaś SLD przebąkuje o poparciu Leszka Balcerowicza, za cenę przyśpieszenia wyborów.

Odnieść więc można wrażenie, że sam budżet i jego podstawowe założenia schodzą jakby na plan drugi czy nawet trzeci, stają się jakimś "tematem zastępczym", a naprawdę idzie o posady czy mandaty poselskie w nowym Sejmie.

Jest to, oczywiście, na razie tylko wrażenie, ale jeśli debata poselska nie odpowie na pytanie, jak możliwy jest wysoki wzrost gospodarczy przy rosnącym bezrobociu i w warunkach wyżej opisanych - to wrażenie może się utrwalić. I chyba nawet utrwala się: według badań OBOP ledwo 53% obywateli deklaruje chęć uczestnictwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Zmęczenie demokracją? Rozczarowanie? Czy narastająca nieufność do obecnych elit politycznych?

Silnym gwarantem niezmienionych wpływów obecnych elit politycznych jest obecna ordynacja wyborcza, łącznie z tzw. listą krajową, swoistym urągowiskiem procederom demokratycznym. Niedawno Rzeczpospolita poinformowała, że "cztery główne ugrupowania parlamentarne porozumiały się co do utrzymania listy krajowej". Sapienti sat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: program papieskiej pielgrzymki do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2022-12-01 13:35

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa, wiernymi, duchowieństwem, a także ofiarami konfliktów zawarte są w opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej programie podróży apostolskiej papieża Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego w dniach od 31 stycznia do 5 lutego 2023 roku.

Wtorek, 31 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję