Reklama

Aktualności

Watykańskie przesłanie na Niedzielę Morza

Trudy i niebezpieczeństwa oraz specyfikę pracy marynarzy i rybaków przypomina Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Okazją jest Dzień Morza, obchodzony przez Kościół w najbliższą niedzielę (13 lipca). W specjalnym przesłaniu watykańska dykasteria zwraca uwagę na ważność transportu wodnego w światowej gospodarce. Ponad 90% towarów przewożonych jest właśnie drogą morską dzięki 100 tys. jednostek, na których pracuje w niemal niewidoczny sposób 1,2 mln marynarzy.

[ TEMATY ]

Franciszek

BEATA PIECZYKURA

W watykańskim przesłaniu podkreśla się niebezpieczeństwa, jakie wciąż czyhają na ludzi morza mimo stosowania coraz nowocześniejszych technik nawigacyjnych i ratowniczych. W samym tylko 2012 r. zginęło wskutek wypadków morskich ponad tysiąc osób. Nie wolno też zapominać o ciągle niewyplenionym zjawisku piractwa oraz o nadużyciach związanych z zatrudnieniem na morzu. Mechanizacja pracy i przepisy bezpieczeństwa ograniczają możliwości odpoczynku między rejsami, a współczesne metody mustrowania sprzyjają poczuciu izolacji i osamotnienia członków załóg reprezentujących różne rasy, narodowości i religie.

Właśnie naprzeciw tym wyzwaniom stara się wychodzić Kościół poprzez apostolat ludzi morza. W miastach portowych działają specjalne ośrodki duszpasterskie i socjalne, umożliwiając m.in. kontakt z pozostawioną w kraju rodziną. Wśród marynarzy działają kościelni wolontariusze i kapelani. Równocześnie Kościół często upomina się, także na forum międzynarodowym, o godne warunki pracy na morzu. Stąd Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących zachęca wiernych, by w nadchodzącą niedzielę pamiętać w modlitwie o ludziach, którzy z morzem wiążą swoją pracę i życie.

2014-07-08 17:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: pielgrzymki szczególnie wymownym wyrazem wiary Ludu Bożego

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pielgrzymki to szczególnie wymowny wyraz wiary Ludu Bożego – podkreślił Franciszek do rektorów sanktuariów i innych osób działających w ruchu pielgrzymkowym, których przyjął 21 stycznia w Auli Pawła VI w Watykanie. Tym razem ci, którzy na co dzień prowadzą pielgrzymów do sanktuariów i tam ich przyjmują, sami przybyli do Rzymu jako pątnicy Roku Jubileuszowego. Papież zauważył, że pielgrzymowanie ukazuje pobożność całych pokoleń ludzi, którzy z prostotą uwierzyli i zaufali wstawiennictwu Maryi czy innych świętych.

„Ta religijność ludowa jest prawdziwą formą ewangelizacji, którą trzeba zawsze popierać i dowartościowywać, nie pomniejszając jej znaczenia. W sanktuariach bowiem nasi ludzie żyją swą głęboką duchowością, tą pobożnością, która od wieków kształtowała wiarę przez nabożeństwa proste, ale bardzo znaczące. Pomyślmy, jak gorąca jest w tych miejscach modlitwa do Chrystusa Ukrzyżowanego, różańcowa czy też Droga Krzyżowa. Błędem byłoby uważać, że idący w pielgrzymce żyją duchowością «masową», a nie osobistą. W rzeczywistości pielgrzym niesie z sobą swoją historię, swoją wiarę, blaski i cienie własnego życia. Każdy nosi w sercu szczególne pragnienie i modlitwę w jakiejś określonej intencji. Kto wchodzi do sanktuarium, czuje od razu, że jest u siebie w domu, przyjęty, zrozumiany i wsparty” – powiedział Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Infomacje dla duchowych pielgrzymów 41. PPW

2021-07-29 11:21

Adobe Stock

Spośród wszystkich grup pielgrzymkowych, najliczniejszą stanowi gr. XVI. Są to pielgrzymi duchowi, którzy swoją modlitwą, postem i ofiarą wspierają pątników zmierzających na Jasną Górę.

Od wielu lat, w trosce o dobro pielgrzymów duchowych, przygotowywany jest specjalny przewodnik. Zawiera on rozważania na każdy dzień. Jest także pomocą w modlitwie różańcowej, koronce do Bożego Miłosierdzia czy wieczornym rachunku sumienia.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję