Reklama

Niedziela Rzeszowska

Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego wzmacnia swoje szeregi

Po utworzeniu w 2001 r. Uniwersytetu Rzeszowskiego Caritas Academica przy byłej Wyższej Szkole Pedagogicznej kontynuowała działalność w ramach nowo utworzonej uczelni. Od kilku lat coraz głośniej mówi się o uniwersyteckiej Caritas Academica. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Studenci na niespotykaną dotychczas skalę zwarli szeregi i pospieszyli z pomocą potrzebującym nie tylko w swoim środowisku. Wzrastają ich szeregi, cementują się więzi przyjaźni, nie zapominają o duchowej formacji. Duży wpływ na ożywienie organizacji studenckiej ma jej duszpasterz, ks. dr Mirosław Twardowski, wykładowca filozofii przyrody Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2009 r. powierzono jego opiece duszpasterstwo akademickie przy kościele pw. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie.

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca 2010 r. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej przez bp. Edwarda Białogłowskiego wręczono dwunastu studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego legitymacje caritasowskie. Za czynione dobro podziękował wkrótce studentom podczas wizytacji parafii w czasie Mszy św., wręczając w maju 2011 r. kolejnym dwudziestu dwom studentom legitymacje Caritasu. Kolejni studenci przyłączyli się do Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego w grudniu 2012 r. Legitymacje caritasowskie otrzymali w czasie adwentowych rekolekcji studenckich w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

W lutym br. Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego liczy blisko osiemdziesięciu studentów. Przewodniczy im Bogdan Saletnik, doktorant Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego, asystentem kościelnym jest ks. dr Mirosław Twardowski a nad całością przedsięwzięcia czuwa prorektor prof. Czesław Puchalski.

Od października 2011 r. studenci dysponują dwiema salami w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. M. Ćwiklińskiej, w których m.in. odbywają się spotkania formacyjne. Rozdawanie paczek żywnościowych, kwestowanie w ramach akcji charytatywnych, konkretna pomoc w przypadku losowego nieszczęścia, to dziś standardowa oferta skierowaną do studentów w potrzebie. Studenci pomagają nie tylko studentom. Zaangażowali się w pomoc chorym dzieciom i młodzieży leczonym w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Ze współpracy tej obie strony są zadowolone. Pomagają w hospicjum dziecięcym. Angażują się w dzieło budowy nowego kościoła i Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W ramach tego przedsięwzięcia pomagają na przykład w organizacji balu charytatywnego.

2013-02-27 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowało ferie dla 250 dzieci

[ TEMATY ]

Caritas

Rzeszów

ferie

Caritas

„Słuchając Ewangelii w otoczeniu pięknej, bieszczadzkiej przyrody łatwiej jest zrozumieć prawdę o wielkości, dobroci i miłości Pana Boga” – mówił ks. Bogdan Janik, dyrektor Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach, podsumowując zorganizowane w ośrodku zimowiska. Podczas ferii w Myczkowcach odpoczywało 243 dzieci z sześciu dekanatów diecezji rzeszowskiej oraz z Kałusza na Ukrainie.

W województwie podkarpackim ferie zimowe rozpoczęły się 27 stycznia. Podczas pierwszego tygodnia ferii w ośrodku Caritas wypoczywało 125 dzieci z dekanatów: Czudec, Frysztak i Nowy Żmigród oraz dzieci z Kałusza na Ukrainie. Kierownikiem turnusu był Jan Lewandowski, a kapelanem – ks. Stanisław Szczepanik, wikariusz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rzeszowie. 1 lutego uczestników zimowiska odwiedził m.in. bp Jan Wątroba. Z tej okazji uczestnicy zimowiska zaprezentowali jasełka „Dobro zawsze zwycięża”. Dodatkowo dzieci z Kałusza z Ukrainy przygotowały występ muzyczny nawiązujący do ich rodzimej kultury.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Bandeko, bobóto [Bracia i siostry, pokój]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję