Reklama

Kard. Józef Glemp

Opatrznościowy Prymas dla przełomowych czasów

Niedziela Ogólnopolska 5/2013, str. 9

[ TEMATY ]

kard. Józef Glemp

Bożena Sztajner/Niedziela

Ksiądz Prymas Józef Glemp był zawsze skromny i otwarty na ludzi. W czasie stanu wojennego w 1981 r. przede wszystkim troszczył się o los narodu. Apelował wówczas o unikanie rozlewu bratniej krwi. Wśród szczególnych zasług kard. Glempa wymienia się powołanie Komitetu Prymasowskiego, który opiekował się internowanymi i ich rodzinami. Postawa kard. Glempa, wzywającego do uniknięcia przelewu krwi, sprawiła, że stan wojenny nie zakończył się taką tragedią, jak powstania narodowe. Kościół w Polsce zyskał dzięki temu wielki autorytet, co pozwoliło mu przyczynić się do pokojowego obalenia komunizmu.

Drugim trudnym momentem w posłudze Prymasa Glempa była budowa demokratycznej Polski po 1989 r. Ksiądz Prymas przyczynił się do tego, że udało się dość szybko uchwalić konkordat, który daje Kościołowi swobodę w wypełnianiu jego misji głoszenia wiary.

Kontynuując tradycję Prymasa Tysiąclecia, kard. Glemp wiernie przybywał do Krakowa z okazji procesji św. Stanisława, wygłaszał kazania, które umacniały wiarę i ducha narodowego.

Reklama

W ostatnich latach prymasowskiej posługi podjął wyzwanie budowy Świątyni Opatrzności Bożej, aby wypełnić śluby Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 Maja.

W Księdze Pamiątkowej wydanej z okazji 80. rocznicy urodzin Prymasa Glempa został on określony jako „Prymas Niepodległości”, ponieważ bronił niepodległości Kościoła w trudnych czasach komunizmu, a jednocześnie stawał odważnie i roztropnie po stronie narodu dążącego do pełnej niezależności od systemu totalitarnego. Wykazał się wielkim opanowaniem i życiową mądrością, stając ponad skrajnymi podziałami politycznymi. Łagodził wewnętrzne napięcia, wykazując się wielkim zaufaniem Opatrzności Bożej i roztropnością. W trudnych czasach dochował wierności Bogu i Kościołowi oraz wielkim sprawom Ojczyzny wiernej chrześcijańskim wartościom.

W czasie audiencji po konsystorzu, na którym Prymas Glemp otrzymał kapelusz kardynalski, Ojciec Święty bł. Jan Paweł II życzył mu, aby podjął wielkie dziedzictwo kard. Wyszyńskiego i ubogacał je „ze wszystkimi Pasterzami i Wiernymi, ze wszystkimi ludźmi dobrej woli” (5 lutego1983 r.).

Przypominają się profetyczne słowa Prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Przychodzą nowe czasy i przyjdą nowi ludzie, którzy podejmą nowe wyzwania, służąc Kościołowi i narodowi”. Takim człowiekiem - dziś możemy powiedzieć - opatrznościowym dla przełomowych okresów w historii Polski był kard. Józef Glemp. Za to mu dziękujemy. Ufam, że historia tak go oceni.

2013-01-29 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: kard. Glemp chciał być pochowany w archikatedrze warszawskiej

[ TEMATY ]

prymas Polski

kard. Józef Glemp

BOŻENA SZTAJNER

Kard. Józef Glemp chciał być pochowany w archikatedrze warszawskiej – poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz pytany przez dziennikarzy o miejsce pochówku zmarłego wczoraj Prymasa seniora. Prymas Glemp zostanie pochowany w podziemiach archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie zgodnie z tradycją chowani są arcybiskupi warszawscy.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Marciniak zostaje do końca mundialu

2022-12-07 18:19

[ TEMATY ]

mundial

sędziowie

Katar

Adobe Stock

Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca piłkarskich mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

FIFA do prowadzenia meczów tegorocznego mundialu desygnowała 36 arbitrów głównych, 69 asystentów, wśród których są pomagający Marciniakowi Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki oraz 24 sędziów VAR, m.in. Tomasza Kwiatkowskiego. Spora część z nich już zakończyła pracę w Katarze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję