Reklama

„Twoje Niebo” w Lubaczowie

2013-01-28 10:21

Adam Łazar
Edycja zamojsko-lubaczowska 4/2013, str. 3

Archiwum zespołu
Przemyski zespół pozwolił lubaczowskiej publiczności na kilka chwil przenieść się do nieba

Kolędowaliśmy rodzinnie w Wigilię po wieczerzy oczekując na Pasterkę. Zgodnie z tradycją grupy kolędników chodziły po domach kolędując na potrzeby swego kościoła parafialnego. Odbywają się koncerty kolęd i pastorałek. Taki koncert odbył się w niedzielne popołudnie, 30 grudnia 2012 r. w Miejskim Domu Kultury. Gościnnie wystąpił zespół wokalno-instrumentalny „Twoje Niebo” z Przemyśla.

„Znalazłam moje niebo na ziemi, albowiem niebem moim jest Bóg, a Bóg mieszka we mnie!” - te proste słowa bł. Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej zainspirowały niewielką grupę młodych ludzi, by w maju 2009 r. założyć zespół wokalno-instrumentalny o nazwie „Twoje Niebo”. - Naszym domem stał się klasztor karmelitów bosych w Przemyślu. W nim muzyką i śpiewem wielbimy Jezusa wprowadzając drugiego człowieka w klimat tajemnicy piękna Boga - Stwórcy, od którego pochodzi wszelka harmonia - tak uzasadnia powstanie zespołu i jego cel duchowy kierownik zespołu o. Mariusz Wójtowicz OCD.

I choć zespół „Twoje Niebo” działa dopiero 3, 5 roku, odniósł liczne sukcesy, m.in.: Grand Prix na XIX Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej HOSANNA w Siedlcach, III miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej MARANATHA w Świdniku oraz zakwalifikowanie się do III edycji Debiutów Chrześcijańskich, których finał odbędzie się w kwietniu br. w Dobrym Miejscu pod Warszawą. By utwory zespołu stały się bardziej znane szerszemu gronu, wydana została debiutancka płyta zatytułowana „Dzień po dniu”, na której zaśpiewali z członkami zespołu gościnnie Ewa Uryga, Janusz Szrom oraz Kasia i Andrzej Lampert.

Reklama

Od początku swego istnienia zespół śpiewa kolędy i pastorałki. Z nimi odwiedził wiele miejscowości, by przekazać ich mieszkańcom radość z kolejnego przyjścia Jezusa. Przybył i do Lubaczowa z oryginalnie zaaranżowanymi i żywiołowo wykonanymi kolędami. Tymi znanymi, jak i miej śpiewanymi. One przysporzyły zespołowi sympatię publiczności. - Bóg zaskakuje nas różnorodnością Stworzenia. Dlatego i my, odzwierciedlając Jego bogactwo, wykorzystujemy różne gatunki muzyczne, takie jak: jazz, gospel, blues, reggae, soul, pop oraz poezję śpiewaną a nawet elementy chorału gregoriańskiego. Dzięki czemu wykonywany przez nas repertuar staje się ciekawszy i bardziej fascynujący. W swoim zestawie utworów posiadamy te dobrze znane, jak również korzystamy z własnych tekstów i aranżacji, tak w języku polskim, jak i w innych. A to wszystko po to, aby znakiem rozpoznawczym „Twojego Nieba” była spontaniczność i żywiołowość, a zarazem głębia tekstów wykonywanych utworów wraz z ich niekonwencjonalnymi, autorskimi aranżacjami - wyjaśnia o. Mariusz.

Aranżacją wokalną utworów zajmuje się Paweł Gorczyca, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Przemyślu. Sekcję instrumentalną prowadzi Józef Rusinowski, student Akademii Muzycznej w Krakowie, który ponadto komponuje nowe utwory dla zespołu. Większość tekstów tworzy o. Mariusz Wójtowicz OCD. Obecnie zespół składa się z ok. 40 wokalistów i instrumentalistów, którzy tworzą wspólnotę, a śpiewem i modlitwą chwalą imię Pana. A czynią to nie tylko podczas koncertów takich jak ten w Lubaczowie, ale i podczas niedzielnych Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu, zapewniając muzyczną oprawę nabożeństw. Grupa ubogaca również liturgię Triduum Paschalnego w przemyskim kościele karmelitów bosych.

Swoim koncertem kolęd w ostatnią niedzielę grudnia 2012 r. uchylili lubaczowianom skrawek Nieba, którym jest nasz Bóg.

Tagi:
koncert kolęda

Reklama

W hołdzie Janowi Pawłowi II

2019-07-10 09:41

Siemiatycki Ośrodek Kultury
Edycja podlaska 28/2019, str. I

Siemiatycki Ośrodek Kultury od kilku lat organizuje koncerty muzyki organowej w miejscowych świątyniach. Koncert muzyki polskiej „O, Domina nostra”, który odbył się 30 czerwca br. w kościele św. Andrzeja Boboli, dedykowano Janowi Pawłowi II

Siemiatycki Ośrodek Kultury
Koncert muzyki polskiej z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II na podlaskiej ziemi

Kameralne spotkania z muzyką organową Cztery Pory Muzyki Lato rozpoczęto pieśnią Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. W programie koncertu znalazł się utwór Mieczysława Surzyńskiego – „Chant triste op. 36”, Henryka Mikołaja Góreckiego – „O, Domina nostra”, Konstantego Górskiego – Fantazja f-moll oraz utwór „Modlitwa z Janem Pawłem II”, specjalnie skomponowany przez Krzysztofa Grzeszczaka do homilii Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszonej podczas wizyty w Drohiczynie 10 czerwca 1999 r. Tak więc wyjątkowym wydarzeniem tego wieczoru była prapremiera owej kompozycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Jacek Kiciński w Taizé

2019-07-23 16:20

vaticannews.va / Taizé (KAI)

W minionym tygodniu wspólnotę z Taizé odwiedził wrocławski biskup pomocnicy Jacek Kiciński. Towarzyszyła mu grupa młodych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Tomasz Lewandowski
Bp Jacek Kiciński

Bp Kiciński spotkał się z młodzieżą obecną na wzgórzu, uczestniczył w spotkaniu regionalnym Polaków, wieczorami spowiadał, a rano przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej wraz z wszystkimi kapłanami obecnymi w Taizé.

Natomiast ludzie młodzi spotykali się ze swoimi rówieśnikami, zapraszając ich po Bożym Narodzeniu na spotkanie europejskie do Wrocławia. „Gdy się powie komuś, zwłaszcza z Zachodu – Polska, to od razu przychodzi im na myśl: kraj katolicki - mówi Jan Dańczak. - Szanują nas za naszą tradycję. Polska ma już dobrą markę po Światowych Dniach Młodzieży. Gdy słyszą, że następne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez braci z Taizé odbędzie się w Polsce, to reakcje są jak najbardziej pozytywne. Wszyscy oczekują naszej gościnności, jedzenia, polskiej serdeczności”.

Właśnie do odkrywania w Bogu źródła gościnności zapraszają w ciągu tego lata bracia z Taizé. Jak podkreśla brat Alois, przekracza ona wszelkie granice i przechodzi ponad nimi ucząc nas zaufania do ludzi, których Bóg stawia na naszych drogach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem