Reklama

W rocznicę odrodzenia Polski

W bydgoskiej konkatedrze pw. św. Marcina i Mikołaja odprawiono 11 listopada uroczystą Mszę św. w intencji Polski, której przewodniczył abp Henryk Muszyński. Obchody zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: Romuald Szeremietiew - wiceminister obrony narodowej, Radosław Sikorski - wiceminister spraw zagranicznych, Antoni Tokarczuk - minister ochrony środowiska, władze miejskie i wojewódzkie, z Józefem Rogackim - wojewodą kujawsko-pomorski i Romanem Jasiakiewiczem - prezydentem Bydgoszczy na czele, oraz posłowie i senatorowie RP. W uroczystości wzięła udział także Kompania Reprezentacyjna Pomorskiego Okręgu Wojskowego oraz oficerowie z dowódcą P.O.W. gen. dywizji Leszkiem Chyłą, na czele. Z zaproszenia do wspólnego świętowania skorzystał także ks. Marek Loskot, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Bydgoszczy, ewangelicki kapelan P.O.W.

"Ze czcią i wdzięcznością wspominamy tych wszystkich, którzy przez tysiąclecie Polskę tworzyli, budowali jej niepodległość oraz jej suwerenności bronili" - mówił witając zgromadzonych ks. Zbigniew Maruszewski, proboszcz parafii konkatedralnej. Ksiądz Arcybiskup w homilii mówił: "Kościół, jak mądra matka, nakazuje nam także patrzeć do przodu, ukazuje nam bardzo daleką perspektywę końca wieków. Słyszeliśmy słowa: przed Chrystusem, tym razem już sędzią, zgromadzą się wszystkie narody. Także nasz naród. I jako naród będziemy musieli zdać sprawę z naszego włodarstwa, z tego, cośmy uczynili. (...) Wszyscy jesteśmy wezwani do budowania wspólnego dobra naszej ojczyzny. (...) Wolność to wielkie zobowiązanie, które zaciągnęliśmy wobec naszych męczenników i bohaterów". Przypomniał też, że ci, którzy ginęli za ojczyznę, odchodzili z nadzieją, że przyjdzie czas, gdy ich rodacy będą mogli żyć godnie, po ludzku. Zwrócił uwagę, że jako naród powinniśmy się o siebie troszczyć, szanować się i sobie pomagać. Na zakończenie abp Muszyński prosił Matkę Bożą w jej bydgoskim wizerunku "Pani z różą w dłoni", by opiekowała się polskim narodem i orędowała za nami u Boga.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod stojący na rynku Starego Miasta pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej. Tam zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Stamtąd też okolicznościowe przemówienia wygłosili ministrowie; Romuald Szeremietiew i Radosław Sikorski, prezydent Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz oraz wojewoda Józef Rogacki. Wiceminister Obrony Narodowej w swym wystąpieniu przypomniał wartość niepodległości: "Cóż to jest ta niepodległość i dlaczego ona jest taka ważna? Ktoś kiedyś powiedział, że z niepodległością jest trochę tak, jak z oddychaniem: jeżeli jest powietrze, to się go nie zauważa. Jeżeli go braknie, to człowiek się dusi". Przypomniał, że w okresie międzywojennym Polska nie była krajem zamożnym i spokojnym politycznie - miała wiele problemów. A jednak zdołano zbudować podstawy rozwoju gospodarczego i zintegrować kraj. "Z perspektywy czasu dzisiejsza Polska też będzie tak wyglądać! Wierzę w to głęboko!". Prezydent Bydgoszczy i pochodzący z tego miasta Radosław Sikorski przypomnieli natomiast, że data 11 listopada 1918 jest jedynie symboliczna, gdyż odzyskanie niepodległości nie było dla narodu polskiego kwestią jednego dnia, ale procesem, który przeciągnął się na długie miesiące. Dla Bydgoszczy okres zniewolenia skończył się dopiero 20 stycznia 1920 r., kiedy to niemiecki burmistrz miasta Hugo Wolff oficjalnie przekazał władzę Janowi Maciaszkowi, pierwszemu prezydentowi wolnej Bydgoszczy.

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy przeszli pod pobliski pomnik Leona Barciszewskiego - wielkiego patrioty, ostatniego przedwojennego prezydenta miasta, który został zamordowany przez hitlerowców 11 listopada 1939 r. U stóp pomnika zostały złożone wiązanki kwiatów, a bydgoscy harcerze wystawili przy nim wartę honorową.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. List pasterski Metropolity Lubelskiego na Adwent 2022 r.

2022-11-27 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Kurs Budowania Wspólnoty w Czerwieńsku

W miniony weekend w parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku odbył się Kurs Budowania Wspólnoty.

To - jak mówi proboszcz - kontynuacja dzieła zapoczątkowanego w czasie Parafialnych Misji Ewangelizacyjnych, które pod koniec maja poprowadził w parafii ks. Rafał Jarosiewicz z Zespołem Ewangelizacyjnym z Koszalina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję