Reklama

Daje nadzieję tym, którzy wszelką nadzieję stracili

Dominikanie z Rzeszowa otrzymali cenny dar od swoich braci z Gidel. W Boże Narodzenie w tamtejszym kościele Dominikanów zjawił się już na stałe XVII-wieczny obraz Matki Bożej Różańcowej, będący świadkiem dramatycznej historii zakonu w drugiej połowie XIX wieku.

Obraz trafił do Gidel (ok. 36 km od Częstochowy) krótko po upadku powstania styczniowego, gdy carat zlikwidował większość dominikańskich domów zakonnych. Gidle stały się wówczas dla dominikanów swoistą „przechowalnią”. Nigdy nie udało się ustalić, skąd obraz przyjechał, ale musiał być dla ówczesnych zakonników niezwykle cenny, skoro zabrali go ze sobą, licząc się z możliwością zsyłki. Po 130 latach przebywania w sanktuarium w Gidlach obraz przywędrował do rzeszowskiego kościoła św. Jacka przy ul. Dominikańskiej 15. Wartościowy zabytek przekazał rzeszowskim braciom przeor klasztoru gidelskiego o. Marek Grzelczak OP.

O. Stanisław Gołąb, prowincjalny promotor Różańca, przekonuje, że jest to wizerunek wyjątkowy, o czym można przekonać się, kontemplując oblicze Madonny. Obraz w nowym miejscu widział inny dominikanin - o. Jan Góra. O. Stanisław wspomina: - Był zmęczony. Współbracia zaprowadzili go przed ten wyjątkowy obraz, ujawniając jego tajemnicę, i zapewnili: „Gdy popatrzysz Matce Bożej w oczy, poczujesz się lepszy”. Dotyczy to także nas wszystkich.

Reklama

- Jesteśmy młodą wspólnotą i nie posiadamy wiekowych przedmiotów kultu. Dlatego zależało nam na tym obrazie, który ma za sobą długą historię - tłumaczy genezę sprowadzenia wizerunku do Rzeszowa o. Romuald Jędrejko, przeor miejscowych dominikanów, którzy pracują w tym mieście od 1986 r.

Obraz Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem, poddany koniecznym zabiegom konserwatorskim, już na stałe „zamieszkał” u św. Jacka w Rzeszowie w święta Bożego Narodzenia 2012 r.

2013-01-15 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję