Reklama

Książki

Kościelne prawo publiczne. Wybór źródeł

W 2012 r. Wydawnictwo KUL wydało „Kościelne prawo publiczne. Wybór źródeł”, opracowane przez pracowników i doktorantów Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL (Mirosława Sitarza, Michała Grochowinę, Mariolę Lewicką, Agnieszkę Romanko i Piotra Wierzbickiego). Publikacja zawiera akty doktrynalne i normatywne Kościoła katolickiego, akty normatywne prawa wewnętrznego różnych państw, konkordaty, konwencje międzynarodowe, które, zdaniem redaktorów, mają największe znaczenie w historii relacji między Kościołem a państwem.

Reklama

Publikacja została podzielona na cztery części. W pierwszej zostały umieszczone teksty z Pisma Świętego, które stanowią podstawę założeń stanowiska Kościoła wobec instytucji państwowych. Dokumenty kościelne składają się na drugą część „Wyboru źródeł”. Trzecia część publikacji to umowy dwustronne między Stolicą Apostolską a władzami państwowymi. Ostatnią częścią publikacji są dokumenty państwowe, wśród których wyodrębniono dokumenty cesarzy rzymskich, wielostronne umowy międzynarodowe o zasięgu powszechnym i regionalnym, konstytucje i ustawy polskie i zagraniczne. Ze względów ekonomicznych redaktorzy zamieścili teksty dokumentów w języku polskim - w większości więc przypadków są to tłumaczenia, ale w każdym przypadku zamieszczono odesłanie do oficjalnego źródła.

Nowy „Wybór źródeł” będzie z całą pewnością publikacją przydatną dla studentów i pracowników naukowych, którzy w swoich badaniach zajmują się problematyką relacji między Kościołem a państwem. Kościelne prawo publiczne jest przedmiotem obligatoryjnym w programach wielu studiów. W prezentowanej publikacji po raz pierwszy zestawiono razem źródła zarówno kościelne, jak i państwowe dotyczące ich wzajemnych relacji, dzięki czemu czytelnicy będą mogli lepiej poznać złożoność problemu relacji między państwem a Kościołem, która jest aktualna we współczesnych dyskusjach politycznych, społecznych i naukowych.

2013-01-15 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia Kościoła w Lublinie

Nakładem Wydawnictwa Towarzystwa Naukowego KUL ukazał się „Atlas historyczny (archi)diecezji lubelskiej 1805-2010”. Atlas rozpoczyna serię „Geografia Historyczna Kościoła w Polsce”, której celem jest ukazanie dziedzictwa historycznego przestrzeni współczesnego Kościoła polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję