Reklama

„Zapatrzenie” Marii

2013-02-15 15:06

Anna Litwin
Edycja zamojsko-lubaczowska 7/2013, str. 7

Anna Litwin
Znalazł się także czas na dedykowanie poezji

W gościnnej dla twórców, artystów, ludzi kultury i nauki siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu, w ostatnim dniu stycznia br. odbyła się promocja debiutanckiego tomiku wierszy „Zapatrzenie”, autorstwa Marii Kozar.

Autorka jest nauczycielką języka polskiego w Gimnazjum Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu, toteż wśród uczestników wieczoru promocyjnego nie mogło zabraknąć dyrekcji grabowieckiego zespołu szkół: Elżbiety Widymy, Barbary Fik i Jarosława Pieczykolana, a także uczennic autorki. Swoją obecnością ucieszyli panią Marię także ks. dziekan Zygmunt Żółkiewski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Grabowcu, który zainspirował ją do wydania tomiku, jak również ks. Piotr Skóra, wikariusz tejże parafii. Wszystkich powitał gospodrz miejsca, przewodniczący „Civitas Christiana” Łukasz Kot. Prezentując sylwetkę Marii Kozar zwrócił uwagę na jej wrażliwą, poetycką duszę, którą poznawał podczas współpracy na antenie Katolickiego Radia Zamość. Pani Maria od roku prowadzi audycję autorską pt. „Odczytujmy Wojtyłę”. Opracowała kilka słuchowisk z udziałem uczniów, na podstawie autorskich scenariuszy; a są to słuchowiska: „Zdumieni dzieckiem”, „Zdumieni starością”, „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, „Szukałeś nas”, „Exodus, czyli Miłość czeka”. Pod jej kierunkiem powstał tomik wierszy gimnazjalistów poświęcony Janowi Pawłowi II pt. „Szukałeś nas” opatrzony ilustracjami Szymona Skiby, absolwenta grabowieckiej szkoły, który również zadbał o stronę graficzną debiutanckiego tomiku pani Marii, ozdabiając go pięknymi akwarelami. Autorka - o czym warto wspomnieć - jest również inicjatorką i pomysłodawczynią „Święta Wolności” - imprezy szkolnej, w której co roku uczestniczą i dają świadectwo więźniowie zamojskiego Zakładu Karnego wraz ze swoim kapelanem ks. Tomaszem Źwiernikiem. Impreza ta jest zakorzeniona w nauczaniu papieża Jana Pawła II i ma ambicje popularyzowania go wśród młodych ludzi.

Mówiąc o tomiku „Zapatrzenie”, Łukasz Kot przywołał zawarte w jego wstępie słowa ks. Pawła Maciąga - poety, wykładowcy etyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, przez długie lata prezesa Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta: „Tomik jest próbą budowania mostu między tym, co religijne, a tym, co poetyckie. Strofy przepełnione wrażliwością na człowieka odsłaniają duszę autorki i zachęcają do refleksji”. Przewodniczący „Civitas Christiana” zachęcił do pochylenia się nad twórczością Marii Kozar i uczynienie z niej lektury duchowej na nadchodzący okres Wielkiego Postu.

Reklama

Autorka, wyrażając wdzięczność zgromadzonym za obecność, wyznała: „Trudno czuć się poetką, kiedy napisało się niewiele ponad dwadzieścia wierszy i to bardzo prostych. Powstały one tylko dzięki życzliwej zachęcie ks. dziekana Zygmunta Żółkiewskiego i za tę Jego wiarę bardzo Mu dziękuję”. Mówiąc o poezji i poetach nawiązała do słów piosenki Edyty Geppert „Poeci nie zjawiają się przypadkiem”, podkreślając znacznie ostatniej zwrotki:

„A kiedy mój czas także się wyczerpie

Poproszę cicho już ostatkiem tchu

Daj Boże proszę daj nadziei choć iskierkę

Że i ja też nie przypadkiem byłam tu”.

- Jeśli znajdzie się osoba, którą moje wiersze skłonią do jakiegoś dobra, będę miała iskierkę nadziei, że i ja też nie przypadkiem byłam tu - powiedziła pani Maria.

Przyszedł wreszcie czas na poezję. Wierszami z tomiku „Zapatrzenie” ugościła obecnych Ola - absolwentka grabowieckiego gimnazjum, uczennica Marii Kozar. Były to chwile refleksji nad życiem, chwile wzruszeń, zamyśleń... Do nich wszystkich odniósł się ks. Zygmunt Żółkiewski, wskazując na piękno zaprezentowanych wierszy i ich wartość. Powołał się przy tym na słowa kard. Stanisława Nagyego, który twierdzi, że człowiek ma sens tylko o tyle, o ile odnosi się do Boga i Stwórcy najwyższych wartości, a poezja pani Marii niewątpliwie to odniesienie zawiera. „Myślę, że te wiersze w dużej mierze wskazują po prostu na celowość człowieka, który wydobywa z siebie to, co jest istotne, to, czego doświadcza, przeżywa i odnosi do Boga. Zauważa Boga - Stwórcę rzeczywistości” - podkreślił ks. Żółkiewski, dziękując Autorce za poetyckie świadectwo życia, świadectwo głębokiej relacji z Bogiem, ukazywanie Jego piękna, za swoistą antropologię chrześcijańską zawartą w wierszach.

Ukoronowaniem wydarzenia były osobiste spotkania z debiutującą Poetką. Gratulacje, pełne życzliwości rozmowy, a wreszcie spełnienie przez Autorkę przyjemnego obowiązku, jakim jest dedykowanie tomików czytelnikom - zakończyły wieczór promocyjny.

Tagi:
sztuka

Wieluń: finisaż wystawy „28 Pułk Strzelców Kaniowskich” 

2019-11-29 15:38

Zofia Białas

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu od września do 29 listopada można było oglądać wystawę poświęconą 28 Pułkowi Strzelców Kaniowskich i jego udziałowi w kampanii wrześniowej.

Zofia Białas

Wystawę, wynik działań Fundacji Słowem Pisane i Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”, zorganizowaną z racji upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zakończyło spotkanie z Grzegorzem Nowakiem, pomysłodawcą i realizatorem wystawy, członkiem Stowarzyszenia Historycznego Strzelcy Kaniowscy ( w październiku można było wziąć udział w rekonstrukcji historycznej Bitwy pod Kamionką)

Zobacz zdjęcia: Wieluń: finisaż wystawy „28 Pułk Strzelców Kaniowskich”

Na finisaż przybyli członkowie Stowarzyszenia „Słowem Pisane”, p. Andrzej Taras z Towarzystwa Historyczno – Kulturalnego ARSONIUM – WIERUSZOW, młodzież z II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu.

Spotkaniu, które przerodziło się w niekonwencjonalną lekcję historii, towarzyszyła okolicznościowa wystawa poświęcona umundurowaniu i uzbrojeniu strzelców polskich we wrześniu 1939 roku. O umundurowaniu i uzbrojeniu mówił p. Grzegorz Nowak. Młodzież mogła wziąć do ręki: manierkę, menażkę, karabin typu Mauzer, ładownicę, chlebak, plecak, łopatkę i pooglądać publikacje poświęcone uzbrojeniu i walkom we wrześniu 1939 roku.

Lekcję zakończył konkurs polegający na szybkim odnalezieniu w zbiorach biblioteki pozycji poświęconych wydarzeniom września 1939 r. Zwycięzcy otrzymali od prelegenta pozycje poświęcone już zrealizowanym przez Stowarzyszenie Historyczne „ Strzelcy Kaniowscy” rekonstrukcjom historycznym.

Wszyscy byli zgodni, że taka lekcja historii zostanie w pamięci uczniów na dłużej i być może zachęci ich do zbierania wspomnień i pielęgnowania pamięci o bohaterach polskiego września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kamiński do katechetów: Róbcie swoje i zawierzcie Bogu

2019-12-14 21:04

mag / Warszawa (KAI)

Róbcie swoje i zawierzcie Bogu – zachęcał katechetów bp Romuald Kamiński. W auli kurialnej odbył się adwentowy dzień skupienia dla nauczycieli religii z diecezji warszawsko-praskiej. W tym roku naukę rekolekcyjną wygłosił ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski z Opus Dei. Mówił w niej o tym jak skutecznie przepowiadać Ewangelię. Oparł się przy tym na adhortacji papieża Franciszka Christus Vivit oraz nauczaniu papież Benedykta XVI.

Artur Stelmasiak
Bp Romuald Kamiński

Duchowny podkreślił, że podstawowym zadaniem nauczyciela religii jest prowadzić dzieci i młodzież do Jezusa Chrystusa. – Wasze przepowiadanie musi być zawsze oparte na prawdzie. Przyznał, że wymaga to mądrości i roztropności, by stać się ofiarą konfliktu. Zwrócił uwagę, że najskuteczniejszą metodą w edukacji jest doprowadzanie młodego człowieka, by sam mógł odkryć wartości. - W praktyce będzie to oznaczało dla nas umiejętne słuchanie, towarzyszenie, wypracowanie przez wielu z nas umiejętność zadawania pytań, tak aby podprowadzać dzieci i młodzież pod różne odpowiedzi, by sama Prawda swoim pięknem i siłą dobra przyciągnęła ich – tłumaczył ks. Moszoro-Dąbrowski.

Przyznał, że droga ucznia Zbawiciela nigdy nie była prosta. – Trzeba będzie nieustannie iść pod prąd będąc mocnym w wierze. Duchowe męstwo nie oznacza jednak hardości czy braku miłości – podkreślił.

- Jan Chrzciciel mówił a tłumy do niego ciągnęły. W jego ostrym nauczaniu było coś co poruszało ludzi i ich przyciągało. Tak więc nauczając trzeba zawsze wychodzić naprzeciw – mówił rekolekcjonista, zachęcając katechetów by sami starali się postawić w sytuacji konkretnego ucznia.

-W dzieciach jest odbicie tego czego doświadczają w swoich domach. Ich bunt i agresja są wynikiem tego, że sobie nie radzą z tym co ich spotyka. Głosząc więc naukę Chrystusa róbcie to z miłością. Niech w waszej postawie będzie empatia i zrozumienie. Pamiętajcie, że lekarz leczy, a nauczyciel naucza prawdy prowadząc do Jezusa – podsumował duchowny.

Składając katechetom świąteczne życzenia ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński podziękował nauczycielom za ich oddaną posługę. Zwrócił uwagę na wyjątkowość i ponadczasowość ich pracy.

W ostatecznym rozrachunku, kiedy człowiek staje na progu wieczności, wszystko co doczesne a więc dobra materialne i intelektualne okazują się nieprzydatne. Pozostaje mu tylko to co może pomóc przejść na drugą stronę. Trzeba jednak mieć w życiu kogoś kto będzie nas należycie prowadził do spotkania z Panem. Wy do tej grupy należycie i z tego się cieszcie – zachęcał bp Kamiński.

Życzył im również wewnętrznej równowagi płynącej z życia w bliskości z Bogiem. Bez względu co będzie się działo w waszym otoczeniu, nie zamartwiajcie się. Róbcie swoje, a waszych sercach niech zawsze panuje pokój – podsumował duchowny.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje około 800 katechetów. W tym 2/3 to osoby świeckie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nigeria: w tym roku zamordowano już ponad 1000 chrześcijan

2019-12-15 18:32

Paweł Pasierbek SJ/vaticannews.va / Abudża (KAI)

W Nigerii od stycznia tego roku zamordowano już ponad 1000 chrześcijan. Głównymi sprawcami zabójstw nie są terroryści z Boko Haram, ale bojówki z pasterskiego plemienia Fulani.

Graziako

Dane te opublikowała brytyjska organizacja pozarządowa Hart (Humanitarian Aid Relief Trust) w raporcie „Wasza ziemia lub wasza krew”. Duża część z tych zabójstw miała miejsce w stanie Kaduna, leżącym w środowej części Nigerii. Fulani nie tylko mordują ludzi, ale także burzą kościoły i niszczą całe wioski.

Zdaniem Caroline Anne Cox założycielki Hart i członkini brytyjskiej Izby Lordów, napady bojówek z plemienia Fulani na chrześcijańskie plemiona rolnicze nie są podyktowane jedynie poszukiwaniem nowych pastwisk z powodu pustynnienia i zmian klimatycznych, ale mają także podłoże ideologiczne. Niektórzy nigeryjscy biskupi oskarżają ich o próbę islamizacji kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem