Miasto Łódź wzbogaciło się o nową atrakcję turystyczną. Na Księżym Młynie pośród dawnych domów robotniczych stanęły figurki kocich postaci.
Pomysłodawczynią rzeźb jest łódzka przewodniczka Monika Gajek, zaś twórcą rzeźb kielecki artysta Sławomir Micek – autor Pomnika Twórców Wielkiego Widzewa w Łodzi. Wśród postaci kocich milusińskich, spacerując wybrukowanymi uliczkami Księżego Młyna, spotkać można siedem postaci z brązu. Niektóre od razu rzucają się w oczy, innych trzeba nieco poszukać, zadzierając nawet głowę trochę ponad linię ulicy. Znajdziemy tam kota kolejarza (tuż obok dawnej linii kolejowej, którą wywożone były gotowe materiały z fabryk Karola Scheiblera), kota odpoczywającego z latawcem (blisko odrestaurowanych komórek), kota polującego na myszy i kota z tornistrem spacerującego z myszą. Jest także kot stróżujący, trzymający klucze do bramy prowadzącej na Księży Młyn. Przy jednej z zabytkowych pomp przysiadł kot pijący wodę z miski, zaś na parapecie jest nawet cała rodzina kotów dachowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Projekt powstał z Budżetu Obywatelskiego Miasta Łodzi od razu spotkał się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców, a także turystów. Stał się nową atrakcją sezonu turystycznego 2024 roku, kiedy to młodsi i starsi, z uwagą wyszukują wśród pofabrycznej zabudowy, kocich postaci. Projekt jest nieco wzorowany na wrocławskim pomyśle szlaku krasnali, których w stolicy Dolnego Śląska jest już obecnie ponad 600.
Historia kotów w Łodzi nawiązuje oczywiście do słynnych „kocich łbów”, którymi
wyłożone były ulice dawnego miasta. Część z nich przetrwała do naszych czasów i
można je podziwiać i pospacerować po nich m.in. właśnie na pofabrycznym Księżym
Młynie. Łódzkie koty nawiązują także do Studia Se-ma-for, w którym od lat 70-tych
XX wieku tworzono bajki, na których wychowały się pokolenia Polaków. Najbardziej
znana para łódzkich kotów mieszka tuż przy Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa
1). Jest to Filemon i Bonifacy, czyli bajkowi bohaterowie „Przygód kota Filemona”.
Upamiętniające je kocie figurki, autorstwa Magdaleny Walczak i Marcina Mielczarka,
stanęły przed muzeum w 2011 roku w ramach projektu Łódź Bajkowa, oddającego
hołd filmowemu dziedzictwu miasta i powstającym tu animacjom.