Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XI Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych pt. „Wątki folkloru ludowego” w Starym Dzikowie

Dzięki nim obrzędy, zwyczaje, tradycja nie zaginą

Niedziela zamojsko-lubaczowska 8/2013, str. 5

[ TEMATY ]

folklor

Adam Łazar

„Wyskubki pierza” w wykonaniu zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa

„Wyskubki pierza” w wykonaniu zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa

W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Dzikowie 3 lutego br. zainaugurowano imprezę, która niezmiennie nosi nazwę: Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych pt. „Wątki folkloru ludowego”. Patronat nad nią sprawuje starosta lubaczowski Józef Michalik, a jej organizatorem jest Wójt Gminy Stary Dzików i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Wspierają ich od lat: Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Bank Spółdzielczy w Starym Dzikowie, Biuro Usług Komputerowych „Lech - Kom” z Lubaczowa - Maria i Jan Lechowicz. Poszczególne grupy obrzędowe zaskakują publiczność i organizatorów przedstawieniami. Wydobywają z bogatej i wielokulturowej przeszłości swoich regionów nowe obrzędy, zwyczaje, zapomniane piosenki, wyrażenia gwarowe, tańce, muzykę, stroje i rekwizyty; wykorzystują je do pisania nowych scenariuszy swoich prezentacji. W szybko zmieniającym się świecie, pędzącym za nowościami technicznymi, pieniądzem, grupy obrzędowe pokazują, jak i czym żyła wieś w minionym czasie.

Reklama

Występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Barbara Płocica - teatrolog z Przemyśla, Jolanta Danak-Gajda - etnomuzykolog z Łańcuta, dr Andrzej Karczmarzewski - etnograf z Rzeszowa.

Zdobywczyni licznych nagród Aniela Mrówka wraz ze swoim zespołem „Stokrotki” z Cewkowa Woli na tegoroczny przegląd przygotowała scenę z życia wsi zatytułowaną „Zimowy zarobek”. A był nim sprzedaż do miasta wiązek porżniętego i porąbanego suchego i smolnego drewna na rozpałkę - do pieców. Zobaczyliśmy zaangażowanie całej rodziny przy tym zajęciu, posłuchaliśmy ich rozmów, a także obejrzeliśmy scenkę z medycyny ludowej, tj. odczyniania uroków celem leczenia od przestrachu. To przedstawienie zostało najwyżej ocenione przez jurorów i nagrodzenie Pucharem Starosty Lubaczowskiego oraz nagrodą pieniężną Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Utytułowany zespół ludowy „Białoboczoki” z Białoboków, działający od 1993 r. pod kierownictwem Władysławy Wołowiec, przedstawił „Puste noce”. Było to 3-dobowe czuwanie przy zmarłym przed pogrzebem, połączone z modlitwą i śpiewaniem zapomnianych dzisiaj pieśni żałobnych w intencji spokojnego przejścia duszy z padołu ziemskiego do nieba. To przejście nazywano „pustymi nocami”, ponieważ uważano, że od chwili śmierci do pogrzebu panuje pustka, gdyż dusza nie odeszła jeszcze w zaświaty i błąka się gdzieś w przestworzach. To przedstawienie zajęło ex aequo I miejsce, nagrodzone zostało Pucharem Wójta Gminy Stary Dzików i taką samą nagrodą pieniężną od Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Dwa równorzędne II miejsca jury przyznało: zespołowi „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa i zespołowi z Zamchu (gmina Obsza, pow. biłgorajski). Miejscowy zespół, prowadzony przez Danutę Nieckarz, przedstawił „Wyskubki pierza”. Gospodyni mająca na wydaniu córkę zaprosiła sąsiadki do domu, by pomogły skubać pierze przeznaczone na poduszkę i pierzynę na wiano. Podczas tej zimowej wieczornej schadzki śpiewano piosenki, opowiadano zabawne anegdoty, ale była i trafna ocena rzeczywistości. Zespół z Zamchu, kierowany przez Wandę Lis, przedstawił dziś zapomniany obrzęd „Pieczenia korowaja”. Był to nieodłączny element zamchskiego wesela, o wymownej symbolice, połączony ze śpiewaniem odpowiednich pieśni. Występy te nagrodzone zostały pucharami i nagrodami pieniężnymi Starosty lubaczowskiego i Wójta dzikowskiego. Dwa równorzędne III miejsca zdobyły: panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ułazowie za przedstawienie „Młócenie cepami i mielenie na żarnach” oraz zespół „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego (gm. Adamówka) za przedstawienie „Śniadania Wielkanocnego”, przygotowanego dla rodziny po przyjściu z kościoła po Mszy św. rezurekcyjnej. Zespoły te otrzymały nagrody: Dyrektora Banku Spółdzielczego i GOK w Starym Dzikowie. Ponadto jury przyznało indywidualne wyróżnienia dla osobowości scenicznych: Danuty Nieckarz z zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, Anieli Mrówki z zespołu „Stokrotki” z Cewkowa Woli, Zofii Marczak z zespołu z Ułazowa. Nagrody ufundował i wręczył starosta lubaczowski Józef Michalik. Nagrodę rzeczową - tablet ufundowaną przez firmę „Lech - Kom” Maria Lechowicz wręczyła najmłodszemu aktorowi - Mateuszowi Ziemniakowi za pełną wyrazu grę aktorską. W części końcowej protokołu komisja artystyczna napisała: „Jury pragnie podkreślić wysoki poziom, rozmaitość tematyczną i oryginalność tegorocznych prezentacji. Z zadowoleniem przyjmujemy udział młodzieży w widowiskach. Dziękujemy za stworzenie doskonałej atmosfery i sprawne przeprowadzenie imprezy. Widzimy celowość jej organizacji i mamy nadzieję na kontynuację w przyszłości”. Możemy być pewni, że dzięki takim przeglądom tradycja, zwyczaje, obrzędy nigdy nie zaginą.

2013-02-20 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt "Kultura w sieci"

2020-09-19 09:24

[ TEMATY ]

kultura

folklor

ARCHIWUM ZESPOŁU "ŚLĄSK"

Informacje o projekcie "Kultura w Sieci" i poszczególnych wydarzeniach.

Projekt Narodowego Centrum Kultury "Kultura w sieci" realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater dla Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Odbędą się 3 premiery koncertowe online na platformach Youtube i Facebook.

A to Polska właśnie

Data premiery: 19/09/2020, godz. 18:00.Taniec i śpiew inspirowane polskim folklorem. Będzie można podziwiać kunszt tancerzy i wspaniałe, popisowe układy choreograficzne. Uczta dla oka ze względu na przepiękne stroje prezentowane podczas tańców z różnych regionów. Słowem, muzyczno - taneczny przekrój przez całą Polskę! Oto link do transmisji:

Tradycja i Patriotyzm

Data premiery: 26/09/2020 godz. 19:00. Wyjątkowe wydarzenie, retransmisja koncertu z Klasztoru na Jasnej Górze. Piosenki żołnierskie i religijne w wykonaniu Zespołu Śląsk. Niepowtarzalna okazja do zobaczenia artystów, którzy promują polską kulturę na światowych scenach.

Santo Subito

Data premiery: 14/10/2020 godz.18:00. Transmisja na żywo z Kaplicy w Koszęcinie, gdzie znajduje się siedziba Zespołu Śląsk. Świetna okazja, żeby zobaczyć artystów w miejscu, w którym na co dzień pracują. Koncert jest poświęcony Janowi Pawłowi II.

CZYTAJ DALEJ

Watykan nie wyraża zgody na wspólnotę eucharystyczną katolików i protestantów

2020-09-21 12:25

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Watykan udzielił uzasadnionej teologicznie odmowy wzajemnego zapraszania katolików i protestantów do wspólnoty eucharystycznej. Różnice w rozumieniu Eucharystii i urzędu kościelnego są „jeszcze tak istotne”, że w chwili obecnej interkomunia między katolikami i ewangelikami jest wykluczona.

Nie ma też podstaw do „indywidualnej decyzji sumienia”, głosi cytowany przez agencję KNA list Kongregacji Nauki Wiary adresowany do przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich, bp. Georga Bätzinga. Do listu załączone jest wyjaśnienie teologiczne, krytycznie analizujące poszczególne punkty dokumentu Ekumenicznej Grupy Roboczej teologów katolickich i ewangelickich (ÖAK).

W ten sposób Kongregacja Nauki Wiary wyraziła swoje zastrzeżenia wobec wspólnego dokumentu ÖAK dotyczącego interkomunii katolików i ewangelików. Ogłoszony we wrześniu 2019 roku tekst „Wspólnie przy stole Pańskim”, którego sygnatariuszem był m.in. bp. Bätzing, miał przyczynić się do przełamania wieloletniej „blokady”. Niedawno bp Bätzing zapowiedział, że ten model zostanie zastosowany na Ekumenicznym Zjeździe Kościołów w przyszłym roku we Frankfurcie.

List z datą 18 września podpisali kard. Luis Ladaria Ferrer, prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz jej sekretarz abp Giacomo Morandi. Ich zdaniem niemiecki dokument „w sposób niedostateczny wyjaśnia” kwestie „katolickiego pojęcia Kościoła, Eucharystii i urzędu”. W obecnym stanie rzeczy otwarcie na wspólnotę eucharystyczną z Kościołem ewangelickim w Niemczech stworzyłoby „nieuchronnie nowe przeszkody w dialogu ekumenicznym z Kościołem prawosławnym” poza granicami Niemiec.

Konkretnie Watykan uważa, że niedoceniana jest „relacja między Eucharystią a Kościołem”. Nie zostały też wystarczająco docenione „zasadnicze i niezbędne twierdzenia teologiczne” Soboru Watykańskiego II (1962-1965) oraz wspólna tradycja z prawosławiem. W tekście nie znalazło wyrazu rozumienie Eucharystii i posługi, które nie raz było wyrażane na międzynarodowych forach dialogu katolicko-luterańskiego.

Kongregacja wskazała, że również Konferencja Episkopatu Niemiec sama widzi „konieczność dalszego teologicznego pogłębienia niektórych zasadniczych tematów, takich jak kwestia rzeczywistej obecności Jezusa i pojęcie ofiary Eucharystii”. Wiąże się z tym także kwestia święceń kapłańskich oraz związek pomiędzy chrztem, Eucharystią i wspólnotą Kościoła.

Kongregacja Nauki Wiary wyjaśniła, że zajęła się sprawą po tym, jak 20 maja otrzymała z Kongregacji ds. Biskupów prośbę o ocenę tekstu „Wspólnie przy stole Pańskim”. Wcześniej Stanowisko Ekumenicznej Grupy Roboczej omówili niemieccy biskupi katoliccy na wiosennym zebraniu plenarnym oraz komisja ekumeniczna konferencji episkopatu.

Rzecznik Konferencji Biskupów Niemieckich Matthias Kopp potwierdził, że list z Watykanu wpłynął i będzie przedmiotem dyskusji na jesiennym zebraniu plenarnym episkopatu w przyszłym tygodniu w Fuldzie.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję