Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 149)

Instrukcja Ministerstwa Oświaty

Niedziela gnieźnieńska 49/2000

Spodziewany po artykułach Wiesława Mysłka opublikowanych na łamach Argumentów atak nastąpił. W lutym 1963 r. Ministerstwo Oświaty wydało instrukcję dotyczącą wizytacji i hospitacji punktów katechetycznych przez inspektorów wydziału oświaty. Zadaniem Ministerstwa powinno być dobro dzieci. Czy tak rzeczywiście było? Treść tej instrukcji mówi bardzo wyraźnie o rzeczywistych intencjach tych, którzy odpowiadali wtedy za wychowanie polskich dzieci. Dlatego trzeba się z nią zapoznać:

1) Podtrzymuje się obowiązek wizytacji i hospitacji punktów katechetycznych. Wizytacje mają być przeprowadzone do 15 marca. Po tym terminie mają być przesłane sprawozdania z przeprowadzonych wizytacji.

2) Wydziały do Spraw Wyznań wezwą dziekanów i będą ich skłaniać, aby wpływali na księży, by dopuścili inspektorów do wizytacji.

3) Będą prowadzone dochodzenia u poszczególnych księży, dlaczego dotąd nie zarejestrowali punktów katechetycznych i nie nadesłali sprawozdań z katechizacji. Przy końcu takiej rozmowy wizytator ma oświadczyć, że rozmowę tę uważa za rejestrację.

4) Wizytować będą podinspektorzy. Wizytacja ma być przeprowadzona uważnie i rozumnie.

5) Wizytować ma się tylko salki katechetyczne i tzw. punkty, a nie kościoły i kaplice.

6) Wizytator ma zastraszyć księży z początku tylko przez kilkakrotne wejście do salki i zbadanie stanu jej higieny. Następnie ma rozpocząć rozmowę z księżmi, aby ich "rozkleić". Jeśli ksiądz przerwie lekcje, wizytator ma zaskarżyć księdza o prowadzenie zebrań nielegalnych.

7) W rozmowie z księdzem wizytator ma go pozyskać obietnicą pensji, emerytury państwowej, zniżki kolejowej i wczasów. Księżom, którzy się boją biskupa, gwarantuje się, że legitymacja upoważniająca do zniżki kolejowej będzie wydawana na "obywatela-nauczyciela" a nie na "księdza".

8) Wobec księży negatywnych - nakładać surowe kary, wobec chwiejnych, tj. takich, którzy zasłaniają się biskupem i boją się go - stosować kary łagodniej, wobec pozytywnych - postępować łagodnie i grzecznie.

9) Jeżeli ksiądz nie zapłaci kary, ma być przeprowadzona egzekucja - cicha i niespostrzeżona.

10) Na księży opornych ma być wywierany większy nacisk podatkowy.

11) Nacisk będzie wywierany przez księgi inwentarzowe.

12) Księżom opornym odmawiać przydziału węgla.

13) Nie uzyska potwierdzenia na probostwo ksiądz, który nie zarejestrował punktu katechetycznego i nie złożył sprawozdania z katechizacji.

14) Zezwolenia na punkty katechetyczne w domach spółdzielczych i państwowych mają natychmiast być wycofane. Na osoby zezwalające na prowadzenie katechizacji w swoich domach prywatnych ma być zwiększony nacisk.

15) Z katechizacji wyłączyć zupełnie księży zakonnych i zakonnice - z wyjątkiem zakonników proboszczów.

16) Z domów, w których są przedszkola państwowe, siostry mają być usunięte. Siostry, które będą opierać się przed wejściem organów kontrolujących metraż, zmusi się do ustąpienia przez podwyższenie metrażu, aby po odwołaniu wniesionym przez siostry komisja kontrolna miała możność wejść na teren zamieszkały przez siostry celem sprawdzenia metrażu.

17) Cała ta akcja nazywa się walką o rejestrację i wizytację punktów katechetycznych. Głównym jej celem jest:

a. podporządkowanie Kościoła i wojującego kleru państwu;

b. niedopuszczenie do scementowania kleru.

18) Układ stosunków państwowo-kościelnych w Polsce jest w tej chwili bardzo niekorzystny dla państwa. Kler podnosi głowę, bo na Soborze wyszło na to, że Polska jest krajem bohaterów religijnych i jedynym krajem, który czuwa. Sytuację w Polsce miał we właściwym świetle przedstawić w Rzymie Kliszko, ale referat jego był nieudany.

19) Będą rozmowy z biskupami.

Zacytowany dokument pozostawiam bez komentarza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotr Turzyński: Adwent to czas tęsknoty

2022-11-27 08:26

[ TEMATY ]

wywiad

adwent

bp Piotr Turzyński

stock.adobe.com

Adwent to radosny czas oczekiwania na Zbawiciela, który ma moc nadać sens naszemu życiu, ocalić przed tym co nam zagraża. To jest tak jak się człowiek szykuje na przyjęcie kogoś kochanego, kogoś z rodziny, kto długo nie był widziany i za kim się tęskni. Adwent to czas tęsknoty – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polskifr.fr: Rozpoczynamy Adwent. Księże Biskupie, jaka jest podstawowa treść tego okresu liturgicznego?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję