Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Religia nie rządzi się prawami rynku

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2013, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Msza św.

Mariusz Niesyt/Archiwum parafii

Bp Piotr Greger podczas odpustowej Mszy św. w parafii św. Pawła Apostoła

Bp Piotr Greger podczas odpustowej Mszy św. w parafii św. Pawła Apostoła

Współczesny świat, mocno zglobalizowany, żyje zasadami rynku, a tym samym rządzi się zimnymi prawami podaży i popytu. Pojawia się silna pokusa wprowadzenia na rynek nawet religii - powiedział bp Piotr Greger podczas Mszy św. odpustowej w bielskiej parafii św. Pawła.

27 stycznia biskup pomocniczy naszej diecezji celebrował uroczystą Eucharystię ku czci święta Nawrócenia Apostoła Narodów. W swojej homilii przywołał historię i okoliczności nawrócenia prześladowcy pierwszych chrześcijan. Komentując wydarzenie spod Damaszku, w którym Chrystus odbiera wzrok Szawłowi zaznaczył, że prawdziwe przyjcie Jezusa przez człowieka możliwe jest jedynie dzięki oderwaniu się od tego, co powierzchowne.

- Aby dostrzec Chrystusa, by prawdziwie przyjąć Go jako swojego Pana, trzeba umieć zamknąć oczy na świat zewnętrzny. To jest bardzo czytelny znak mówiący, iż warunkiem przejrzenia jest oderwanie się od wszystkiego, co jedynie powierzchowne i dostrzegalne. Nawrócony pod Damaszkiem przypomina, że nie jest w stanie kochać ani przyjąć miłości ten, kto dostrzega w sobie i wokół siebie jedynie to, co jest dostępne ludzkim zmysłom. Potrzeba spojrzenia o wiele głębszego, spojrzenia sercem. Tylko człowiek, który jest do tego gotowy, może w pełni się nawrócić - mówił bp Piotr Greger. Zdaniem kaznodziei współczesny świat chciałby, aby religia rządziła się prawami rynku, dopasowując ofertę do gustów potencjalnych klientów. - W takim kontekście nawrócenie Pawła i wszystkie konsekwencje tego wydarzenia są dla nas wskazaniem, iż nie możemy oczekiwać, że spod nacisku różnych grup ludzi, którzy chcieliby formować Kościół według swoich gustów czy kaprysów, zrodzi się coś lepszego - zaznaczył biskup, podkreślając, że bycie chrześcijaninem oznacza nieustanne trwanie w postawie pokuty i nawrócenia oraz gotowość do obrony tego, co we wspólnocie Kościoła jest najświętsze i jednocześnie dowodem naszej chrześcijańskiej tożsamości.

Parafia św. Pawła Apostoła na osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku Białej została erygowana 25 stycznia 1999 r., choć początki starań o budowę obiektu sakralnego na terenie osiedla sięgają lat 80 ubiegłego wieku. Po wieloletnich zabiegach, 10 września 1989 r. wydano zezwolenie na budowę obiektu katechetycznego, a 29 lipca 1992 r. - na budowę kościoła. W listopadzie 1999 r. bp Tadeusz Rakoczy wmurował pod budowę kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. Do 2005 r. proboszczem parafii był ks. Stanisław Wawrzyńczyk. Obecnie urząd ten pełni ks. prał. Marcin Aleksy. Na terenie parafii św. Pawła w latach 1995-2011 mieszkał obecny biskup pomocniczy naszej diecezji Piotr Greger.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. i wystawa poświęcone gen. Januszowi Brochwiczowi-Lewińskiemu

[ TEMATY ]

Msza św.

Powstanie Warszawskie

Archiwum prywatne

Mszą św. w katedrze polowej uczczono pamięć gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego, ps. „Gryf”, żołnierza ZWZ i AK, Powstańca Warszawskiego, oficera brytyjskiego wywiadu. Eucharystii przewodniczył ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej. W homilii ks. Tołwiński podkreślał, że swoją postawą gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „uczył patriotyzmu i miłości do Rzeczpospolitej”. Po Mszy św. w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego otwarta została wystawa poświęcona pamięci generała. 5 stycznia minęła druga rocznica śmierci gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego.

Do katedry wprowadzone zostały sztandary wojskowe.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

"Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep w Turcji 2:29 lokalnego czasu. Dotarli jako 3. w regionie Gaziantep. Skierowani zostali do m. Adiyaman na północny wschód od Gaziantep" – przekazał na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję