Reklama

Niedziela Rzeszowska

Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego wzmacnia swoje szeregi

Po utworzeniu w 2001 r. Uniwersytetu Rzeszowskiego Caritas Academica przy byłej Wyższej Szkole Pedagogicznej kontynuowała działalność w ramach nowo utworzonej uczelni. Od kilku lat coraz głośniej mówi się o uniwersyteckiej Caritas Academica. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Studenci na niespotykaną dotychczas skalę zwarli szeregi i pospieszyli z pomocą potrzebującym nie tylko w swoim środowisku. Wzrastają ich szeregi, cementują się więzi przyjaźni, nie zapominają o duchowej formacji. Duży wpływ na ożywienie organizacji studenckiej ma jej duszpasterz, ks. dr Mirosław Twardowski, wykładowca filozofii przyrody Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2009 r. powierzono jego opiece duszpasterstwo akademickie przy kościele pw. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie.

Reklama

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca 2010 r. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej przez bp. Edwarda Białogłowskiego wręczono dwunastu studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego legitymacje caritasowskie. Za czynione dobro podziękował wkrótce studentom podczas wizytacji parafii w czasie Mszy św., wręczając w maju 2011 r. kolejnym dwudziestu dwom studentom legitymacje Caritasu. Kolejni studenci przyłączyli się do Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego w grudniu 2012 r. Legitymacje caritasowskie otrzymali w czasie adwentowych rekolekcji studenckich w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

W lutym br. Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego liczy blisko osiemdziesięciu studentów. Przewodniczy im Bogdan Saletnik, doktorant Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego, asystentem kościelnym jest ks. dr Mirosław Twardowski a nad całością przedsięwzięcia czuwa prorektor prof. Czesław Puchalski.

Od października 2011 r. studenci dysponują dwiema salami w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. M. Ćwiklińskiej, w których m.in. odbywają się spotkania formacyjne. Rozdawanie paczek żywnościowych, kwestowanie w ramach akcji charytatywnych, konkretna pomoc w przypadku losowego nieszczęścia, to dziś standardowa oferta skierowaną do studentów w potrzebie. Studenci pomagają nie tylko studentom. Zaangażowali się w pomoc chorym dzieciom i młodzieży leczonym w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Ze współpracy tej obie strony są zadowolone. Pomagają w hospicjum dziecięcym. Angażują się w dzieło budowy nowego kościoła i Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W ramach tego przedsięwzięcia pomagają na przykład w organizacji balu charytatywnego.

2013-02-27 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wiary, pokoju i nadziei

Z ks. Markiem Storym, wicekanclerzem Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie rozmawia Natalia Janowiec

Natalia Janowiec: Rok 2020 poświęcony został osobie św. Jana Pawła II. Wspominamy jego życie, wyjątkowy pontyfikat i spotkania. Papież Polak zapamiętany został jako człowiek głębokiej wiary, pokoju i nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję