Reklama

Aspekty

Zachwycająco piękne zadanie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Aleksandra Bielecka

Siostry, ojcowie i bracia zakonni oraz dziewice konsekrowane odnowili uroczyście swoje śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości

Siostry, ojcowie i bracia zakonni oraz dziewice konsekrowane odnowili uroczyście swoje śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości

Trzeba nam wszystkim stanąć przed Bogiem w postawie dziękczynienia za to, że w chaosie szaleńczo zapędzonego świata nieustannie upatruje On sobie tych, których serca pragnie konsekrować - podkreślał bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w zielonogórskiej konkatedrze z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Uroczystościom w Gorzowie przewodniczył bp Paweł Socha.

Siostry, ojcowie i bracia zakonni oraz dziewice konsekrowane odnowili uroczyście swoje śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Tradycyjnie w Zielonej Górze spotkali się przedstawiciele zgromadzeń z południa diecezji, a w Gorzowie - z północy. - Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje ok. 188 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 99 księży-zakonników i 9 braci zakonnych reprezentujących w sumie 10 zgromadzeń. 4 kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych - podaje rzecznik kurii ks. Andrzej Sapieha.

- Jak odczytać dzisiaj obecność wspólnot konsekrowanych w świecie, który zdaje się coraz bardzie zatracać poczucie świętości, szacunek dla tego, co święte, świata, dla którego kontrowersyjna stała się Ewangelia? - pytał bp Lityński i tłumaczył, że ważna jest wdzięczność za ludzi, którzy pozwolili Bogu, by ich serca uczynił świątynią ofiarowania. - To wielkie, zachwycająco piękne, ale i niezmiernie trudne zadanie. Jak nieraz wielki bój trzeba stoczyć, by trwać w codzienności w stanie konsekrowanym.

Reklama

Obecnym w świątyni osobom świeckim Ksiądz Biskup przybliżył, na czym polega życie w całości oddane Bogu: - Człowiek wychodzący naprzeciw Pana Boga, by Go spotkać, musi się liczyć z tym, że może zostać wybrany i powołany do tego, aby całego siebie oddać Jemu na wyłączną własność. Czymże jest konsekracja, jeśli nie takim oddzieleniem od świata rzeczy i osób, aby pozwolić się Bogu posiąść w pełni? - mówił. - Konsekracja to zupełnie nowy sposób istnienia, bo oto już nie żyję dla siebie, siebie w pewien sposób tracąc. Tracąc swoje „ja”, często bardzo mocno próbujące się wybijać. Wszystko poświęcając, chcąc istnieć jedynie dla Boga, Kościoła i zbawienia świata.

„Ku pełni życia w Chrystusie” to tytuł listu, który z okazji Dnia Życia Konsekrowanego skierowali do wiernych polscy biskupi. - „Odchodzenie od czegoś, by móc iść dalej, jest częścią ludzkiego życia, również życia chrześcijańskiego i konsekrowanego. Odchodzenie nigdy nie jest jednak celem samym w sobie, lecz środkiem do celu, jakim jest pełnia życia w Chrystusie” - napisali, przypominając jednocześnie, że życie doczesne nie powinno być dla człowieka jedyną i największą wartością i że są wartości, dla których warto ofiarować życie.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadkowie wiary

Niedziela rzeszowska 4/2019, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Archiwum Sióstr Służebniczek Starowiejskich

W Kościele katolickim w uroczystość Ofiarowania Pańskiego już po raz 23. wpisuje się Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II

Dzień ten stwarza okazję do refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy, podobnie jak Jezus w świątyni jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. Osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby. Jest to również dzień pamięci o zakonach kontemplacyjnych, bowiem w kościołach zbierane są ofiary na rzecz zakonów klauzurowych, które przede wszystkim swoją modlitwą i pokutą, a także pracą, taką jak np. haftowanie i szycie szat liturgicznych, malowanie obrazów, wykonywanie figurek świętych patronów, służą Kościołowi.

CZYTAJ DALEJ

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję