Obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia rozpoczną się od Mszy św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia. Msza św. w Bazylice Archikatedralnej rozpocznie się o godz. 9.30, podczas której wspominani będą ci, którzy 104 lata temu byli uczestnikami walk „Cudu nad Wisłą”.
Kapłani i wierni modlić się będą również w intencji żołnierzy, służących w Polsce, jak i za granicą, z racji Święta Wojska Polskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na zakończenie liturgii metropolita łódzki dokona poświęcenia ziół i kwiatów, będących symbolem plonów ziemi. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest inaczej „Matki Bożej Zielnej”.
Po Mszy św. na Placu Katedralnym im. św. Jana Pawła II wojewoda łódzki Dorota Ryl oraz dowódca garnizonu Łódź pułkownik Sławomir Miazga zapraszają na wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego. Tam odbędzie się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz wygłoszone zostanie okolicznościowe przemówienie wojewody łódzkiej. Następnie odczytany zostanie apel pamięci Oręża Polskiego, oddana salwa honorowa, zaś delegacje władz miejskich, samorządowych i przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych złożą wieńce i kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zakończy defilada kompanii honorowych.
Główne uroczystości Święta Wojska Polskiego odbędą się w Warszawie na Wisłostradzie. Po uroczystej odprawie wojsk z udziałem prezydenta RP, premiera, marszałka sejmu i innych osób, nastąpi efektowna defilada wojskowa wszystkich rodzajów sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak zapowiadają organizatorzy,
weźmie w niej udział ponad 2,5 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP,
a także żołnierze wojsk sojuszniczych, stacjonujący na co dzień w Polsce.
Zaprezentowanych zostanie ponad 220 jednostek najnowocześniejszego sprzętu
będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego.