Reklama

„Wiara z twarzą i twarz z wiarą”

Niedziela Ogólnopolska 6/2013, str. 27

Biuro prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze zakończyła 31 stycznia trzydniowe rekolekcje dla dyrektorów katolickich stacji radiowych z całej Polski. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, która w tym dniu również miała na Jasnej Górze swoje spotkanie. Oba gremia spotkały się razem w Starej Bibliotece Jasnogórskiej, z której zasobami zapoznał ludzi mediów o. Kamil Szustak OSPPE. Pierwsze rekolekcje dyrektorów rozgłośni katolickich odbywały się pod hasłem: „Wiara z twarzą i twarz z wiarą”. Uczestniczyły w nich rozgłośnie niezrzeszone w żadnej sieci medialnej.

W rekolekcjach wzięli udział m.in. ks. Leszek Gęsiak SJ, dyrektor sekcji polskiej Radia Watykańskiego. - Perspektywa, z której my patrzymy na Kościół, jest nieco inna, ponieważ Radio Watykańskie jest podmiotem innego kraju, ale co najważniejsze - mówimy o tym samym Kościele, o tej samej ewangelizacji i o niezwykle ważnej w dzisiejszym świecie informacji i ewangelizacji poprzez media. Radio jest tym szczególnym miejscem, gdzie można bardzo praktycznie realizować to, co dziś nazywamy nową ewangelizacją w Kościele - podkreślił ks. Leszek Gęsiak.

Reklama

Z ramienia Radia Maryja w rekolekcjach wziął udział o. Zdzisław Klafka CSRS, który w rozmowie z Radiem Fiat zaznaczał, że czas rekolekcji pokazał, jak ważne są więzi między kapłanami, którzy pełnią funkcje dyrektorów stacji katolickich. - Im głębsze i bogatsze są nasze relacje, tym później nasza współpraca układa się zdecydowanie lepiej. Dzięki dobrym relacjom możemy się później dzielić nawet konkretnym wypracowanym materiałem.

Podsumowując rekolekcje, ks. Grzegorz Walkiewicz, dyrektor Radia Warszawa, podkreślał, że jest kilka bardzo ważnych i ciekawych wniosków. - To przede wszystkim wnioski dotyczące współpracy i wymiany programowej, ale podczas tego spotkania zauważyłem, że każda z naszych rozgłośni w jakiś sposób tworzy radio społecznościowe, czyli radio, które jest otwarte na ludzi, radio, które tych ludzi integruje.

- Te rekolekcje w Częstochowie przerosły wszelkie moje oczekiwania, m.in. dlatego, że wzięło w nich udział tak wielu dyrektorów i nie tylko, bo z wielu stacji przyjechały liczniejsze reprezentacje - zaznaczył ks. Sławomir Kapitan, dyrektor Radia Podlasie. - Dla nas, kapłanów, czymś niezwykle ważnym jest możliwość wspólnego przeżywania rekolekcji. Bardzo głębokie było też słowo, które zostało na te rekolekcje przygotowane. To, co najbardziej mnie urzekło, to widok niezwykłej wręcz pasji radiowca w oczach każdego z dyrektorów. Jeśli z kolei mowa o jedności, to jest jedność w dążeniu do celu, bo choć środki i sposoby mamy różne, to cel jest jeden - podsumował ks. Kapitan.

Reklama

Bp Adam Lepa, członek Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu, w rozmowie z Radiem Fiat podkreślił, że dziś bardzo potrzebna jest jedność katolickich mediów. - W tych najważniejszych sprawach musimy być zgodni, musimy być razem, bo tylko wtedy możemy mówić jednym głosem, a pamiętajmy, że jeśli mówimy jednym głosem, wówczas to, co mówimy, jest bardzo skuteczne. (...) ważne jest, aby media były m.in. miejscem dawania świadectwa czy miejscem głoszenia katechezy, bo wówczas ich siła zdecydowania wzrasta.

Jak podkreślił ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat i organizator rekolekcji, ciekawe i ważne było to, że uczestniczący w rekolekcjach dyrektorzy potrafili razem rozmawiać o sprawach trudnych, wspólnie się modlić, stanąć naprzeciw siebie, aby głosić nauki rekolekcyjne. - To był czas wyciszenia, adoracji i modlitwy, ale też czas na zacieśnianie więzi przyjacielskich, bo choć w niejednym przypadku widzimy się zaledwie po raz drugi czy trzeci, to odnosimy wrażenie, jakbyśmy się znali całe życie, dlatego to spotkanie było potrzebne i dobrze, że było w Częstochowie - zaznaczył ks. Zaborski. To spotkanie miało charakter ekspiacyjny, także to nasze stanięcie przed Obrazem Matki Bożej i modlitwa wynagrodzenia, przebłagania za profanację, którą odmówił abp Wacław Depo razem z nami i w naszym imieniu, niech to będzie dobry znak, bo chcemy się jednoczyć w dziele nowej ewangelizacji - podsumował dyrektor Radia Fiat.

W rekolekcjach brały udział: Radio Warszawa, Katolickie Radio Podlasie, Katolickie Radio Ciechanów, Radio Niepokalanów, Radio Wiktoria, Radio Nadzieja, Katolickie Radio Płock, Radio Er, Katolickie Radio Zamość, Radio RDN Małopolska, Radio Głos, Radio Via, Radio Rodzina, Radio Fara, Radio Anioł Beskidów, Radio Watykańskie, które jest gościem w osobie ks. Leszka Gęsiaka, dyrektora sekcji polskiej, Radio Fiat, Radio Jasna Góra i Radio Maryja.PS
Redakcja zachęca do zapoznania się z zamieszczanymi na łamach „Niedzieli” tekstami prezentującymi rozgłośnie katolickie. Do tej pory ukazało się kilka wywiadów z dyrektorami diecezjalnych rozgłośni katolickich. Niektórzy z nich mieli okazję spotkać się z „Niedzielą” dwa lata temu podczas pielgrzymki redakcji i czytelników na Jasną Górę. Przybyli wtedy na zaproszenie ks. inf. Ireneusza Skubisia. W następnym numerze „Niedzieli” wydrukujemy rozmowę z prezesem parafialnego Radia Ain Karim w Skomielnej Czarnej. Zapraszamy do lektury.
Redakcja „Niedzieli”

2013-02-04 12:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Becciu rezygnuje z kierowania kongregacją i praw przysługujących kardynałom

2020-09-25 09:35

[ TEMATY ]

kardynał

ekai.pl

Krad. Becciu

Krad. Becciu

Wczoraj, 24 września Ojciec Święty przyjął rezygnację z funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz praw związanych z godnością kardynalską, złożoną przez Jego Eminencję kard. Giovanniego Angelo Becciu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dziennikarze w pierwszych komentarzach wiążą tę dymisję ze skandalem finansowym związany z inwestycją Watykanu w londyńską transakcję na rynku nieruchomości, która doprowadziła do utraty przez Stolicę Apostolską milionów euro z tytułu opłat wnoszonych na rzecz pośredników.

Prokurator watykański postawił w stan oskarżenia kilku urzędników watykańskich, jak również pośredników, ale nie kard. Becciu, który zaprzeczył wszelkim nadużyciom.

Angelo Becciu urodził się 2 czerwca 1948 w Pattada, niedaleko Sassari na Sardynii. Święcenia przyjął 27 sierpnia 1972 jako kapłan diecezji Ozieri. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. 1 maja 1984 podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując w nuncjaturach w Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie, Nowej Zelandii, Liberii, Wielkie Brytanii, USA.

15 października 2001 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem w Angoli, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa; sakrę nominat przyjął 1 grudnia tegoż roku. Od 23 lipca 2009 był papieskim przedstawicielem na Kubie. Zna francuski, angielski, hiszpański i portugalski. 10 maja 2011 Benedykt XVI mianował go substytutem ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej . Od 4 lutego 2017 jest też papieskim delegatem przy Zakonie Maltańskim. 26 maja br. 1 września 2018 został prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel: Pismo Święte jest do czytania do końca życia

2020-09-25 15:49

[ TEMATY ]

Pismo Święte

bp Roman Pindel

Adobe.Stock

O kursorycznym czytaniu całego Pisma Świętego – od początku do końca – mówił m.in. w kolejnej audycji radiowej na antenie „Anioła Beskidów” bp Roman Pindel.

Profesor-biblista, który co tydzień na falach eteru oraz na specjalnym internetowym podcaście przybliża rozumienie Pisma Świętego, tym razem udzielił konkretnych wskazówek, jak odkrywać słowo Boże dla siebie. Zwrócił też uwagę, że pragnienie czytania Pisma Świętego jest łaską.

„Słowo Boże poznaje się tak, jak się odkrywa ziemię - warstwa po warstwie. Mamy więc czytać całą Biblię - całe życie” – wytłumaczył biskup.

„To swoista łaska, która mogła się przejawić w różny sposób: przez spotkanie z człowiekiem, który czyta Pismo, jakieś wydarzenie, jak nawrócenie, czy przynaglenie do modlitwy” – wyliczył biskup. Zaznaczył, że doświadczenie odkrycia, iż Bóg przemawia do nas osobiście przez słowo Boże może zmienić całkowicie życie.

Zdaniem biskupa, choć nie ma jednej metody czytania Biblii, należy ją „po prostu czytać”. „Podobnie bowiem nie zdobywa się sprawności w pływaniu poprzez lekturę wielu książek na ten temat ani przez teoretyczne rozważanie na temat wyższości jednego stylu nad drugim. Nieodzowne jest pływanie” – stwierdził duchowny, wyjaśniając na czym polega czytanie kursoryczne: przeczytanie uważne Nowego Testamentu, by przejść potem do Starego Testamentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję