Reklama

Niedziela Częstochowska

125 lat Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus

Niedziela częstochowska 1/2013, str. 1

[ TEMATY ]

zakon

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezu

Sługa Boża Franciszka Maria Witkowska

Sługa Boża Franciszka Maria Witkowska

W tym roku mija 125 lat od założenia Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus. Z tej okazji 11 grudnia abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w Kaplicy p.w. Najświętszego Imienia Jezus domu zakonnego przy ul. Jasnogórskiej w Częstochowie.

W homilii abp Depo podkreślił, że „trzeba nam zawsze prosić Ducha Świętego o Jego mądrość i dary”. - Dopiero wówczas zrozumiemy, że w służbie Bogu i ludziom w Kościele, obowiązuje bezinteresowność, bez liczenia na sukces czy sławę i po ludzku, bez liczenia na jakiekolwiek zwycięstwo - mówił Metropolita Częstochowski.

Reklama

- Trzeba kochać drugiego człowieka, bo to w nim objawia się Chrystus. Trzeba kochać bez żadnego wyjątku aż do miłości nieprzyjaciół - kontynuował abp Depo.

Jak podkreśliła podczas uroczystości s. Bożena Górska, przełożona domu w Częstochowie, Siostry Najświętszego Imienia Jezus są dobrze znane w mieście: - Mieszkańcy miasta na pewno najbardziej kojarzą z nami hasło „nauka i praca”, a to dlatego, że kiedyś pracowałyśmy pod nazwą „Stowarzyszenie Kształcenia Młodych Dziewcząt Nauka i Praca” - zaznaczała s. Bożena.

Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Imienia Jezus pod opieką Maryi Panny Wspomożenia Wiernych zostało założone w 1887 r. Jego powstanie i charakter ściśle wiążą się z kasatą zakonów w zaborze rosyjskim po upadku powstania styczniowego. Założycielem Zgromadzenia był bł. o. Honorat Koźmiński. Współzałożycielką Zgromadzenia jest sługa Boża Franciszka Maria Witkowska. Na początku istnienia siostry prowadziły apostolską działalność wśród rękodzielniczek, zmierzając do religijnego i moralnego odrodzenia tej grupy społecznej. Następnie Zgromadzenie zakładało szkoły, internaty, przedszkola, domy dziecka.

Siostry ze Zgromadzenia Najświętszego Imienia Jezus w Częstochowie pracują również w Domu Biskupim.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szarytki z powodu braku powołań opuszczają diecezję radomską

[ TEMATY ]

zakon

Artur Stelmasiak

Zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo po 90 latach opuściły placówkę w Jedlni-Letnisko koło Radomia. Odejście sióstr szarytek spowodowane jest spadkiem ilości powołań.

Siostra Bożena Długowska z warszawskiej Prowincji Sióstr Miłosierdzia Bożego św. Wincentego a’Paulo powiedziała, że spadek powołań jest zjawiskiem obserwowanym niemal na całym świecie, z wyjątkiem niektórych krajów w Afryce czy Azji. - Brak powołań to kryzys rodziny. To rodzina wychowuje do otwartości, do szukania drogi życia i odpowiedzialności. To również kryzys małżeństwa, bo dzisiaj młodzi na pierwszym miejscu stawiają karierę. Często można usłyszeć od małżonków, że zbyt późno zdecydowali się na dzieci. Trzeba odbudować miłość i prawdziwe powołanie rodziny chrześcijańskiej - powiedziała siostra Długowska.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję