Reklama

Głos z Torunia

Poświęcenie odnowionego ołtarza głównego

10 grudnia ub.r. parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie przeżywała szczególne święto. Po 4 latach prac konserwatorskich ołtarz główny został odnowiony i poświęcony przez bp. Andrzeja Suskiego. Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2009 r.

Niedziela toruńska 2/2013, str. 3

[ TEMATY ]

parafia

Anna Wielgoszyńska

Biskup Andrzej z kapłanami dekanatu Rybno przed odnowionym ołtarzem

Biskup Andrzej z kapłanami dekanatu Rybno przed odnowionym ołtarzem

Ówczesny proboszcz ks. kan. Henryk Piotrowski złożył pierwsze dokumenty niezbędne do rozpoczęcia prac konserwatorskich. Po uzyskaniu pozwoleń przystąpiono do renowacji i tak w 2010 r. Izabela Świętochowska zrealizowała I etap prac konserwatorskich. Zakończenie II etapu konserwacji ołtarza przewidziano na 2011 r., ale nagła śmierć ks. kan. Piotrowskiego sprawiła, że wykonano tylko niektóre elementy i prace zostały przesunięte. Nowym proboszczem z dniem 1 lipca 2011 r. został ks. kan. Henryk Rychert, na którym spoczął obowiązek dokończenia rozpoczętej renowacji. Po wielu staraniach 15 listopada ub.r. prace te dobiegły końca i całość została sfinalizowana. 21 listopada ub.r. odbioru konserwatorskiego dokonała Barbara Zalewska - warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków wraz z komisją w składzie: Alina Blady - Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Izabela Świętochowska - konserwator, ks. Henryk Rychert - proboszcz i ks. Przemysław Syrkowski - wikariusz. Całość wykonanej pracy wyniosła 358721, 87 zł, z czego 100 tys. zł parafia otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego przekazał 55 tys. zł i Urząd Gminy w Grodzicznie - 12 tys. zł. Łącznie przekazane środki to 167 tys. zł, pozostałą kwotę pokryli parafianie.

18 listopada ub.r. rodziny z terenu parafii uczestniczyły w Eucharystii, podczas której dokonano odsłonięcia oddanego do użytku liturgicznego odrestaurowanego ołtarza głównego z XVII wieku. Zgromadzeni jako chrzestni tego ołtarza przeszli w pochodzie ofiarnym wokół niego. Radość z dokonania tak wielkiego dzieła cieszy wszystkich tym bardziej, że i sami parafianie mają w tym swoją cegiełkę.

10 grudnia ub.r. na Mszy św. z obrzędem poświęcenia ołtarza nie zabrakło parafian i gości. Poświęcenia ołtarza dokonał bp Andrzej Suski. W Eucharystii udział wzięli także goście: Piotr Żuchowski - minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kaliczyński - reprezentujący warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, Irena Gorczyńska - przewodnicząca Rady Gminy Grodziczno, Kazimierz Konicz - wójt gminy Grodziczno, Izabela Świętochowska - konserwator i wykonawca tych prac ze współpracownikami, ks. kan. Mirosław Owczarek - dziekan dekanatu Rybno oraz księża z dekanatu.

Poświęcony ołtarz ma służyć chwale Bożej i pożytkowi wiernych, którzy przystępują już do kolejnych prac renowacyjnych przy ołtarzu św. Jana Nepomucena. Patrząc na ten ogromny wysiłek i dokonania parafii oraz sponsorów, można z ufnością spojrzeć w przyszłość, która pokazuje, iż przez najbliższe lata będą prowadzone dalsze prace konserwatorskie.

2013-01-10 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królewskie miasto i parafia

Niedziela łódzka 50/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Maria Niedziela

Młodzieżowa orkiestra dęta uczestniczy w każdej ważnej uroczystości Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską. To w tutejszym opactwie cystersów w 1410 r. mieli s

Młodzieżowa orkiestra dęta uczestniczy
w każdej ważnej uroczystości
Sulejów – jedna z najstarszych
parafii naszej
archidiecezji. Tu przebiega
granica między
archidiecezją łódzką
a sandomierską. To
w tutejszym opactwie
cystersów w 1410 r.
mieli s

Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską. To w tutejszym opactwie cystersów w 1410 r. mieli swój postój w drodze na Grunwald rycerze prowadzeni przez króla Władysława Jagiełłę. Oprócz XII-wiecznego opactwa znajduje się tu także neogotycki kościół pw. Świętych Floriana i Leonarda. To właśnie ta świątynia położona na wzgórzu nad Pilicą góruje nad miastem i przyciąga mieszkańców. Wybudowany na początku XX wieku kościół zachwyca surowością, ogromem i pięknem. A parafianie, którzy przychodzą się tu modlić, emanują serdecznością, uśmiechem i życzliwością. Podobnie jak ich proboszcz ks. Leszek Druch

W 1176 r. Kazimierz Sprawiedliwy ufundował w Sulejowie opactwo cystersów. Cystersi po 1182 r. wznieśli w tym miejscu pierwszy drewniany kościół. W 1184 r. arcybiskup gnieźnieński Zdzisław herbu Koźle Rogi erygował przy nim parafię św. Floriana. W 1640 r. staraniem ks. proboszcza Stanisława Święcickiego wybudowano kościół murowany z kamienia, którego konsekracji 17 września 1748 r. dokonał bp łucki Franciszek Kobielski. W 1778 r. papież Pius VI przekazał kościół i parafię pod zarząd duszpasterski cystersów.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla papieża

2022-06-25 16:14

[ TEMATY ]

dzieci

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Kochany Ojcze Święty! Nazywam się Staś. Mam sześć lat. Mieszkam w Polsce, w Katowicach. W tym roku obchodzę 3 rocznicę służby ministranckiej" - tak zaczyna się list, napisany w języku polskim i włoskim, który sześciolatek wraz z rodzicami przywiózł na Światowe Spotkanie Rodzin z nadzieją przekazania go Ojcu Świętemu.

Rodzicami chłopca są Jan i Aleksandra Tondera, promujący powołanie do życia rodzinnego hasłem "Rodzina to drużyna". Do Rzymu przyjechali, by zainspirować się świadectwami rodzin z całego świata, także z nadzieją na spełnienie marzenia ich dzieci: zobaczenia z bliska papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Przydacz: zdjęcie polskiej flagi w Katyniu pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych odeszła Rosja

2022-06-26 21:11

[ TEMATY ]

Katyń

Rosja

Alyeksyey Melkin - Praca własna, Domena publiczna

Próba zdejmowania flagi z polskiego cmentarza jest absolutnie nieakceptowalna, ale też pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych dzisiaj odeszła Rosja - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Wiceszef MSZ był w niedzielę gościem Wiadomości na antenie TVP Info. Podczas rozmowy Marcin Przydacz został zapytany o zdjęcie przez władze rosyjskie polskich flag z cmentarza wojennego w Katyniu. "Polski konsul podjął natychmiastową interwencję w strukturach władzy rosyjskich tam na miejscu. Zresztą dochodziło do bardzo nieprzyjemnych scen, bo polski konsul w naturalny sposób powoływał się na dotychczasowe ustalenia, ale także powoływał się na normy cywilizacyjne" - podkreślił wiceminister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję