Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Papież jednoczy Polonię

Waldemar Bizoń w pracowni

W rocznicę zamachu na Jana Pawła II, 13 maja br. w andrychowskim kinie parafialnym „Beskid” będzie otwarta wystawa obrazów i rzeźb poświęconych Papieżowi Polakowi autorstwa andrychowianina Waldemara Bizonia. Dochód ze sprzedaży obrazów będzie przeznaczony na pomoc dzieciom pozostających pod opieką Fundacji „Zdążyć z pomocą”. W ramach wernisażu reżyser Eugeniusz Starky zaprezentuje film dokumentalny „Giotto. Sacrum i piękno”, który zdobył nagrodę grand prix na VII Polonijnym Festiwalu „Moje ojczyzny 2012” w Częstochowie. Na andrychowskiej scenie wystąpi także pianistka Man Li Szczepańska z koncertem muzyki Chopina i Paderewskiego. Swoje prace wystawią i inni artyści. Całości kulturalnego wydarzenia odbywać się będzie pod hasłem „Błogosławiony Jan Paweł II jednoczy Polonię całego świata”. Inicjatywie patronuje proboszcz andrychowskiej parafii, ks. prał. Stanisław Czernik. Poniżej zamieszczamy wywiad z autorem wystawy, Waldemarem Alojzym Bizoniem, którego prace znajdują się w 23 krajach świata, m.in. w Watykanie, Francji, Holandii, USA, Niemczech.

* * *

Z Waldemarem Bizoniem rozmawia Wiesław Adamik

WIESŁAW ADAMIK: - Jan Paweł II podczas audiencji w Watykanie udzielił Panu pewnej rady…

WALDEMAR BIZOŃ: - Jan Paweł II powiedział mi na zakończenie rozmowy (otrzymał mój obraz, na którym kontempluje postać Jezusa na tle Beskidu Małego): „Bóg dał Ci wielki talent, dziel się nim z innymi”. Zrozumiałem to dosłownie i od 15 lat dochód z większości namalowanych portretów Papieża przeznaczony jest cele charytatywne, m.in. Fundacji „Zdążyć z pomocą”, czy fundacji kościelnych. Gdziekolwiek jestem w Europie, wciąż tworzę nowe prace. Na przykład ostatnio w norweskim Arendal uczyłem rysunku polonijne dzieci i wystawiłem obrazy Papieża.

- Teraz przyszedł czas na Andrychów.

- W okresie świąteczno-noworocznym odwiedziłem moją rodzinę w Andrychowie. Przy tej okazji spotkałem się z kard. Stanisławem Ryłką i ks. proboszczem Stanisławem Czernikiem, który zachęcił mnie do wystawienia prac w galerii andrychowskiego kina parafialnego.

Reklama

- W jaki sposób tworzy Pan swoje obrazy?

- Odwiedzam miejsca związane z bł. Janem Pawłem II i często tam właśnie się modlę. Ostatnio znów tydzień byłem w Watykanie (4 godziny spędziłem przy grobie Papieża) oraz na Jasnej Górze. Jak przez mgłę pamiętam Ojca Świętego z dzieciństwa, gdy jako małego chłopca mnie pobłogosławił. Dlatego pochylam się także nad dziećmi, rysuję dzieci znajomych i przyjaciół. Wiem, co to gorycz dziecka wychowanego bez mamy, moja mama Antonina Bizoń zmarła na raka, gdy miałem 9 lat. Ostatnio sam zmagałem się z chorobą nowotworową.

- Od czasu emigracji z Paryża do Arendal w południowej Norwegii w Pana obrazach pojawiły się skandynawskie akcenty…

- Tak, m.in. powstał obraz „Krzyż Pański”, w którym Papież ugina się pod ciężarem naszych grzechów, znajduje wsparcie w trzymanym krzyżu, a ostry północny wiatr rozwiewa mu siwe włosy. Ten obraz Polonia Norweska Arendal Sorlandet, w której działam jako dyrektor ds. kultury i sztuki, chciałaby oddać w depozyt do Muzeum Watykańskiego.

- Gdzie jeszcze planuje Pan wystawić papieskie obrazy?

- Ekspozycję pod papieskim hasłem „Miłość mi wszystko wyjaśniła” chcę pokazać w Paryżu, Norwegii i Watykanie. Pomaga mi modlitwa, post i ciężka praca, a terminy dopingują mnie do wysiłku.

2013-02-27 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bożonarodzeniowy dar św. Jana Pawła II dla katolików na Kubie

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum Aspektów

Jan Paweł II odwiedził Gorzów Wlkp. 2 czerwca 1997 r. w trakcie swojej VI pielgrzymki do Ojczyzny.

Jan Paweł II odwiedził Gorzów Wlkp. 2 czerwca 1997 r. w trakcie swojej VI pielgrzymki do Ojczyzny.

Dzień Bożego Narodzenia jest na Kubie dniem wolnym od pracy dopiero od 25 lat. Katolicy w tym kraju mogą świętować Narodzenie Pańskie dzięki wizycie św. Jana Pawła II, który przybył na wyspę w 1998 roku.

„W styczniu będziemy obchodzić 25 rocznicę wizyty Jana Pawła II w naszej ojczyźnie - historycznego wydarzenia, które było błogosławieństwem dla naszego społeczeństwa" - podkreślają kubańscy biskupi w liście do wiernych. Ponowili także apel o uwolnienie więźniów przetrzymywanych w zakładach karnych i aresztach. „Ileż radości przyniosłaby rodzinom i społeczeństwu wiadomość, że w tegoroczne Boże Narodzenie wielu tym, którzy są w więzieniach, zostanie zwrócona wolność i powrócą do swych domów, do normalnego życia, rozpoczynając w ten sposób Nowy Rok!” - apelują hierarchowie.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję