Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Prymas Polski Józef Kardynał Glemp (1929-2013)

Oddany sprawie Kościoła w Polsce i na świecie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2013, str. 2-3

[ TEMATY ]

kard. Józef Glemp

Dominik Cywiński

Uroczystości pogrzebowe kard. Józefa Glempa

Uroczystości pogrzebowe kard. Józefa Glempa

W dniu 23 stycznia br. zmarł w wieku 83 lat prymas Polski senior kard. Józef Glemp. Uroczystości pogrzebowe trwały trzy dni, od soboty 26 do poniedziałku 28 stycznia w Warszawie. Trumna z ciałem Prymasa wystawiona była w kościele Wizytek do niedzielnego poranka, potem przeniesiona do kościoła Świętego Krzyża, z którego wieczorem żałobny kondukt ruszył ku archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela. W poniedziałek złożono jego trumnę w krypcie archikatedry, zgodnie z wolą zmarłego wyrażoną w testamencie.

Żałobą okrył się cały Kościół w Polsce i środowiska emigracji, której był duchowym opiekunem. Zmarły pełnił funkcję prymasa w latach 1981-2009. Jak napisał w liście do kard. Kazimierza Nycza papież Benedykt XVI, „były to lata trudnej posługi przewodzenia Kościołowi w dobie znaczących przemian społecznych i politycznych, jakie miały miejsce w Polsce i w Europie”. Papież „osobiście bardzo cenił jego szczerą dobroć, prostotę, otwartość i serdeczne oddanie sprawie Kościoła w Polsce i na świecie”. Zmarły Prymas Senior dla lokalnego Kościoła na Pomorzu Zachodnim był w latach 1981-92 jako metropolita gnieźnieński, również naszym metropolitą. Zmieniło się to w 1992 r., kiedy w wyniku reformy administracyjnej Kościoła utworzona została metropolia szczecińsko-kamieńska.

W intencji zmarłego w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej rozpoczął się tydzień modlitw zapoczątkowany 27 stycznia niedzielną Mszą św. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Tydzień modlitw w parafiach archidiecezji zakończyła Msza św. w bazylice mniejszej św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy odprawiona w kolejną niedzielę. Metropolita Szczecińsko-Kamieński uczestniczył także w uroczystej Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze warszawskiej, sprawowanej przez ponad 100 kardynałów i biskupów, w obecności przedstawicieli władz państwowych z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.

Reklama

Abp Andrzej Dzięga w niedzielnej homilii podkreślał, że zmarły kard. Glemp „zawsze starał się być do dyspozycji, zawsze starał się służyć. To był człowiek wielkiego ducha, wielkiej pracy, odpowiedzialności, mądrości, wielkiej miłości do Kościoła, Polski i każdego człowieka, także naszej ziemi. Nieraz mogło się wydawać, że on widział daleko przed siebie, tylko nie mówił. Mówił o tym, co można zrobić zaraz, dziś, w ciągu miesiąca, roku, ale czuło się, że on widzi, co będzie możliwe potem”. Mówca przypomniał, że kard. Józef Glemp był bezpośrednim współpracownikiem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i cieszył się jego zaufaniem. „Uważam, że prymas Wyszyński wiedział, w jaki czas Polska wchodzi, w jakie konfrontacje i zmagania i mam wrażenie, że przed Panem Bogiem dopilnował i wymodlił właśnie tego prymasa jako swego następcę” - mówił abp Andrzej Dzięga. Przybywał on na naszą ziemię raz na dwa lata, „bo wiedział, że jako prymas ma tu stawać z modlitwą, nauką i błogosławieństwem, bo ta ziemia potrzebuje umocnienia”.

Chciałbym przypomnieć czternaście pobytów prymasa Polski podczas różnych wydarzeń na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pierwszy raz przybył tu abp Józef Glemp jako prymas Polski 26-28 czerwca 1982 r. na uroczystości 10-lecia diecezji. Kolejny pobyt 20-23 czerwca 1985 r. to jego udział w obradach 207 Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski i obchodach 40-lecia powrotu Kościoła katolickiego na Pomorze Zachodnie. 11 czerwca 1987 r. był obecny podczas pamiętnej wizyty Ojca Świętego w Szczecinie. 13 marca 1988 r. uczestniczył w jubileuszu sakry biskupiej ks. prof. Kazimierza Majdańskiego. Dwukrotnie przybył do Szczecina w 1991 r. 23 kwietnia tego roku odbyły się uroczystości ku czci św. Wojciecha dla metropolii gnieźnieńskiej, a 1 września żegnano w bazylice Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymującej przez okres roku w parafiach diecezji. W dniach 16-18 czerwca 1995 r. był uczestnikiem 277. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski odbywającej się w 50-rocznicę ustanowienia organizacji kościelnej na Ziemiach Zachodnich. 15 listopada 1997 r. nawiedził w Kamieniu Pomorskim cudowny obraz Krzyża Brzozdowickiego. Następnego dnia w Szczecinie na zakończenie obchodów 25-lecia diecezji i 5-lecia metropolii szczecińsko-kamieńskiej przewodniczył uroczystemu wprowadzeniu relikwii św. Wojciecha do bazyliki archikatedralnej. 4 września 2004 r. prymas Józef Glemp odsłonił pomnik upamiętniający męczeństwo ofiar II wojny światowej przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. 5 listopada 2006 r. przybył z okazji 40-lecia Millennium Chrztu Polski i 50-lecia posługi Księży Palotynów w Szczecinie. 13 października 2007 r. obecnością Prymasa Polski cieszyła się parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, gdzie odprawił Mszę św. i poświęcił pomnik Jana Pawła II i okna witrażowe. 24 października 2009 r. jego pobyt związany był z ogłoszeniem kościoła pw. św. Jana Chrzciciela bazyliką mniejszą. Wtedy też poświęcił kaplicę i odnowioną rezydencję arcybiskupów szczecińsko-kamieńskich i wmurował kamień węgielny i akt erekcyjny pod przyszły budynek Wydziału Teologicznego US. Ostatni jego pobyt w Szczecinie 7 maja 2010 r. związany był z pożegnaniem śp. abp Zygmunta Kamińskiego, kiedy przewodniczył Mszy św. pogrzebowej.

„Panie Boże, zapłać Księdzu Prymasowi za wszystko, kim był i za wszystko, co swoim życiem pozostawił” - mówił abp metropolita warszawski kard. K. Nycz. Taką prośbę do Boga wznosi także Kościół nad Odrą i Bałtykiem.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie z Miodową

Gdy w ostatnim okresie życia kard. Józef Glemp odprawiał Mszę św., odczuwał, jak sam mówił, wyjątkową bliskość Chrystusa. Miał też świadomość, „że czas się kurczy”

Z tym miejscem kard. Józef Glemp związany był najbardziej: to warszawska Starówka, a na niej: katedra i Dom Arcybiskupów Warszawskich przy Miodowej. Bardzo pragnął tu przybyć w Boże Narodzenie, mimo że choroba mocno dawała się już we znaki, a sił ubywało. Było zresztą to widać, kiedy osłabiony chorobą Ksiądz Prymas w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia stał przy ołtarzu, do którego wolniutko prowadził go kapelan.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

„Samobójstwo w optyce katolickiej” – książka o pomocy osobom w kryzysie samobójczym

2023-02-04 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Ta książka jest dla wszystkich, którzy dostrzegają w sobie taką wrażliwość związaną z problemem kryzysów psychicznych, problem depresji i myśli samobójczych i chcą temu przeciwdziałać, ale jednocześnie obawiają się, że w przestrzeni Kościoła katolickiego nie ma na to miejsca. Wciąż bowiem panuje jeszcze stereotyp mówiący o tym, że kontakty natury medycznej – psychiatra, psycholog, terapeuta – nie idą w parze z opieką duchową. Ta książka przełamuje stereotypy mówiące o tym, że człowiek wierzący i angażujący się w życie Kościoła nie może – nie powinien – korzystać z profesjonalnej opieki – mówi ks. Jarosław Magierski założyciel łódzkiego duszpasterstwa PAPAGENOTEAM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję