Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Dzieci - skarb czy balast polskiej rodziny

Niedziela częstochowska 8/2013, str. 1, 8

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

Bożena Sztajner/Niedziela

Sytuacja młodej polskiej rodziny dzisiaj to temat rzeka. Spotyka się jeszcze młodych z jednym dzieckiem, czasem z dwojgiem dzieci, ale większe rodziny są już rzadkością. To problem, który powinien spędzać sen z powiek rządzących i stanowić ich największą troskę. Jednocześnie jakże trzeba podziwiać te młode polskie rodziny, które wzięły na siebie obowiązek wychowania liczniejszego potomstwa. Bo bardzo trudno jest egzystować młodej rodzinie w dzisiejszej Polsce okresu brutalnej transformacji. Ale przecież tylko rodzina daje najlepsze podstawy zdrowego rozwoju człowieka, poczynając od urodzenia dziecka. Widzimy wszak czasem dzieci z tzw. chorobą sierocą, rodzącą się wtedy, kiedy tego ciepła, klimatu rodzinnego nie ma.

W rodzinie spełnia się człowiek, jej dotyczą jego marzenia, pragnienia, miłość... Właściwie całe życie człowieka koncentruje się wokół rodziny. Oczywiście, nie zawsze rodzina jest idealnym organem społecznym, istnieje rodzina rozdarta wewnętrznie, patologiczna, generująca nieszczęścia i łzy, mówimy tu jednak wyraźnie o społecznej dysfunkcji, patologii, pewnym tylko marginesie.

Reklama

Trudno się dziś żyje przeciętnej polskiej rodzinie, gdy trzeba borykać się z brakiem pracy, trudnymi warunkami materialnymi, jednocześnie z wielkimi pokusami możliwości technicznych, także dotyczącymi standardów życia. Dlatego rodzina polska boi się dziecka. Dzieci rodzi się coraz mniej, likwiduje się szkoły, przedszkola. Ludzie mówią: Jak tu mieć więcej dzieci, skoro nie ma życiowej stabilizacji - nie ma pieniędzy, warunków mieszkaniowych, materialnych. Czy władza tego nie widzi? Co robi, żeby prawdziwie pochylić się nad problemem, a nie tworzyć tylko pozory zajęcia się polską rodziną?

Rodzina musi być przedmiotem naszej najwyższej troski. Nie tylko jej szczególne przypadki, jak np. matki samotnie wychowujące dzieci, ale każda zwyczajna polska rodzina, przed którą trzeba chylić czoło. Rodzina bowiem w sposób najtańszy i zarazem najskuteczniejszy zapewnia państwu wychowanie jego obywateli, przyczynia się do ich zdrowia fizycznego i psychicznego, zmniejsza statystyki kryminologiczne. Powtarzam: niech państwowe i samorządowe instytucje nie tworzą pozorów tego wsparcia, ale rzeczywiście wspierają rodzinę.

Niech w Roku Wiary przyświeca nam jeszcze bardziej wzór Świętej Rodziny z Nazaretu, bo tylko w świętej rodzinie możemy najpiękniej się spełnić. I czyńmy wszystko, by pomóc polskiej rodzinie być świętą.

2013-02-20 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tatusiu, czy mama jeszcze wróci?

Ślepy los często uderza tam, gdzie nieszczęść nie brakuje. Mieszkańcowi Kuczwał zadał kolejny cios.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję