Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Prymas Glemp pobłogosławił szczecińskiej parafii

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Szczecin

kard. Józef Glemp

Bogdan Nowak

Prymas Józef Glemp z wdzięcznością przyjmuje dar od ks. prob. Andrzeja Pastuszaka

Prymas Józef Glemp z wdzięcznością przyjmuje dar od ks. prob. Andrzeja Pastuszaka

Przewielebnemu ks. Andrzejowi, Budowniczemu kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza - wdzięczny za zorganizowanie uroczystości Dnia Papieskiego w Szczecinie - i wszystkim Parafianom z serca błogosławi ks. Józef kardynał Glemp - Prymas Polski” - takie odręcznie napisane słowa znalazły się w kronice parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza na os. Bukowym w Szczecinie, na placu noszącym (za jednogłośną aprobatą szczecińskich radnych) od ponad roku imię abp. Zygmunta Kamińskiego.

- Zaproponowałem ówczesnemu metropolicie abp. Zygmuntowi Kamińskiemu, aby zaprosił do mojej parafii Prymasa Polski na obchody Dnia Papieskiego z okazji 29. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - wspomina proboszcz jedynej w archidiecezji parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. - Metropolita przy mnie zatelefonował do kard. Józefa Glempa, ten natychmiast wyraził chęć i zgodę na taki przylot tylko do naszej parafii. Była to pamiętna sobota 13 października 2007 r.

Parafia ze swoim nowym kościołem czuła się zaszczycona takim wyróżnieniem ze strony Prymasa, dlatego bardzo starannie przygotowała się na to spotkanie. W świątyni Ksiądz Kardynał odprawił uroczystą Mszę św. i wygłosił okolicznościową homilię ujmującą dzieje Kościoła na Kresach Zachodnich, które były mu bliskie, bowiem w latach 1981-92, będąc arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, sprawował pieczę duchową nad diecezją szczecińsko-kamieńską. Potem dokonał poświęcenia pomnika Jana Pawła II oraz sześciu witraży w kościele. Kardynałowi towarzyszyli: abp Zygmunt Kamiński, ordynariusz szczecińsko-kamieński, oraz dwaj biskupi pomocniczy: Jan Gałecki i Marian Błażej Kruszyłowicz oraz 50 księży, a także alumni AWSD w Szczecinie. Reprezentowane były władze Szczecina przez prezydenta miasta oraz województwa w osobie wojewody zachodniopomorskiego. Nie brakowało też przedstawicieli uczelni, a także parlamentarzystów i radnych.

Reklama

Nie można zapomnieć o władzach Spółdzielni Mieszkaniowej „Dąb”, które pod kierownictwem swego długoletniego prezesa Józefa Karbowniczyna także przybyły, by wyrazić wdzięczność osobie Prymasa Polski za jego obecność, jak i faktowi, że w tej spółdzielczej niecce powstał najpiękniejszy dom Boży na prawobrzeżu Szczecina. Zjawiły się też rzesze wiernych, nie tylko z tej 4-tysięcznej parafii od początku kierowanej przez niestrudzonego i pełnego duszpasterskich pomysłów - ks. prał. Andrzeja Pastuszaka.

Po tych październikowych uroczystościach, pełnych miłości do Jana Pawła II, prymasa Polski Józefa kard. Glempa (którego osobiście wybrał, obdarzył godnością kardynalską i prymasowską właśnie polski papież) oraz biskupów szczecińskich dostojny gość udał się do AWSD na posiłek i wypoczynek w papieskim apartamencie (czyli w tym, w którym krótko przebywał bł. Jan Paweł II w pamiętnym dniu 11 czerwca 1987 r.), by popołudniu odlecieć wraz z towarzyszącym mu sekretarzem do stolicy.

2013-02-15 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dolnośląscy biskupi o śp. kard. Józefie Glempie

Zawsze umiał wytonować

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Madagaskar: dramatyczna sytuacja po cyklonie

2023-02-01 21:06

[ TEMATY ]

pomoc

Madagaskar

oblaci.pl

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję