Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Starym Czarnowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Dekanat: Kołbacz
Siedziba: Stare Czarnowo, ul. Szczecińska 56
Liczba wiernych: 1 460
Proboszcz: ks. Stanisław Suzynowicz
Kościoły filialne: Chabowo - pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, Dobropole Gryfińskie - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Wspólnoty: Rada Parafialna, Zespół Synodalny, Żywy Różaniec, ministranci i lektorzy
Czasopisma: "Arka", "Misje Dzisiaj", "Czas Serca", "Dzień Pański", "Niedziela" - 20 egzemplarzy

Stare Czarnowo jest dużą gminną wsią położoną na południowo-wschodnim krańcu Wzgórz Bukowych. Krzyżują się tu drogi do Szczecina, Pyrzyc i Gryfina. Wieś ta to dawna posiadłość Cystersów z Kołbacza (odległego o 4 km), którzy już w 1255 r. posiadali tu prawo do wolnego targu.
Pierwszy kościół wraz z cmentarzem powstał w Starym Czarnowie w południowym krańcu wsi w końcu XII w. W XV w. otrzymał rangę kościoła parafialnego. Zniszczony przez pożar w 1531 r. został odbudowany w XVI w. W 1826 r. poddano go gruntownej przebudowie w stylu neogotyckim. Podczas wojny wykorzystywany był jako magazyn. Doznał przez to poważnych zniszczeń. Kościół usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu w centralnej części nieczynnego cmentarza. Ma kształt prostokąta, do korpusu przylega pięcioboczne, węższe od niego prezbiterium. Do południowo-wschodniego narożnika przylega zakrystia. Od zachodu znajduje się nadbudowana nad zachodnią partią korpusu nawowego strzelista drewniana dwukondygnacyjna wieża zwieńczona ostrosłupowym hełmem z chorągiewką. Od strony zachodniej kościoła wystawiono pomnik dla uczczenia zmarłych strażaków z szeregów Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Czarnowie (z napisem: "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek") i metalowy krzyż na pamiątkę jubileuszu dwutysiąclecia chrześcijaństwa. We wnętrzu są elewacje i drewniany strop gładko tynkowane. Wyposażenie jest współczesne, w prezbiterium znajduje się obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, kupiony przez wiernych w 1947 r. W oknach są witraże św. Piotra i św. Pawła projektu I. Kisielewskiej wykonane przez B. Ratajskiego w 1980 r.
Od zakończenia wojny do 1946 r. Stare Czarnowo sporadycznie obsługiwał ks. Jan Palica. Poświęcił on kościół dla kultu katolickiego 25 marca 1946 r. W kwietniu 1946 r. przejęli placówkę Salezjanie. Parafię erygowano 1 czerwca 1951 r.
Administrowali nią księża Bolesław Wyszomirski (1949-50), Henryk Ignaczewski (1950-55), Stanisław Bielski (1955-57), Mieczysław Haniewski (1957-76), Czesław Żytelewski (1976-93), Henryk Mularski (1993-94), Alojzy Kegel (1994-2001). Od 7 sierpnia 2001 r. proboszczem jest tu ks. Stanisław Suzynowicz.
W parafii zastałem ks. Alojzego Kegla, który przepracował tu osiem lat. Emerytowany proboszcz przybył z Kąt w archidiecezji krakowskiej, by w okresie urlopowym służyć ponownie swoją pomocą. W czasie moich odwiedzin błogosławił parę zawierającą związek małżeński. Wkrótce przybył też proboszcz ks. Stanisław Suzynowicz. Ks. Stanisław święcenia kapłańskie przyjął 24 kwietnia 1982 r. Pracował jako wikariusz: w Barlinku w parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, w Szczecinie w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Książąt Pomorskich. Następnie został proboszczem w parafii Raduń k. Choszczna, Żabnicy k. Gryfina, był również kapelanem Zachodniopomorskiego Szpitala Specjalistycznego w Gryficach.
Ku mojemu zdziwieniu po uroczystościach kościelnych Ksiądz Proboszcz zaprzęgnął konia do wyremontowanej przez siebie bryczki i ruszyliśmy polną drogą prowadzącą nasypem dawnej kolejki wąskotorowej w kierunku Kołbacza. Bryczka powiozła parę młodożeńców z kościoła na wesele. To jeden z niekonwencjonalnych sposobów pozyskiwania funduszy na planowane w parafii inwestycje. Innym jest budowa domowych kominków.
Ponownie spotkałem ks. Stanisława na Diecezjalnym Święcie Plonów 2002 r. w Pyrzycach. Delegacja parafian przybyła z pięknym wieńcem dożynkowym wykonanym w formie łodzi. Wróciliśmy do Starego Czarnowa, gdzie Ksiądz Proboszcz pokazał mi w dużym budynku poniemieckiej plebanii obszerne, suche piwnice. Dzielił się też planami ich zagospodarowania. W pomieszczeniach tych znaleźć ma miejsce parafialna kawiarenka, pokój spotkań (czytelnia) z kominkiem, turystyczna kuchnia, caritasowska stołówka dla potrzebujących. Obok plebanii w ogrodzie ma powstać ogólnodostępny kort tenisowy.
Poznałem też jeden z kościołów filialnych, XIX-wieczny kościół w Dobropolu Gryfińskim, gdzie wierni czekali na powrót z uroczystości w Pyrzycach Proboszcza, by uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Ksiądz Stanisław w niedzielę odprawia cztery Msze św.: o godz. 8.30 w Glinnej, o 10.00 w Chabowie, o 11.30 w Starym Czarnowie i w Dobropolu Gryfińskim o godz. 13.00. W dzień powszedni podczas roku szkolnego w punktach filialnych odprawia się Mszę św. raz w tygodniu (w środę w Chabowie, w czwartek w Dobropolu, w piątek w Glinnej). W tej ostatniej miejscowości na razie brak jest kościoła, urządzono więc piękną kaplicę w dawnej świetlicy. W Glinnej powstał na skraju Puszczy Bukowej, niedaleko ogrodu dendrologicznego, nowy cmentarz wojskowy, jeden z dziesięciu w Polsce, na którym godny pochówek znajdą ekshumowane szczątki żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej. Groby około 5 tysięcy żołnierzy rozrzucone są obecnie w różnych miejscach województwa zachodniopomorskiego. Uroczystość poświęcenia cmentarza zgromadziła delegacje żołnierzy polskich i niemieckich oraz przedstawicieli czterech wyznań.
W ramach duszpasterstwa chorych Ksiądz Proboszcz obejmuje comiesięczną opieką 25 potrzebujących. Rocznie w parafii przyjmuje się 18 800 Komunii św. Grono ministranckie liczy łącznie 40 chłopców. Są dwie róże kobiet Żywego Różańca. Wierni angażują się w przygotowanie Grobu Pańskiego na Wielkanoc, szopki na Boże Narodzenie, ołtarzy w Boże Ciało. Ksiądz Proboszcz należy do komisji przeciwalkoholowej działającej w Urzędzie Gminy. Udostępnił salkę parafialną gminie na świetlicę socjoterapeutyczną i punkt informacyjno-konsultacyjny. Ks. Stanisław, mając doświadczenia zdobyte w duszpasterstwie akademickim (w Szczecinie), uważa za ważne formowanie katolickich elit. Skupił grupę studentów ze swojej parafii - co środę jest dla nich wieczorna Msza św. i spotkanie na plebanii. Kontynuuje (podobnie jak ks. Alojzy Kegiel) współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną, na pomoc której zawsze może liczyć. Naszą rozmowę na plebanii przerywa wizyta powracającej z uroczystości w Pyrzycach delegacji Klubu Kawaleryjskiego im. 12. Pułku Ułanów Podolskich. Miłośnicy jeździectwa i tradycji jazdy polskiej znajdują tu miłe przyjęcie. Kiedy bowiem dowiedzieli się, że ks. Stanisław jeździ konno, poprosili go o przyjęcie funkcji kapelana swego klubu. Ksiądz Kapelan otrzymał stopień rotmistrza. Podczas imprez klubowych dba o obrzędowość religijną ułanów (prowadzenie modlitwy, odprawienie Mszy św. polowej, oddawanie honorów przy krzyżach przydrożnych i kościołach, pogadanki przy ognisku itp.). Z inicjatywy ks. Stanisława tegoroczny Rajd Konny Pamięci Bohaterów Września 1939 r. po przebyciu ponad 200 km znajdzie swe zakończenie w Starym Czarnowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: zawsze możesz spełnić czyn miłości! | Wielki Czwartek

2024-03-28 20:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

– Jeśli nie ma wrażliwości na siebie nawzajem, jeśli nie ma wzajemnego, w duchu, klęknięcia przed sobą, żeby obmyć sobie nogi, to spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej z ołtarza, jest spożywaniem potępienia, to mówi św. Paweł – powiedział kard. Ryś podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję