Reklama

Kard. Józef Glemp

Opatrznościowy Prymas dla przełomowych czasów

Niedziela Ogólnopolska 5/2013, str. 9

[ TEMATY ]

kard. Józef Glemp

Bożena Sztajner/Niedziela

Ksiądz Prymas Józef Glemp był zawsze skromny i otwarty na ludzi. W czasie stanu wojennego w 1981 r. przede wszystkim troszczył się o los narodu. Apelował wówczas o unikanie rozlewu bratniej krwi. Wśród szczególnych zasług kard. Glempa wymienia się powołanie Komitetu Prymasowskiego, który opiekował się internowanymi i ich rodzinami. Postawa kard. Glempa, wzywającego do uniknięcia przelewu krwi, sprawiła, że stan wojenny nie zakończył się taką tragedią, jak powstania narodowe. Kościół w Polsce zyskał dzięki temu wielki autorytet, co pozwoliło mu przyczynić się do pokojowego obalenia komunizmu.

Drugim trudnym momentem w posłudze Prymasa Glempa była budowa demokratycznej Polski po 1989 r. Ksiądz Prymas przyczynił się do tego, że udało się dość szybko uchwalić konkordat, który daje Kościołowi swobodę w wypełnianiu jego misji głoszenia wiary.

Kontynuując tradycję Prymasa Tysiąclecia, kard. Glemp wiernie przybywał do Krakowa z okazji procesji św. Stanisława, wygłaszał kazania, które umacniały wiarę i ducha narodowego.

Reklama

W ostatnich latach prymasowskiej posługi podjął wyzwanie budowy Świątyni Opatrzności Bożej, aby wypełnić śluby Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 Maja.

W Księdze Pamiątkowej wydanej z okazji 80. rocznicy urodzin Prymasa Glempa został on określony jako „Prymas Niepodległości”, ponieważ bronił niepodległości Kościoła w trudnych czasach komunizmu, a jednocześnie stawał odważnie i roztropnie po stronie narodu dążącego do pełnej niezależności od systemu totalitarnego. Wykazał się wielkim opanowaniem i życiową mądrością, stając ponad skrajnymi podziałami politycznymi. Łagodził wewnętrzne napięcia, wykazując się wielkim zaufaniem Opatrzności Bożej i roztropnością. W trudnych czasach dochował wierności Bogu i Kościołowi oraz wielkim sprawom Ojczyzny wiernej chrześcijańskim wartościom.

W czasie audiencji po konsystorzu, na którym Prymas Glemp otrzymał kapelusz kardynalski, Ojciec Święty bł. Jan Paweł II życzył mu, aby podjął wielkie dziedzictwo kard. Wyszyńskiego i ubogacał je „ze wszystkimi Pasterzami i Wiernymi, ze wszystkimi ludźmi dobrej woli” (5 lutego1983 r.).

Przypominają się profetyczne słowa Prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Przychodzą nowe czasy i przyjdą nowi ludzie, którzy podejmą nowe wyzwania, służąc Kościołowi i narodowi”. Takim człowiekiem - dziś możemy powiedzieć - opatrznościowym dla przełomowych okresów w historii Polski był kard. Józef Glemp. Za to mu dziękujemy. Ufam, że historia tak go oceni.

2013-01-29 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szafarz Bożych tajemnic

Niedziela warszawska 5/2018, str. IV

[ TEMATY ]

kard. Józef Glemp

Andrzej Tarwid

Uczestnicy konferencji „Prymas Józef Glemp: nowe fakty i nieznane dokumenty”

Uczestnicy konferencji „Prymas Józef Glemp: nowe fakty i nieznane dokumenty”

Wydobywane z archiwów nieznane dokumenty z życia i posługi kard. Józefa Glempa ukazują osobę wyjątkowo pokorną i zawsze oddaną Kościołowi. Dzięki takiej postawie kapłan uniknął wielu zasadzek, a jako prymas Polski okazał się skutecznym dyplomatą i roztropnym duszpasterzem w trudnych czasach

Kiedy 38-letni doktor obojga praw – kanonicznego i cywilnego – zaczął pracę w Sekretariacie prymasa Stefana Wyszyńskiego służby specjalne PRL postanowiły objąć go „specjalnym zainteresowaniem”. Kierujący aparatem inwigilacji wcześniej mieli już pewne informacje o ks. Glempie, ale były to materiały standardowe. Podobne zbierano o każdym „wrogu socjalistycznej ojczyzny”, którymi z definicji byli kapłani, zakonnicy i siostry zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję