Reklama

Jubileuszowa pielgrzymka organistów

Sosnowiecka bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny gościła 18 listopada przybyłych z różnych części diecezji organistów. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Celem naszych spotkań - jak powiedział Niedzieli ks. Robert Żwirek, diecezjalny duszpasterz organistów - jest z jednej strony integracja rozproszonego środowiska organistów, ponieważ diecezja sosnowiecka powstała z połączenia trzech części innych diecezji i jest taka potrzeba. Z drugiej strony każdy, kto zajmuje się służbą w Kościele, potrzebuje pewnych wzorców, przypomnienia o pewnych zasadach, regułach, w tym wypadku dotyczy to muzyki, śpiewu w czasie liturgii. Sądzę także, że modlitewno-formacyjne spotkania przyczyniają się do podnoszenia kwalifikacji w środowisku organistów, a zarazem przyczyniają się do lepszego poznania tradycji śpiewu kościelnego.

W homilii bp Śmigielski SDB przekonywał zebranych organistów, na których ciąży odpowiedzialność nie tylko animowania śpiewu w czasie liturgii, ale także dawania świadectwa swoim życiem. Środkiem, który wspomaga nasze działania, jest modlitwa. "Podobnie jak my, ludzie końca XX wieku, tak też i apostołowie mieli wiele problemów związanych z modlitwą - mówił Ksiądz Biskup. Niedoścignionym wzorem ciągle pozostaje dla nas Pan Jezus, który jak podaje Ewangelia wykorzystywał każdy moment na to, by spotkać się z Bogiem Ojcem. "Trudno wyobrazić sobie, abyśmy mogli dobrze pełnić swoje posłannictwo bez modlitwy - kontynuował. Doskonałym przykładem łączenia czynnego życia z trwaniem na modlitwie jest Ojciec Święty Jan Paweł II. Pamiętam - mówił Ksiądz Biskup - kiedy byłem na Kapitule Generalnej Salezjanów w Rzymie w 1990 r., Ojciec Święty przybył do Domu Generalnego po to, by się z nami spotkać. Zebrani w auli czekaliśmy na niego. Miał przybyć o godzinie 12.00. Nie było go 5, 10, 15, 20 minut. Zaniepokojeni zastanawialiśmy się, czy audiencja dojdzie do skutku. W końcu pojawił się na auli.

Po spotkaniu zapytałem jednego z moich współbraci, który towarzyszył w drodze Ojcu Świętemu, dlaczego się spóźnił, co go zatrzymało? Okazało się, że do naszego Domu Generalnego przybył punktualnie, ale przechodząc klasztornym korytarzem wszedł do kaplicy. Wszyscy myśleli, że będzie to tylko chwilka, nawet nie klękali, a Ojciec Święty pozostawał w skupieniu przed Najświętszym Sakramentem kilkanaście minut. Dopiero po dłuższej chwili udał się na spotkanie - wspominał Kaznodzieja.

Po Mszy św., w Domu Katolickim znajdującym się naprzeciw bazyliki, odbyło się spotkanie, w czasie którego

ks. Robert Żwirek mówił o tradycji chorału gregoriańskiego. Wykładem, popartym przykładami muzycznymi, rozpoczął cykl spotkań dotyczących wykonawstwa chorału gregoriańskiego. "Temat ten wybrałem dlatego, gdyż w dokumentach chorał gregoriański ciągle jest nazywany pierwszym śpiewem Kościoła rzymskokatolickiego. Stąd potrzeba dbania o to, by był obecny nie tylko podczas liturgii papieskiej w Rzymie czy w murach seminaryjnych lub klasztornych, ale i w liturgii sprawowanej w parafiach"- powiedział Niedzieli ks. Żwirek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obywatelski projekt „W obronie wolności chrześcijan” poparło 380 tys. osób

2022-10-04 10:59

[ TEMATY ]

wolność

Karol Porwich/Niedziela

Przynajmniej 380 tys. Polaków podpisało się pod obywatelskim projektem „W obronie wolności chrześcijan”. Jego celem jest nowelizacja Kodeksu karnego zmierzająca do zwiększenia ochrony wolności wyznawania religii przez wszystkie osoby wierzące.

Wnioskodawcami projektu są członkowie obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej „W obronie wolności chrześcijan”, utworzonego przez parlamentarzystów Solidarnej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęła się nowenna do bł. Carlo Acutisa

2022-10-04 21:37

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

carloacutis.com

Kościół 12 października wspomina bł. Carlo Acutisa, jednego z patronów ŚDM w Lizbonie. Mszy św. w kościele św. Hieronima w Starej Miłosnej w diecezji warszawsko-praskiej będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Przygotowaniem do tego jest nowenna do błogosławionego.

W diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęła się nowenna przed liturgicznym wspomnieniem bł. Carlo Acutisa, które obchodzone jest w Kościele katolickim 12 października.

CZYTAJ DALEJ

Wystąpienie Jadwigi Wiśniewskiej w sesji plenarnej UE

2022-10-04 19:49

Jadwiga Wiśniewska

Dziś podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu miała miejsce debata na temat wniosku Komisji dotyczącego zamrożenia funduszy dla Węgier 'w celu ochrony budżetu UE, w związku z obawami o stan praworządności w tym kraju'. Głos w dyskusji zabrała Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

Jadwiga Wiśniewska mówiła, że dziwi, iż wnioskodawcy dzisiejszej debaty są aż tak bardzo bezwstydni. "W obliczu szalejącej w Unii Europejskiej inflacji, wysokich cen energii spowodowanych uzależnieniem energetycznym Unii Europejskiej od Rosji i wojną na Ukrainie Państwo miesiąc w miesiąc, nieustannie zajmujecie się Węgrami" - zauważyła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję