Reklama

Niedziela Lubelska

Maryja przyniesie nam zwycięstwo

Ulicami Lublina przeszedł dziękczynno-pokutny marsz Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Setki osób z różańcem w dłoniach i modlitwą na ustach przemierzyło ulice miasta, by przez wstawiennictwo Maryi wypraszać u Boga łaski potrzebne dla Polski. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele ojców Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu, a zakończyło odnowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu

Niedziela lubelska 4/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

Lublin

Paweł Wysoki

Ulicami miasta przeszedł marsz różańcowy

Ulicami miasta przeszedł marsz różańcowy

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, do której przystąpiło już ponad 100 tys. osób, jest inicjatywą wiernych, którym zależy na dobru Polski i prawdziwym szczęściu jej mieszkańców. Podstawowym zadaniem członków krucjaty jest codzienna modlitwa różańcowa w intencji ojczyzny. Krucjata wzorowana jest na modlitwie różańcowej, jaka została podjęta przez chrześcijan na Węgrzech.

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

Kard. Józef Mindszenty, prymas Węgier porównywany do kard. Stefana Wyszyńskiego w latach 40. XX wieku przepowiedział, że Węgry zostaną uratowane przez Różaniec. „Jeśli choć 10% narodu będzie codziennie odmawiać Różaniec za ojczyznę, ratunek przyjdzie z pewnością” - napisał. Te słowa zostały przypomniane przez obecnego prymasa Węgier wobec kryzysu, który kilka lat temu dotknął naszych południowych sąsiadów. W ciągu 4 latach do krucjaty przystąpiło 2 mln Węgrów, szturmując niebo modlitwą. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Parlament Węgier przyjął nową konstytucję, która uznaje rolę chrześcijaństwa za „kluczową dla podtrzymania narodu”, a jej preambuła zaczyna się od słów modlitwy: „Boże, pobłogosław Węgrów!”. Przekazanie prezydencji połączone było z Narodową Pielgrzymką Dziękczynną Węgrów na Jasną Górę, która odbyła się pod hasłem „Dziękujemy Maryi, Wielkiej Pani Węgier i Królowej Polski”. Moralna odnowa narodu, jaka dokonała się za przyczyną modlitwy różańcowej, ma również swoje przełożenie w prawach stanowionych na Węgrzech. Szczególną troską objęte zostały rodziny, które po trudnych latach transformacji ustrojowych doczekały się prawdziwie prorodzinnej polityki.

Do doświadczenia Węgier, ale również do nauczania wielkich Polaków odwołali się inicjatorzy krucjaty w Polsce, już w 2011 r. rozpoczynając wielką modlitwę za ojczyznę. Przypomniane zostały wówczas słowa kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy”. Proroctwo wielkich Polaków o tym, że Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego i Różańcem ma szansę spełnić się w naszym narodzie, gdy polskie domy, jak szańcem zostaną opasane paciorkami różańca. Wezwanie do tej modlitwy wciąż rozbrzmiewa w wioskach i miastach naszej ojczyzny, a wędrujące ulicami marsze są świadectwem wiary i zachętą do złożenia losów Polski w opiekuńczych dłoniach Maryi.

Reklama

Weźmy różańce w dłonie

Setki osób, które w niedzielę Świętej Rodziny uczestniczyły w Mszy św. za ojczyznę i w marszu, dziękowały za Polskę, która po Bogu jest pierwsza. Jak mówił Ksiądz Łukasz z Krucjaty Różańcowej: - Lublin jest szczególnym miejscem na mapie ojczyzny, bo tu lud ma serca gorące, związane z Bogiem. Cieszę się, że po Mszy św. pójdziemy ulicami miasta z imieniem Jezusa Chrystusa i Jego Matki na ustach, aby modlić się; nie wzywać do walki i buntu, nie skandować hasła, ale by Różańcem, modlitwą i śpiewem napełniać ulice, by wszyscy usłyszeli Dobrą Nowinę o Chrystusie, który zamieszkał pośród nas - mówił Ksiądz Łukasz. Kaznodzieja podkreślał, że takie świadectwo jest w dzisiejszych czasach szczególnie potrzebne.

- Wiara jest naszym skarbem od tysiąca lat, chociaż coraz trudniej ją ustrzec. Nieśmy ją przez życie, mimo tego, że coraz trudniej rozpalać serca młodych nadzieją i miłością, której źródło jest w Bogu. Ale wystarczy popatrzeć na pokolenia, które przeszły przed nami, a które dały z siebie wszystko, aby zachować Boga w sercu, by upewnić się, że warto. Nie czekajmy na lepsze czasy dla wiary, ale nawet wbrew wszystkiemu codziennie wybierajmy Boga, Ewangelię, Krzyż, życie, rodzinę. Nie mamy czasu na odpoczynek - apelował. Kaznodzieja zapewniał zgromadzonych, że chociaż wobec milionów Polaków, zadeklarowanych 100 tys. osób stanowią jeszcze małą cząstkę, to nie można się zniechęcać. - Polska stoi waszą modlitwą, waszą wiarą i waszym kroczeniem za Chrystusem. Jeśli kiedyś Bóg wstrzyma karzącą rękę, to dlatego, że są sprawiedliwi, którzy nie utracili łaski wiary - zapewniał.

Zachęcając do podejmowania odpowiedzialności za losy ojczyzny i do modlitwy różańcowej w intencji Polski, Ksiądz Łukasz wskazywał na przykład Kolumbii i Węgier. Mieszkańcy tych państw wygrali bitwę ze współczesnym światem dzięki powierzeniu swoich losów Maryi. - Nie byłoby cudu na Węgrzech, gdyby nie krucjata różańcowa. Jeśli chcemy takiego cudu u nas, weźmy różańce w dłonie, a Maryja, która w szczególny sposób ukochała nasz naród, przyniesie nam zwycięstwo. Z Maryją, Królową Polski, módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu - apelował.

Szczegółowe informacje o krucjacie, w tym deklaracje przystąpienia do dzieła, znajdują się na stronie internetowej www.krucjatarozancowazaojczyzne.pl

2013-01-28 10:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od powietrza, głodu, ognia i wojny...

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 55

[ TEMATY ]

modlitwa

Pixabay.com

Nasi misjonarze piszą, że koronawirus dotarł już do Afryki. Wierni modlą się słowami, które warto uczynić własnymi.

Panie Jezu Chryste, uzdrów tych, którzy zachorowali.

CZYTAJ DALEJ

Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję