Reklama

Suspensa „a divinis”

2013-02-12 08:53

(pr)
Niedziela Ogólnopolska 7/2013, str. 29

Biskup Lozanny, Genewy i Freiburga Charles Morerod wydał dekret zabraniający kapłanom Bractwa Kapłańskiego Piusa X, czyli lefebrystom, sprawowania liturgii w kaplicach i kościołach katolickich swojej diecezji. Sprawa jest o tyle ważna - podkreślił portal włoskiej „La Stampy” - że bp Morerod jest znanym i cenionym teologiem, sekretarzem Międzynarodowej Komisji Teologicznej i członkiem delegacji Kongregacji Nauki Wiary ds. rozmów z lefebrystami. W dokumencie podkreślono również, że kapłani Bractwa są suspendowani „a divinis”. Suspensa „a divinis” to kara zabraniająca udzielania święceń bez względu na to, czy władzę tę posiada suspendowany na mocy święceń wyższych, czy też z przywileju.

Dekret podpisany przez szwajcarskiego biskupa nosi datę 20 stycznia 2013 r. Dotyczy problemu ogólnego - dostępu do katolickich kościołów i kaplic innych religii, denominacji chrześcijańskich czy wspólnot religijnych. Hierarcha pisze w nim, że duchowni religii niechrześcijańskich nie mogą dostać pozwolenia na używanie katolickich miejsc kultu. Jeżeli przemawiają za tym racje duszpasterskie, kaplice i kościoły katolickie mogą być udostępniane przedstawicielom luteran, prawosławnych, anglikanów i kalwinów.

Rzecznik Episkopatu: opłatek to nie towar, powinien być pobłogosławiony

2019-12-14 08:05

BP KEP / Warszawa (KAI)

Wigilijny opłatek to nie jest zwykły towar, powinien być pobłogosławiony – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Bożena Sztajner/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreśla szczególne znaczenie opłatka. „Ocalmy piękną tradycję wieczerzy wigilijnej. Dzielmy się pobłogosławionym opłatkiem. Zadbajmy o duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia”. Dodaje także: „Jeśli ktoś ma opłatek, który nie jest jeszcze pobłogosławiony, to powinien się o to zatroszczyć”.

Rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na duchowe skutki błogosławieństwa. Przypomina słowa wprowadzenia do księgi „Obrzędów błogosławieństw”: „Błogosławieństwa ustanowione na wzór sakramentów zawsze oznaczają przede wszystkim duchowe skutki, które osiąga się przez wstawiennictwo Kościoła”.

Nawiązując do słów modlitwy błogosławieństwa opłatków, ks. Rytel-Andrianik przypomina: „Łamiąc się opłatkiem na początku wieczerzy wigilijnej nie tylko składajmy sobie życzenia, ale także wybaczajmy sobie urazy. Bądźmy dla siebie dobrzy jak chleb, którym się dzielimy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przedświąteczne spotkanie w sandomierskim szpitalu

2019-12-16 14:51

ks. Wojciech Kania

W Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe z udziałem dyrekcji, pracowników oraz władz samorządowych.

ks. Wojciech Kania

16 grudnia, w sandomierskim Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego, odbyła się tradycyjna wigilia. Na zaproszenie dyrektora placówki dr. n. med. Marka Kosa, wzięli w niej udział lekarze, pielęgniarki oraz przedstawiciele całego personelu medycznego i administracji. Byli obecni biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, Starosta powiatu sandomierskiego i Burmistrz Sandomierza.

Biskup Nitkiewicz poświęcił opłatki i podziękował pracownikom szpitala za ich pełną poświęcenia służbę, podkreślając, że towarzyszą oni człowiekowi od jego poczęcia po śmierć. – Jesteście w ten sposób szczególnymi świadkami Bożego Narodzenia, a zarazem pomocnikami Boga – szafarzami jego miłosierdzia – podkreślił biskup.

Słowa życzeń do pracowników skierowali również Starosta i Burmistrz oraz dyrektor szpitala dr Marek Kos. Po zaśpiewaniu kolędy i podzieleniu się opłatkiem, wszyscy zasiedli do świątecznego posiłku.

ks. Wojciech Kania
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem