Reklama

Media

XVIII Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego - SACROFILM - Zamość - 15-21 lutego 2013 r.

Chleb wiedzy, postępu, cywilizacji i kultury

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2013, str. 6

[ TEMATY ]

film

Człowiek i praca w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca - to hasło przewodnie tegorocznych XVIII. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Przegląd odbędzie się w Zamościu w dniach 15-21 lutego br. Udział w tegorocznym „Sacrofilmie” zapowiedzieli: Lech Majewski, Małgorzata Brama, Maciej Wojciechowski, Rafael Lewandowski, ks. Marek Lis, Konrad Sawicki, dr Seweryn Kuśmierczyk, a także goście z Włoch i Francji, organizatorzy festiwali religijnych: „Popoli e religijni” w Terni oraz „Kino i pojednanie” w La Salette. W programie „Sacrofilmu” znajdą się wybitne filmy fabularne i dokumentalne, wykłady, spektakl poetycko-muzyczny oraz debata.

XVIII Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” rozpoczną się 10 lutego Mszą św. sprawowaną w katedrze zamojskiej o godz. 18.00 przez J. E. Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka. Po Mszy św. krakowska grupa „De Profundis” (z Cezarym Chmielem, Markiem Stryszowkim i innymi muzykami oraz z aktorem Janem Nowickim) przedstawi spektakl poetycko-muzyczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II, zatytułowany „Ile może jeden człowiek”.

Inauguracja filmowa będzie miała miejsce 15 lutego w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu; widzowie będą mogli obejrzeć film „Angelus”. Reżyser filmu Lech Majewski zapowiedział swój przyjazd do Zamościa. Temu wyjątkowemu twórcy (filmowcowi, malarzowi, poecie) zostanie wręczona statuetka „Brama” za całokształt twórczości oraz za promowanie dialogu między różnymi dziedzinami sztuki. „Bramę” w tegorocznej edycji „Sacrofilmu” otrzyma również portal internetowy Zamość Online za wieloletni wkład w promowanie wydarzeń i idei „Sacrofilmu”.

Reklama

Myślą przewodnią tegorocznego „Sacrofilm-u” jest człowiek i praca, a punktem odniesienia do refleksji nad tym problemem - encyklika bł. Jana Pawła II „Laborem exercens”. Na problematykę pracy chcemy popatrzeć z punktu widzenia innych religii monoteistycznych - judaizmu i islamu. Od kilkunastu lat zamojski przegląd filmowy próbuje podejmować dialog z tymi religiami, analizując także w ich świetle, różne problemy ludzkiego życia.

Bł. Jan Paweł II w encyklice „Laborem exercens” pisze: „Praca jest jednym z tych aspektów, aspektem odwiecznym i pierwszoplanowym, zawsze aktualnym i wciąż na nowo domagającym się, by o niej myśleć i świadczyć. (…) Jeśli więc prawdą jest, że z pracy swojej człowiek spożywa chleb - i to nie tylko chleb codzienny (…), ale także chleb wiedzy i postępu, cywilizacji i kultury - to równocześnie prawdą jest, że chleb ten pożywa w pocie czoła, to znaczy nie tylko przy osobistym wysiłku i trudzie, ale także wśród wielu napięć i konfliktów, jakie w związku z rzeczywistością wstrząsają życiem poszczególnych społeczeństw” (L. Ex. nr 1). W innym miejscu encykliki Jan Paweł II naucza: „Tak więc praca nosi w sobie szczególne znamię człowieka i człowieczeństwa, znamię osoby działającej we wspólnocie osób - a znamię to stanowi jej wewnętrzną kwalifikację, konstytuuje niejako samą jej naturę”. Koran o pracy człowieka mówi: „Pracuj na środki utrzymania - czy to będzie handel, przemysł, praca dla islamu, kierownictwo, czy cokolwiek innego Allah wyznaczył w życiu dla ciebie. Pracuj w ciszy, cierpliwie i z radością na twarzy” (Koran 16. 127). Natomiast Marcin Luter pisał: „Homo religiosus, człowiek wiary powinien iść w parze z homo economicus, a tenże ma szansę wtedy, gdy jest homo religiosus”.

Problemy związane z pracą człowieka chcemy jako organizatorzy pokazać na kinowym ekranie i rozważyć je podczas wykładów otwartych, które są jednym z elementów oferty programowej „Sacrofilm-u”. Nie wszystkie filmy proponowane przez organizatorów są „ściśle” religijne. Niosą jednak tęsknotę za prawdą, miłością, sprawiedliwością, sensem życia, a także za SENSEM, jakim jest Bóg. Ukazują prawdę o człowieku, który żyjąc bez Boga, tak naprawdę szuka Go „po omacku”.

Reklama

Tradycyjnie, na zamojskim przeglądzie gościć będziemy naszych przyjaciół z Terni (Włochy, Festiwal „Popoli e religijni”), a także po raz pierwszy organizatorów Festiwalu Filmowego „Kino i pojednanie w La Salette” (Francja). Pragniemy im podziękować za dotychczasową współpracę. Słowa podziękowań kierujemy również do Patronów Honorowych „Sacrofilm-u” - J. E. Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, reżysera filmowego Krzysztofa Zanussiego, prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego oraz rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu dr. inż. Jana Andreasika. Organizatorami Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach.

Zapraszam na spotkanie w drodze do Jednego Ojca z człowiekiem pracy, życząc głębokich przeżyć intelektualno-artystycznych na pokazach filmowych.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim, misjonarzem-męczennikiem

2020-05-29 18:26

[ TEMATY ]

film

misjonarz

męczennik

Peru

Zbigniew Strzałkowski

Wikipedia

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski

Odnaleziono nieznany dotąd film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim - misjonarzem, który prawie 30 lat temu zginął z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru. Nagranie, które przedstawia pierwsze miesiące obecności zakonnika na peruwiańskiej misji, zostanie opublikowane już 5 czerwca.

Nagranie pochodzi z lutego 1989 r. i zostało odnalezione po wielu latach. „Ukazuje ono pierwsze miesiące obecności franciszkanów na misji w Peru. Po latach możemy na nim zobaczyć ruchomy obraz bł. Zbigniewa, który dla każdego był bratem i oddał swoje życie za wiarę” - informuje Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

Film będzie można obejrzeć 5 czerwca na kanale YouTube „MichaliZbigniew”, który jest całkowicie poświęcony franciszkańskim męczennikom z peruwiańskiego Pariacoto. Już teraz można tam zobaczyć zwiastun nagrania. Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto wciąż zaprasza do kontaktu osoby, które posiadają materiały dotyczące o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

„Jednym z zadań Biura jest zebranie spuścizny błogosławionych, zarchiwizowanie jej cyfrowo, tak, aby także przyszłe pokolenia mogły korzystać z daru, jaki po sobie pozostawili. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się świadectwem łask otrzymanych za ich wstawiennictwem, zdjęciami, innymi pamiątkami po błogosławionych” - podkreślono na stronie www.meczennicy.franciszkanie.pl, gdzie można znaleźć informacje dotyczące życia i kultu błogosławionych z Pariacoto.

Franciszkańscy misjonarze, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Waszyngton: Donald Trump odwiedził Sanktuarium św. Jana Pawła II

2020-06-02 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Donald Trump

św. Jan Paweł II

2 czerwca, w 41 rocznicę pierwszej wizyty papieża w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald Trump wraz z małżonką Melanią odwiedzili Narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie. Wydarzenie to poprzedziło podpisanie dekretu o zwiększeniu wsparcia USA dla międzynarodowych wysiłków na rzecz wolności religijnej.

Wizytę Trumpa w Sanktuarium św. Jana Pawła II potępił m. in. arcybiskup Waszyngtonu, Wilton D. Gregory – pierwszy w dziejach Afroamerykanin na stolicy biskupiej w Waszyngtonie. Powiedział, że jest to dla niego zaskakujące i naganne, iż jakikolwiek ośrodek katolicki pozwala się tak bardzo nadużywać i manipulować w sposób, który narusza nasze zasady religijne". Słowa te należy odnieść do odpowiedzialnych za Sanktuarium Rycerzy Kolumba. Hierarcha przypomniał, że nauczanie katolickie wzywa wiernych do „obrony praw wszystkich ludzi, nawet tych, z którymi możemy się nie zgadzać".

Wczoraj prezydent Trump przeszedł z Białego Domu do kościoła episkopalnego św. Jana, który został podpalony przez protestujących 31 maja. Władze użyły przemocy, by rozproszyć tłum, który zebrał się na placu Lafayette'a naprzeciwko Białego Domu, uniemożliwiając prezydentowi udanie się do tej świątyni.

Komentując te działania abp Gregory przypomniał, że święty Jan Paweł II był żarliwym obrońcą praw i godności człowieka. „Na pewno nie zgodziłby się na użycie gazu łzawiącego i innych środków odstraszających, aby uciszyć, rozproszyć lub zastraszyć , jednie po to żeby zrobić zdjęcie przed miejscem kultu i pokoju".

Około 100 osób, w tym dzieci i ich rodzice protestowali dziś w pobliżu sanktuarium św. Jana Pawła II, domagając się pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zabójstwa 25 maja w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję