W Sanktuarium Wniebowzięcia N.M.P. w Starych Skoszewach odbył się odpust parafialny. Mszy św. przewodniczył kard. Grzegorz Ryś.
W homilii metropolita łódzki odniósł się do Ewangelii św. Łukasza, podkreślając, że Maryja nieustannie wskazuje na Jezusa. – Ile razy będziecie chcieli patrzeć na Maryję, to ona powie wam: „Jezus! Patrzcie na Niego!” Nie wychwalajcie mnie, chwalcie Boga – powiedział metropolita łódzki. Kard. Ryś powiedział także o trzech ważnych obrazach w pieśni „Magnificat”: miłosierdziu, odwracaniu porządku i słowie dla każdego człowieka. – To jest Bóg, którego zna Maryja. Bóg, dla którego nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Bóg, który odwraca porządek miłością. Bóg, który z miłością mówi do ciebie, wiedząc, że Jego słowo cię zmieni. Będziesz nie tylko mądrzejszy, ale staniesz się innym człowiekiem. Wtedy wyjdzie z ciebie taka wielkość, jak z kobiety, którą czcimy, którą nazywamy Matką Boga, naszą Królową – powiedział homileta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Tłumacząc dwa pozostałe obrazy w Kantyku Maryi, metropolita łódzki podkreślił istotę realizowania darów Boga w konkretnym czasie. – Pan Bóg proponuje nam zmianę, nawrócenie, wzywa nas, daje powołanie. A nasza odpowiedź często jest taka: „Jeszcze nie teraz, nie dzisiaj”. (…) Raz Bogu mówimy, że jeszcze nie dzisiaj, a drugi raz, gdy przychodzi, mówimy, że mógł przyjść wcześniej. To są właśnie nasze postawy. W Bogu piękne jest to, że dla Niego nigdy nie jest ani za wcześnie. ani za późno. W spotkaniu z nami Pan Bóg jest zawsze wtedy, kiedy trzeba – zaznaczył.
Tłumacząc, na czym polega odwrócenie porządku przez Boga, kard. Ryś powiedział o Maryi, która nazywa siebie „niewolnicą pańską”. – Nie da się być niżej niż niewolnik, a Pan Bóg objawia nam ją, jako królową. Wywyższa niewolnicę i czyni ją władczynią świata. To jest odwrócenie porządku – wyjaśnił kard. Ryś.
Na początku liturgii metropolita łódzki poświęcił nową suknię na Ikonie Matki Bożej Skoszewskiej. Poprzednia została skradziona ponad 30 lat temu. Ks. Robert Batolik, proboszcz, otrzymał certyfikat o włączeniu parafii w Starych Skoszewach do międzynarodowego apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie realizowanego przez Stowarzyszenie Comunita Regina della Pace.
Odpust parafialny poprzedziła wieczorna nowenna, w czasie której odprawiane były Msze św., wierni adorowali Najświętszy Sakrament, śpiewali Apel Maryjny, a także modlili się za chorych.
Do skoszewskiego sanktuarium pielgrzymowali wierni z parafii św. Andrzeja Boboli z Nowosolnej, św. Wojciecha w Niesułkowie, św. Andrzeja w Dmosinie, św. Ojca Pio w Kalonce, św. Marcina w Strykowie, Wszystkich Świętych w Kołacinku i z Fary w Brzezinach.
Historia pielgrzymek dziękczynno – błagalnych przed obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który słynie łaskami, sięga XV w. Po pożarze w 1934 r. ordynariusz łódzki bp Wincenty Tymieniecki ufundował nowy obraz - kopię spalonego. Obraz wykonany w Rzymie został poświęcony przez papieża Piusa XI. W 2002 r. parafia została podniesiona do rangi sanktuarium maryjnego.