Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XI Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych pt. „Wątki folkloru ludowego” w Starym Dzikowie

Dzięki nim obrzędy, zwyczaje, tradycja nie zaginą

Niedziela zamojsko-lubaczowska 8/2013, str. 5

[ TEMATY ]

folklor

Adam Łazar

„Wyskubki pierza” w wykonaniu zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa

„Wyskubki pierza” w wykonaniu zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa

W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Dzikowie 3 lutego br. zainaugurowano imprezę, która niezmiennie nosi nazwę: Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych pt. „Wątki folkloru ludowego”. Patronat nad nią sprawuje starosta lubaczowski Józef Michalik, a jej organizatorem jest Wójt Gminy Stary Dzików i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Wspierają ich od lat: Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Bank Spółdzielczy w Starym Dzikowie, Biuro Usług Komputerowych „Lech - Kom” z Lubaczowa - Maria i Jan Lechowicz. Poszczególne grupy obrzędowe zaskakują publiczność i organizatorów przedstawieniami. Wydobywają z bogatej i wielokulturowej przeszłości swoich regionów nowe obrzędy, zwyczaje, zapomniane piosenki, wyrażenia gwarowe, tańce, muzykę, stroje i rekwizyty; wykorzystują je do pisania nowych scenariuszy swoich prezentacji. W szybko zmieniającym się świecie, pędzącym za nowościami technicznymi, pieniądzem, grupy obrzędowe pokazują, jak i czym żyła wieś w minionym czasie.

Reklama

Występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Barbara Płocica - teatrolog z Przemyśla, Jolanta Danak-Gajda - etnomuzykolog z Łańcuta, dr Andrzej Karczmarzewski - etnograf z Rzeszowa.

Zdobywczyni licznych nagród Aniela Mrówka wraz ze swoim zespołem „Stokrotki” z Cewkowa Woli na tegoroczny przegląd przygotowała scenę z życia wsi zatytułowaną „Zimowy zarobek”. A był nim sprzedaż do miasta wiązek porżniętego i porąbanego suchego i smolnego drewna na rozpałkę - do pieców. Zobaczyliśmy zaangażowanie całej rodziny przy tym zajęciu, posłuchaliśmy ich rozmów, a także obejrzeliśmy scenkę z medycyny ludowej, tj. odczyniania uroków celem leczenia od przestrachu. To przedstawienie zostało najwyżej ocenione przez jurorów i nagrodzenie Pucharem Starosty Lubaczowskiego oraz nagrodą pieniężną Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Utytułowany zespół ludowy „Białoboczoki” z Białoboków, działający od 1993 r. pod kierownictwem Władysławy Wołowiec, przedstawił „Puste noce”. Było to 3-dobowe czuwanie przy zmarłym przed pogrzebem, połączone z modlitwą i śpiewaniem zapomnianych dzisiaj pieśni żałobnych w intencji spokojnego przejścia duszy z padołu ziemskiego do nieba. To przejście nazywano „pustymi nocami”, ponieważ uważano, że od chwili śmierci do pogrzebu panuje pustka, gdyż dusza nie odeszła jeszcze w zaświaty i błąka się gdzieś w przestworzach. To przedstawienie zajęło ex aequo I miejsce, nagrodzone zostało Pucharem Wójta Gminy Stary Dzików i taką samą nagrodą pieniężną od Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Dwa równorzędne II miejsca jury przyznało: zespołowi „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa i zespołowi z Zamchu (gmina Obsza, pow. biłgorajski). Miejscowy zespół, prowadzony przez Danutę Nieckarz, przedstawił „Wyskubki pierza”. Gospodyni mająca na wydaniu córkę zaprosiła sąsiadki do domu, by pomogły skubać pierze przeznaczone na poduszkę i pierzynę na wiano. Podczas tej zimowej wieczornej schadzki śpiewano piosenki, opowiadano zabawne anegdoty, ale była i trafna ocena rzeczywistości. Zespół z Zamchu, kierowany przez Wandę Lis, przedstawił dziś zapomniany obrzęd „Pieczenia korowaja”. Był to nieodłączny element zamchskiego wesela, o wymownej symbolice, połączony ze śpiewaniem odpowiednich pieśni. Występy te nagrodzone zostały pucharami i nagrodami pieniężnymi Starosty lubaczowskiego i Wójta dzikowskiego. Dwa równorzędne III miejsca zdobyły: panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ułazowie za przedstawienie „Młócenie cepami i mielenie na żarnach” oraz zespół „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego (gm. Adamówka) za przedstawienie „Śniadania Wielkanocnego”, przygotowanego dla rodziny po przyjściu z kościoła po Mszy św. rezurekcyjnej. Zespoły te otrzymały nagrody: Dyrektora Banku Spółdzielczego i GOK w Starym Dzikowie. Ponadto jury przyznało indywidualne wyróżnienia dla osobowości scenicznych: Danuty Nieckarz z zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, Anieli Mrówki z zespołu „Stokrotki” z Cewkowa Woli, Zofii Marczak z zespołu z Ułazowa. Nagrody ufundował i wręczył starosta lubaczowski Józef Michalik. Nagrodę rzeczową - tablet ufundowaną przez firmę „Lech - Kom” Maria Lechowicz wręczyła najmłodszemu aktorowi - Mateuszowi Ziemniakowi za pełną wyrazu grę aktorską. W części końcowej protokołu komisja artystyczna napisała: „Jury pragnie podkreślić wysoki poziom, rozmaitość tematyczną i oryginalność tegorocznych prezentacji. Z zadowoleniem przyjmujemy udział młodzieży w widowiskach. Dziękujemy za stworzenie doskonałej atmosfery i sprawne przeprowadzenie imprezy. Widzimy celowość jej organizacji i mamy nadzieję na kontynuację w przyszłości”. Możemy być pewni, że dzięki takim przeglądom tradycja, zwyczaje, obrzędy nigdy nie zaginą.

2013-02-20 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polonez ze Szwecji

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2017, str. 6

[ TEMATY ]

festiwal

folklor

Adam Łazar

Pamiątkowa fotografia zespołu Polonez

Pamiątkowa fotografia zespołu Polonez

Od 19 do 26 lipca br. odbywał się po raz 17. Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2017. Wzięło w nim udział 40 zespołów z 14 państw: Australii, Białorusi, Brazylii, Czech, Kanady, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii

Od 15 lipca rozpoczęło się zgrupowanie. Zespoły wystąpiły z koncertami w wielu miejscowościach Podkarpacia. W sobotni wieczór (15 lipca) na oleszyckim Rynku obok Ratusza tańczył zespół „Polonez” ze Szwecji. Jak wskazuje nazwa zespołu, rozpoczął swój występ polonezem. A potem obejrzeliśmy go w mazurze i krakowiaku z Lajkonikiem. Był czas na rozmowy z Polonusami o ich życiu w Sztokholmie i pracy kulturalnej. Zespół „Polonez” powstał w 1999 r. Liczy obecnie 24 członków. Kierownikiem grupy i choreografem od początku jego powstania jest Irena Carlsson. – Jestem Polką i nią pozostanę, pochodzę z Gdańska. Nasz zespół powstał z miłości do polskich tańców, sztuki tanecznej i miłości do Ojczyzny. Może należeć do niego każdy, kto ma wyczucie rytmu, słuch muzyczny, lubi tańczyć, chce się zaangażować do tej pracy. A wymaga ona wysiłku, wyrzeczeń. Próby odbywamy w niedzielę. Wielu z nas – tak jak i ja – dojeżdża na próby 40, 50 km. Stroje kupujemy za własne pieniądze. Koszty transportu i inne związane z występami pokrywamy z własnych funduszy. Mam zamiar kierownictwo nad zespołem oddać w ręce Beaty Laszkowskiej. Zapoznaliśmy się na planie filmu o wikingach, w którym grałam rolę czarownicy. Tę przyjaźń utrwalił „Polonez”. Trzy lata temu byliśmy na festiwalu zespołów polonijnych w Rzeszowie. W tym roku przyjechaliśmy po raz drugi. Nim wystąpimy w Rzeszowie, dzisiaj jesteśmy w Oleszycach, a jutro w Lubaczowie – powiedziała Irena Calsson.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję