Reklama

Niedziela Wrocławska

Niezwykła peregrynacja niezwykłego krzyża

W Roku Wiary wrocławski Kościół nawiedzi niezwykły krzyż, do którego tulił się Jan Paweł II podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej w Koloseum.

Niedziela wrocławska 6/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

rozmowa

Grzegorz Gałązka

BARBARA MISIEWICZ: - Skąd wzięła się idea peregrynacji krzyża wielkopiątkowego w parafiach archidiecezji wrocławskiej?

KS. MARIAN BISKUP: - Idea ta jako przedsięwzięcie duszpasterskie w Roku Wiary wyłoniła się można powiedzieć nagle. Szukając różnych form zagospodarowania właśnie tego roku, w uszach cały czas brzmiały słowa Benedykta XVI z listu zapowiadającego Rok Wiary, że wskazane są różne inicjatywy, które mają pomóc wiernym ożywić wiarę. Wówczas pojawiła się idea peregrynacji krzyża. Wtedy ten krzyż pielgrzymował po parafiach w archidiecezji przemyskiej. Założenie było na początku bardzo konkretne - Rok Wiary - Znak wiary - Świadek wiary. Znak wiary - krzyż i Świadek wiary - ten, dla którego Ewangelia krzyża stała się nośną, szczególnie w tym ostatnim okresie życia. Abp Marian Gołębiewski zaakceptował ten pomysł i skierował prośbę do abp. Mokrzyckiego - arcybiskupa lwowskiego, którego ten krzyż jest aktualnie własnością. Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź i krzyż będzie w naszej archidiecezji od Środy Popielcowej 13 lutego 2013 do 2 lutego 2014 r. Czas, na jaki został nam podarowany krzyż, pozwolił na określenie formy przebiegu peregrynacji, tak aby krzyż stał się znakiem obecności Jana Pawła II w każdej parafii naszej archidiecezji.

- Metropolita Wrocławski w liście do wiernych pyta - po co peregrynacja wielkopiątkowego krzyża bł. Jana Pawła II? W jaki sposób ten prosty drewniany krzyż może przyczynić się do rozbudzenia wiary w dolnośląskim społeczeństwie?

- Odpowiedz na to pytanie nie jest skomplikowana. Po pierwsze jest to znak naszej wiary. Ojciec Święty zachęca, aby w Roku Wiary wracać do wyznania wiary, zatrzymać się pod krzyżem, pod którym zatrzymał się Jan Paweł II i złożyć wyznanie wiary. To także przypomnienie sobie całej wiary Papieża Polaka i z niej płynącego świadectwa i przekazu prawdy o Chrystusie umęczonym, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Jesteśmy dziś świadkami walki z krzyżem, która jest bardzo wyraźna. Dlatego obecność krzyża w parafii skłania duszpastersko do takiego działania, aby krzyż był na swoim miejscu. To znaczy, aby przede wszystkim był podwyższony w człowieku, aby był znakiem wiary w rodzinach. Przeświadczenie o potrzebie obecności krzyża w przestrzeni publicznej musi stać się wyraźniejsze, abyśmy będąc pod krzyżem chronili nie tylko sam krzyż, ale chronili siebie, swoje dziedzictwo wiary w ten sposób także przekazując wiarę. Jest to dziś konieczne. Takie jest jedno z założeń duszpasterskich związanych z peregrynacją, aby zachęcać rodziny do przywrócenia krzyża tam, skąd został wyeliminowany, do naszych domów i mieszkań. Aby krzyż wracał jako znak wiary na łańcuszku, by go nosić, by się nie wstydzić. Powinniśmy odnawiać krzyże przydrożne, zaniedbane kapliczki na terenie naszych parafii, aby zewnętrzna obecność krzyża zaowocowała jego wyeksponowaniem, tam gdzie on jest, ale także przywołaniem krzyża tam gdzie go nie ma.

- Znaczący jest gest przylgnięcia, przytulenia starego, cierpiącego człowieka do krzyża, zespolenie się z nim, gest ten który śledziło miliony ludzi na całym świecie. Co mówi nam ten obraz?

- Kard. Stanisław Dziwisz w związku z tą sceną powiedział, że to nie Papież dźwigał krzyż, ale to krzyż dźwigał Papieża. Wiemy, że ta sytuacja miała miejsce na tydzień przed śmiercią, gdy cierpienie Ojca Świętego było bardzo duże. Podczas ostatniej stacji Jan Paweł II poprosił o krzyż i wówczas ks. Mokrzycki przyniósł krzyż podarowany papieżowi przez pielgrzymów z diecezji przemyskiej. Krzyż ten wyrzeźbił znakomity artysta - samouk, dla swojej żony, która w wyniku wypadku została sparaliżowana. Wcześniej wisiał nad jej łóżkiem i miał przynosić tej kobiecie ulgę. To nie przypadek, że właśnie ten krzyż w ten ostatni Wielki Piątek Jana Pawła II znalazł się w jego rękach, że do niego tak mocno tu się tulił. Znając Ojca Świętego jako mistyka, który całym sobą wchodził w tajemnice Chrystusa, prośba o krzyż jest podkreśleniem, nie boję się tego powiedzieć, sensu cierpienia.

- Peregrynacja rozpocznie się w Środę Popielcową 13 lutego 2013 r. w katedrze - jak będzie wyglądała w kolejne tygodnie?

- Obranie terminu Środy Popielcowej jest bardzo znamienne, aby właśnie w ten dzień ruszył ten krzyż do parafii najpierw miasta Wrocławia, a potem całej archidiecezji. Począwszy od katedry, która jest pierwszą parafią, która jest matką kościołów diecezji. W każdej parafii krzyż będzie jedną dobę. Będzie to trwało do końca maja, po nawiedzeniu wszystkich parafii wrocławskich, a jest ich ponad 70, krzyż będzie peregrynował do dekanatów archidiecezji, najpierw do dekanatów oleśnickich. Okres wakacji to czas dla zgromadzeń i zakonów żeńskich miasta Wrocławia, po tygodniu w każdym z nich. A od września krzyż powędruje znów do dekanatów, tym razem brzeskich. Nie we wszystkich dekanatach w każdej parafii będzie mógł być krzyż ale organizacja będzie zależała od księdza dziekana i proboszczów danego dekanatu.

- A jak my w naszych domach możemy włączyć się w tę peregrynację? Obecność krzyża papieskiego powinna być dla nas wezwaniem?

- Skoro Ojciec Święty Rok Wiary określa czasem łaski, to dla nas okres peregrynacji krzyża właśnie w Roku Wiary można określić szczególnym czasem łaski, jest to czas nam darowany przez Boga, aby obficie rozlała się łaska w naszej diecezji, w parafiach i rodzinach. Jeżeli dany jest dar, to z daru mogą wypływać pewne konkretne obowiązki. Powinniśmy dobrze przygotować się do peregrynacji, dlatego w parafiach przewidziane są rekolekcje, Triduum poprzedzające przywitanie krzyża. Łatwiej będą miały parafię, w których krzyż będzie peregrynował w Wielkim Poście, łatwiej bo treść tego okresu - przeżywanie tajemnicy męki i śmierci Jezusa będzie sprzyjać przyjęciu i adoracji krzyża. Ale czasu peregrynacji nie nazywałbym obowiązkiem ale potrzebą serca, aby spotkać się z Chrystusem podczas adoracji, Eucharystii, Drogi Krzyżowej. Będzie możliwość ucałowania krzyża, tak jak w Wielki Piątek. Nie możemy zapomnieć też o osobach chorych, warto także dla nich przygotować, np. przedpołudniową Mszę św. czy adorację. Na ten wyjątkowy czas została przygotowana specjalna książka, która jest pomocą do zorganizowania w parafii tej peregrynacji. Są w niej zawarte wskazania duszpastersko-liturgiczne, drogi krzyżowe, wypowiedzi Ojca Świętego o krzyżu, oraz kalendarium peregrynacji krzyża w archidiecezji. To propozycja nie tylko dla duszpasterzy, ale to też dobry materiał dla osób świeckich. Każdy uczestnik peregrynacji otrzyma obrazek pamiątkowy z bł. Janem Pawłem II tulącym krzyż, z tyłu tego obrazka znalazło się wyznanie wiary i zachęta by włączyć Credo do codziennej modlitwy.

- Jakie Kościół wrocławski ma oczekiwania związane z tą peregrynacją?

- Czas peregrynacji krzyża będzie zawierał duży kapitał modlitewny, wiele intencji popłynie do Chrystusa. Będą one przepełnione nadzieją, nie tylko tą doczesną. Bardzo potrzebna nam jest ta duchowa nadzieja, konkretny krok ku Bogu. Modlitwą chcemy objąć też tych, którzy odeszli od Chrystusa, którzy zawiesili wiarę na „wieszaku wielkoświątecznym”, aby odnaleźli sens życia na drodze Ewangelii. Bólem jest też życie młodych w związkach niesakramentalnych - dlatego ważna jest intencja, by otoczyć młodych modlitwą, aby chcieli uznać wartość małżeństwa sakramentalnego i przez sakrament zapraszać do rodziny samego Chrystusa. Jest wiele innych intencji, zwłaszcza tych o charakterze nowoewangelizacyjnym. Chcemy w tym czasie widzieć nie tylko siebie, ale też braci i siostry w wierze, ale też siostry i braci w niewierze, aby łaska peregrynacji dotknęła nas wszystkich.

* * *

Kalendarium początku peregrynacji krzyża bł. Jana Pawła II w archidiecezji wrocławskiej

13 lutego - POPIELEC - Wrocław - Katedra pw. św. Jana Chrzciciela

14-15 lutego - Wrocław, pw. św. Bonifacego

Reklama

15-16 lutego - Wrocław, pw. św. Elżbiety (kościół garnizonowy)

16-17 lutego - Wrocław, pw. Najświętszego Imienia Jezus

17-18 lutego - Wrocław - Zalesie, pw. Matki Bożej Częstochowskiej

Reklama

18-19 lutego - Wrocław - Kowale, pw. Matki Bożej Miłosierdzia

19-20 lutego - Wrocław, pw. Św. Michała Archanioła

20-21 lutego - Wrocław, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

21-22 lutego - Wrocław, pw. Opieki św. Józefa

22-23 lutego - Wrocław, pw. św. Wawrzyńca

23-24 lutego - Wrocław, pw. NMP na Piasku

24 lutego - Wrocław - Śródmieście

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiceszef MSZ: Białoruś głównym tematem polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych

2020-09-15 16:37

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Białoruś

rozmowa

Litwa

Adobe Stock

Sytuacja na Białorusi będzie głównym tematem polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Rolą Polski, Litwy i całej UE jest zagwarantowanie narodowi białoruskiemu respektowania jego głosu w wyborach - podkreślił.

W pierwszym w historii wspólnym posiedzeniu rządów Litwy i Polski, które odbędzie się w czwartek w Wilnie weźmie w nim udział ponad 20 ministrów Litwy i Polski. Będą mu przewodniczyć szefowie rządów Saulius Skvernelis i Mateusz Morawiecki.

"Jeśli chodzi o jutrzejsze spotkanie na Litwie (...) tak naprawdę zasadniczą kwestią, najważniejszą w tym momencie jest oczywiście sytuacja na Białorusi" - powiedział Jabłoński, pytany na konferencji prasowej o tematy planowanych konsultacji.

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że rządy Polski i Litwy są jednymi z najbardziej zaangażowanych, jeśli chodzi o "kwestie przypominania i dbania o to, żeby to prawo Białorusinów do tego, by sami mogli zdecydować o swojej przyszłości, było gwarantowane". Zaznaczył, że to prawo musi być respektowane przez społeczność międzynarodową, przez Unię Europejską.

"To w żadnym razie nie jest tak, jak próbuje zarzucać nam i jeszcze kilku innym państwom propaganda białoruska czy propaganda rosyjska, że to jest mieszanie się w wewnętrzne sprawy Białorusi. Wręcz przeciwnie. W wewnętrzne sprawy Białorusi jasno swój zamiar interweniowania deklaruje rząd rosyjski" - oświadczył Jabłoński.

"Rolą Polski, rolą Litwy, rolą każdego innego państwa Unii Europejskiej, rolą UE jako całości jest zagwarantowanie narodowi białoruskiemu, który domaga się prawa do decydowania o swojej przyszłości, by głos wyrażony w wyborach był respektowany i aby - jeśli naród białoruski chce zmiany - by ta zmiana mogła zaistnieć. Naszą rolą jest zagwarantowanie, by to prawo mogło zostać zrealizowane" - wskazywał.

Podkreślił, że rozmowy podczas konsultacji będą dotyczyły nie tylko aspektu polsko-litewskiego, ale przede wszystkim aspektu "koordynacji naszej polityki, naszych działań w ramach UE".

"Oczywiście, jeśli chodzi o agendę unijną tych tematów jest znacznie więcej - jest kwestia budżetowa, jest także kwestia migracyjna, bo to również jest tematem w Unii Europejskiej. Natomiast najważniejszym w tej chwili bez wątpienia tematem jest sprawa sytuacji na Białorusi i tego, jak Unia Europejska może zareagować, co UE może zaoferować w tej sytuacji, by była rzeczywiście obecna i na to wyzwanie, niewątpliwie wyzwanie międzynarodowe tuż przy naszych granicach mogła skutecznie odpowiedzieć" - powiedział.

Premier Litwy Saulius Skvernelis, którego we wtorek cytuje komunikat litewskiego rządu, powiedział że "wspólne posiedzenie jest podkreśleniem znaczenia dwustronnej współpracy we wszystkich dziedzinach". Premier wskazał, że "jest to nowa karta w rozwoju stosunków między obu krajami". "Rozmawiamy i zgadzamy się absolutnie we wszystkich kwestiach stosunków dwustronnych i polityki sąsiedzkiej" - podkreślił Skvernelis.

Podczas wspólnej sesji oraz zaplanowanych dwustronnych rozmów premierów i ministrów zostanie podsumowany postęp w rozwoju partnerstwa strategicznego. Wiele uwagi zamierza się poświęcić umacnianiu więzi kulturowych i wspólnej polityce pamięci historycznej, a także ścisłej współpracy w dziedzinie oświaty. Ministrowie zdrowia omówią kwestie zarządzania pandemią Covid-19.

Planowane jest omówienie realizacji strategicznych projektów infrastruktury transportowej i energetycznej, w szczególności dotyczących rozwoju rafinerii Orlen Lietuva oraz współpracy przedsiębiorstw kolejowych obu krajów. Tematem dyskusji mają być też m.in. odpowiedzialność regionalna Litwy i Polski i mobilizacja poparcie społeczności międzynarodowej dla narodu białoruskiego.

Na Białorusi od kilku tygodni trwają protesty po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, w których według oficjalnych danych ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a kandydatka opozycji Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.
(PAP)

Autorki: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Aleksandra Akińczo

sdd/ aki/ kar/ mhr/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął policjantów dbających o bezpieczeństwo na placu św. Piotra i w okolicach Watykanu

2020-09-28 17:19

[ TEMATY ]

Watykan

policja

Franciszek

Vatican News

Papież przyjął na audiencji przedstawicieli włoskiego rządu i policji z okazji 75. rocznicy ustanowienia posterunku policji, który dba o bezpieczeństwo na placu św. Piotra i w okolicach Watykanu. Franciszek przypomniał, że jego ustanowienie było owocem Traktatów Laterańskich, które przewidywały specjalny status dla placu św. Piotra, umożliwiając wolny dostęp dla pielgrzymów i turystów, pod nadzorem władz włoskich.

Papież zauważył, że działalność tego posterunku jest świadectwem owocnej współpracy między Włochami i Watykanem. Przypomniał jednak o trudnych chwilach, związanych z niemiecką okupacją.

„Okupacja Rzymu przez wojska niemieckie w 1943 r. spowodowała niemało trudności i niepokojów - przypomniał Franciszek. - Problemem było przestrzeganie przez niemieckich żołnierzy neutralności i suwerenności Państwa Watykańskiego, jak również samej osoby papieża. Przez 9 miesięcy granica między państwem włoskim i Watykanem, wytyczona na placu św. Piotra, była miejscem napięć i lęków. Wierni nie mieli swobodnego dostępu do Bazyliki na modlitwę, co dla wielu było zniechęcające. W końcu jednak, 4 czerwca 1944 r. Rzym został wyzwolony, ale wojna pozostawiła głębokie rany w sumieniach, ruiny na ulicach, ubóstwo i cierpienia w rodzinach. Takie są owoce wojny. Rzymianie i pielgrzymi, którzy mogli dotrzeć do stolicy, coraz liczniej przybywali do bazyliki św. Piotra, również po to, by wyrazić wdzięczność papieżowi Piusowi XII, który został ogłoszony defensor civitatis – obrońcą miasta”.

Zwracając się do włoskich policjantów, którzy pełnią służbę w Watykanie, Franciszek życzył im, aby ożywiała ich zawsze chrześcijańska wiara. „Ona - jak zaznaczył - jest najcenniejszym skarbem duchowym, które powierzyły wam wasze rodziny i którą wy macie przekazać waszym dzieciom”.

CZYTAJ DALEJ

Trzebinia: sakra biskupia ks. Karola Kulczyckiego

2020-09-29 15:30

[ TEMATY ]

Australia

sakra biskupia

Bp Karol Kulczycki

www.vaticannews.va

Bp Karol Kulczycki

Bp Karol Kulczycki

Pierwszy polski biskup w Australii, salwatorianin ks. Karol Kulczycki, przyjął święcenia biskupie w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Liturgii sprawowanej w języku angielskim oraz łacińskim przewodniczył nuncjusz apostolski w Australii abp Adolfo Yllana.

Współkonsekratorami święceń byli abp Marek Jędraszewski oraz bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.

Papież Franciszek mianował ks. Karola Kulczyckiego ordynariuszem diecezji Port Pirie w Australii.

Uroczystość odbyła się w Trzebini, gdzie salwatorianie założyli 120 lat temu pierwszy dom zakonny w naszym kraju. Ks. Karol Kulczycki jest pierwszym polskim członkiem Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, który został biskupem.

Obecni byli kard. Stanisław Dziwisz, bp Ignacy Dec, bp Jan Kopiec, bp Antoni Długosz oraz licznie zgromadzeni kapłani Towarzystwa Boskiego Zbawiciela z generałem zgromadzenia ks. Miltonem Zolta SDS i przełożonymi zakonnymi salwatorianów m.in. z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W Mszy św. uczestniczyli ponadto księża diecezjalni i osoby życia konsekrowanego, a także bliscy bp. Kulczyckiego oraz mieszkańcy jego rodzinnej parafii w Czerninie. Obecny był ambasador Australii w Polsce Lloyd Brodrick, przedstawiciele władz polskich i samorządowych oraz Kościoła w Australii.

- Dla naszej zakonnej wspólnoty to wielka radość oraz ogromne zobowiązanie. Jesteśmy bowiem świadomi wielkiego zaufania, jakim został obdarzony przez Ojca Świętego Franciszka nasz współbrat. Dziś w Trzebini, w miejscu, gdzie salwatorianie w 1901 roku założyli pierwszy dom zakonny na ziemiach polskich, zapewniamy go o naszej braterskiej zakonnej modlitwie i duchowym wsparciu. Nadal pozostaje naszym zakonnym współbratem, a my pragniemy towarzyszyć jego pasterskiej posłudze - powiedział ks. Józef Figiel SDS, prowincjał polskich salwatorianów.

W homilii abp Adolfo Yllana podkreślił, że kapłana wyniesionego do godności biskupiej sam Chrystus zapewnia o swojej łasce, aby mógł wypełnić powierzoną mu misję: "Będę z wami aż do skończenia czasów". - Podobnie jak niegdyś proroków, tak teraz dzięki łasce święceń Bóg przemienia kapłana i upodabnia go do swojego ukochanego Syna Jezusa Chrystusa. To jest niezmiernie wyniosły dar i łaska kapłaństwa, biskupstwa - mówił nuncjusz apostolski w Australii.

- Prawdziwym obrazem Chrystusa Dobrego Pasterza jest Chrystus ukrzyżowany, zaś biskup powinien uczynić całe swoje życie odbiciem obrazu Ukrzyżowanego - zaznaczył, przywołując świadectwo kard. Stefana Wyszyńskiego, który w liście do ojca pisał po otrzymaniu nominacji biskupiej: "Trzeba umrzeć dla siebie na krzyżu, bo inaczej nie ma prawdziwego kapłaństwa". Jak dodał, biskup ma służyć nie tylko liturgią i słowem, ale ofiarą i cierpieniem.

Podczas uroczystości bp Kulczycki został namaszczony krzyżmem świętym. Otrzymał także atrybuty posługi biskupiej: mitrę, pierścień i pastorał. - Poprzez mitrę, zwaną "blaskiem świętości", biskup otrzymuje zadanie uświęcania najpierw siebie, a potem innych. Ewangelia trzymana nad jego głową musi całkowicie przenikać biskupa, ponieważ Ewangelią jest sam Chrystus. Aby zachować prawdziwość przepowiadania, trzeba zachować godność życia - wyjaśniał symbolikę święceń kaznodzieja.

- Gdy rozpoczynasz swoją misję w Australii, modlimy się do Najświętszej Matki, aby nadal cię strzegła, chroniła i prowadziła do swojego Syna - zwrócił się do bp. Kulczyckiego abp Yllana. - Niech twoja posługa będzie inspirowana przez św. Michała Archanioła, abyś służył ludowi jako wierny pasterz. Bądź jak Archanioł Gabriel, niech twoje głoszenie Dobrej Nowiny będzie źródłem pokarmu dla wiary. Bądź jak Archanioł Rafał, niech powierzony tobie lud Boży znajdzie bezpieczeństwo dzięki twojemu świadectwu, kiedy będziesz mu towarzyszył w drodze do Jezusa - życzył, nawiązując do uroczystości Świętych Archaniołów, która została wybrana na dzień święceń.

Wezwaniem biskupim nowego ordynariusza diecezji Port Pirie są słowa "In Te Domine speravi" (W Tobie, Panie, zaufałem). - Co do tych słów nie miałem żadnej wątpliwości. To wezwanie towarzyszyło mi od początków powołania, na drodze kapłańskiej, zakonnej, we wszystkich misjach i dziełach, których się podejmowałem. Jemu zaufałem we wszystkim - mówił bp Karol Kulczycki.

W swoim herbie symbolicznie umieścił literę M, żeby podkreślić, że jest "salwatorianinem, który głosi Chrystusa Zbawiciela", ale jest też "tym, który zawierza siebie i swoje dzieło Matce Najświętszej".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję