Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ferie z „Naszym Lotniskiem”

Stowarzyszenie Edukacji i Wychowania „Nasze Lotnisko”, działające od kilku lat w Chojnie, na czas ferii zimowych postanowiło wyjść do najmłodszych uczestników z licznymi propozycjami spędzenia zdrowo i bezpiecznie czasu wolnego

Niedziela szczecińsko-kamieńska 10/2013, str. 5

[ TEMATY ]

dzieci

ferie

Archiwum stowarzyszenia

Wypoczynek w Tatrach

Wypoczynek w Tatrach

Pierwszą z tych propozycji był obóz integracyjny „Łączy nas historia”. Obóz odbył się w Szczecinie, w pierwszym tygodniu ferii zimowych. Bazą, w której zamieszkaliśmy i do której wracaliśmy każdego dnia, była bursa Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie. W obozie wzięło udział 45 osób: 25 dzieci działających przy naszym Stowarzyszeniu oraz 20 gości z Niemiec, uczniów zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej im. Astrid Lindgren w Schwedt. Spotkanie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia, Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania oraz budżetu państwa.

Celem każdego obozu, który Stowarzyszenie realizuje, jest szukanie tego, co łączy mieszkańców obu brzegów Odry. Tym razem skupiliśmy się nad naszą wspólną historią. W Szczecinie odwiedziliśmy m.in. katedrę szczecińską, miejsce, które przez kilkaset lat najpiękniej łączy mieszkańców tych terenów. Poznaliśmy historię kościoła, ludzi, którzy przyczynili się do jego budowy oraz odbudowy po II wojnie światowej, wjechaliśmy na wieżę widokową, z której rozciąga się widok na panoramę całego miasta. Byliśmy również w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, zwiedziliśmy bunkry przeciwlotnicze z czasów ostatniej wojny, wzięliśmy udział w pokazie multimedialnym Planetarium mieszczącego się przy Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. Wspólnie śledziliśmy osiągnięcia nauki i techniki europejskiej w Centrum Eureka oraz Muzeum Techniki, a właściwie Muzeum Motoryzacji, mieszczącym się przy ul. Niemierzyńskiej.

Reklama

Ważnym dla nas momentem był spacer po parkach miasta. Zatrzymaliśmy się przy Teatrze Letnim, Pomniku Czynu Polaków, a także pomniku Jana Pawła II. Wspólny spacer, przebywanie razem, poznawanie historii parku i znajdujących się na jego terenie obiektów, a także podziwianie współczesnego oblicza Szczecina, wsparte ciekawymi rozmowami i komentarzami, przyczyniły się do jeszcze lepszego poznania się i pogłębienia przyjaźni.

Po obiedzie każdego dnia był czas na integrację. Odbywało się to poprzez naukę języka niemieckiego i polskiego, zawody w hali sportowej, grę w bilard, tenis stołowy, wspólny śpiew, działania plastyczne i artystyczne, a wieczorami przez wspólną zabawę w dyskotece. Myślę, że cel obozu został zrealizowany. Jeszcze bardziej poznaliśmy się. Różni nas wiele: inny język, zainteresowania, środowiska, w których żyjemy, uczymy się, wzrastamy i rozwijamy. Może nas jednak połączyć to, że mieszkamy blisko siebie i często mamy wspólne zainteresowania oraz marzenia. Tak samo pragniemy budować lepszą przyszłość. Wszystko to, co nas może połączyć, pragniemy odkryć i wprowadzić w życie.

Plany nasze idą już w kierunku wakacji. Kolejnym obozem, który zamierzamy zrealizować, jest obóz „Łączy nas sport”. Niech i to przedsięwzięcie przyczyni się do budowania jedności mieszkańców obu brzegów Odry oraz całej Europy.

Reklama

Kolejną propozycją naszego Stowarzyszenia, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży mieszkającej w Chojnie, był organizowany w Murzasichlu obóz narciarski. Każdego roku w drugim tygodniu ferii zimowych ruszamy w Tatry, aby tam odpocząć, pojeździć na nartach i zachwycać się pięknem naszych gór. Tegoroczny obóz był już siódmym wyjazdem. Jako organizator tego wydarzenia przypominam sobie pierwszy nasz wyjazd. W Chojnie było wówczas w środku zimy plus 10 stopni Celsjusza i młodzież nie chciała jechać, mówiąc, że nie będzie śniegu. Po kilku latach grupa miłośników jazdy na nartach rozrosła się do 80 osób.

Obóz trwał jedynie 6 dni, ale spędziliśmy ten czas bardzo intensywnie. Osoby, które pierwszy raz pojechały na narty, uczyły się jeździć pod opieką pana Sebastiana Świłpy, naszego instruktora narciarskiego. Ci, którzy opanowali już sztukę skrętów i hamowania, pogłębiali umiejętności techniczne i podziwiali piękno Tatr. Podczas naszego pobytu na nartach wśród atrakcji należy wyliczyć wyjazd do Zakopanego, spacer do Małego Cichego oraz prawdziwy góralski kulig z pochodniami i ogniskiem.

Wszystkie te przedsięwzięcia, organizowane każdego roku przez Stowarzyszenie Edukacji i Wychowania „Nasze Lotnisko”, możemy przeprowadzać dzięki wsparciu naszych sponsorów i dobroczyńców, między innymi dzięki przekazanym funduszom z 1% podatku, które otrzymujemy każdego roku. Tym wszystkim ludziom dobrej woli składamy serdeczne podziękowanie.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamieszanie wokół szczepień

[ TEMATY ]

zdrowie

dzieci

szczepienie

Konstantin Yuganov/pl.fotolia.com

„Wciąż nie wiadomo, jakim preparatem będą szczepione przeciwko pneumokokom wszystkie polskie dzieci” – informuje portal wPolityce.pl. Wokół wielkiego przetargu na szczepionki panuje, niestety, równie wielkie zamieszania.

Szczepienia przeciwko pneumokokom będą, decyzją Ministra Zdrowia, obowiązkowe od przyszłego roku.

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję