Reklama

"Proście o pokój dla Jeruzalem..."

W związku z ukazaniem się w Głosie Katolickim nr 45 (180) z 5 listopada br. artykułów Z Bożego nadania i Non possumus uważam za słuszne przedstawienie następujących spostrzeżeń.

Wydarzenia biblijne Starego i Nowego Testamentu miały miejsce w konkretnej rzeczywistości historycznej i geograficznej - na Ziemi, którą dziś nazywamy Świętą. Dlatego też poznanie tamtej historii ułatwia głębsze zrozumienie przekazu biblijnego. Prawidłowa interpretacja tekstów Pisma Świętego wymaga więc dokładnego i pełnego studium języka, kultury i historii. Wydarzenia Nowego Testamentu są realizacją zapowiedzi Starego i tylko takie rozumienie tej księgi jako całości jest zgodne z nauką Kościoła. Łatwo można ulec pokusie indywidualnej interpretacji wybranych wybiórczo tekstów Starego lub Nowego Testamentu według naszych własnych potrzeb, w stosunku do aktualnej sytuacji społecznej lub politycznej. Ta droga łatwo prowadzi do pogłębiania już istniejących konfliktów, gdyż wtedy teksty Pisma Świętego stają się przedmiotem manipulacji - nie są traktowane jako źródło poznania, lecz jako środek do własnych celów.

Obecna sytuacja społeczno-polityczna w Ziemi Świętej jest wyjątkowo trudna. Pielgrzymka Papieża Jana Pawła II w marcu br. jest dla nas nauką i przykładem. Ojciec Święty przede wszystkim zaprasza do modlitwy - o pokój, jedność i wzajemne zrozumienie. Postawa Papieża pełna jest szacunku dla odrębności kultur i religii. Spotkania z nim budują jedność, gaszą konflikty, budzą nadzieję. Jan Paweł II swoją naukę mocno opiera na prawdzie i sprawiedliwości - nie unika trudnych faktów z przeszłości, ale wzywa do odpowiedzialności i rozwagi w rozwiązywaniu każdego problemu. Ojciec Święty spotyka się z wieloma organizacjami i społecznościami bez względu na ich narodowość. Wzywa odpowiedzialnych - rządzących krajami do sprawiedliwego podziału dóbr i zapewnienia wszystkim godnych warunków do życia. Jedynie taka postawa jest realizacją przykazania miłości Boga i bliźniego, miłości, która "cierpliwa jest (...) nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą" (1 Kor 13, 4-6).

Losy Ziemi Świętej nie mogą być nam obojętne. Ta ziemia jest bliska wszystkim wierzącym w Boga Jedynego. Ale nie wolno posługiwać się Pismem Świętym w celu wywołania lub utrwalenia konfliktów, nie wolno interpretować tekstów biblijnych w celu uzasadnienia wybranych, współczesnych poglądów politycznych, nie wolno również stronniczo przedstawiać współczesne wydarzenia w celu wywołania zamieszania i niezdrowych emocji.

Świadectwo Ojca Świętego to również zaproszenie do bliższego zapoznania się z tymi zagadnieniami, do spójnego pogłębiania wiedzy i wiary, do owocnej lektury Pisma Świętego, a przede wszystkim do modlitwy: "Proście o pokój dla Jeruzalem, niech zażywają pokoju ci, którzy ciebie miłują!" (Ps 122, 6).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję