Reklama

"Proście o pokój dla Jeruzalem..."

W związku z ukazaniem się w Głosie Katolickim nr 45 (180) z 5 listopada br. artykułów Z Bożego nadania i Non possumus uważam za słuszne przedstawienie następujących spostrzeżeń.

Wydarzenia biblijne Starego i Nowego Testamentu miały miejsce w konkretnej rzeczywistości historycznej i geograficznej - na Ziemi, którą dziś nazywamy Świętą. Dlatego też poznanie tamtej historii ułatwia głębsze zrozumienie przekazu biblijnego. Prawidłowa interpretacja tekstów Pisma Świętego wymaga więc dokładnego i pełnego studium języka, kultury i historii. Wydarzenia Nowego Testamentu są realizacją zapowiedzi Starego i tylko takie rozumienie tej księgi jako całości jest zgodne z nauką Kościoła. Łatwo można ulec pokusie indywidualnej interpretacji wybranych wybiórczo tekstów Starego lub Nowego Testamentu według naszych własnych potrzeb, w stosunku do aktualnej sytuacji społecznej lub politycznej. Ta droga łatwo prowadzi do pogłębiania już istniejących konfliktów, gdyż wtedy teksty Pisma Świętego stają się przedmiotem manipulacji - nie są traktowane jako źródło poznania, lecz jako środek do własnych celów.

Obecna sytuacja społeczno-polityczna w Ziemi Świętej jest wyjątkowo trudna. Pielgrzymka Papieża Jana Pawła II w marcu br. jest dla nas nauką i przykładem. Ojciec Święty przede wszystkim zaprasza do modlitwy - o pokój, jedność i wzajemne zrozumienie. Postawa Papieża pełna jest szacunku dla odrębności kultur i religii. Spotkania z nim budują jedność, gaszą konflikty, budzą nadzieję. Jan Paweł II swoją naukę mocno opiera na prawdzie i sprawiedliwości - nie unika trudnych faktów z przeszłości, ale wzywa do odpowiedzialności i rozwagi w rozwiązywaniu każdego problemu. Ojciec Święty spotyka się z wieloma organizacjami i społecznościami bez względu na ich narodowość. Wzywa odpowiedzialnych - rządzących krajami do sprawiedliwego podziału dóbr i zapewnienia wszystkim godnych warunków do życia. Jedynie taka postawa jest realizacją przykazania miłości Boga i bliźniego, miłości, która "cierpliwa jest (...) nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą" (1 Kor 13, 4-6).

Losy Ziemi Świętej nie mogą być nam obojętne. Ta ziemia jest bliska wszystkim wierzącym w Boga Jedynego. Ale nie wolno posługiwać się Pismem Świętym w celu wywołania lub utrwalenia konfliktów, nie wolno interpretować tekstów biblijnych w celu uzasadnienia wybranych, współczesnych poglądów politycznych, nie wolno również stronniczo przedstawiać współczesne wydarzenia w celu wywołania zamieszania i niezdrowych emocji.

Świadectwo Ojca Świętego to również zaproszenie do bliższego zapoznania się z tymi zagadnieniami, do spójnego pogłębiania wiedzy i wiary, do owocnej lektury Pisma Świętego, a przede wszystkim do modlitwy: "Proście o pokój dla Jeruzalem, niech zażywają pokoju ci, którzy ciebie miłują!" (Ps 122, 6).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie świętych rodziców i ich córki w Żórawinie

2022-10-02 18:21

Marzena Cyfert

W parafii św. Józefa w Żórawinie wprowadzone zostały relikwie św. Zelii i św. Ludwika Martin oraz ich córki św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystości przewodniczył ks. Piotr Milewicz z parafii Odkupiciela Świata we Wrocławiu.

W słowie powitania ks. Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii podkreślił, że przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej świętych rodziców, którzy stają się właśnie szczególnymi parafianami, chcemy wypraszać wszelkie potrzebne łaski, zwłaszcza świętość dla rodzin wspólnoty parafialnej. – To właśnie dziś rodzina jest tak bardzo zagrożona, tak wiele rodzin przeżywa kryzys, wiele rodzin się rozpada. Trzeba nam nieustannie się modlić, aby rodzina była Bogiem silna, aby w każdej rodzinie panowały miłość i dobroć. I taki cel przyświeca intronizacji tych relikwii – mówił ks. Chwilczyński.

CZYTAJ DALEJ

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję