Reklama

"Jezus źródłem życia dla wszystkich"

Tydzień Misyjny w Roku Jubileuszowym w parafii Smogulec

Od 18 do 22 października br. trwał w Rzymie Światowy Kongres Misyjny. Zakończył się on w Niedzielę Misyjną, która w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny. Czas ten w sposób szczególny zorganizowano w parafii pw. św. Katarzyny i bł. Marii Pasterki w Smogulcu.

Odprawiono Mszę św., w którą zaangażowane były dzieci należące do Szkolnego Ogniska Misyjnego oraz służba liturgiczna. Jest to parafia "umisyjniona", a to dzięki Księdzu Proboszczowi. Dzieci, które zamierzają zostać "małymi misjonarzami", przebrane w stroje charakterystyczne dla różnych kontynentów, niosły dary w procesji do ołtarza. Złożyły je za tych, którzy nie poznali jeszcze Chrystusa.

Mając na uwadze hasło tegorocznego Kongresu Misyjnego: Jezus źródłem życia dla wszystkich, zgromadzeni na Eucharystii łączyli się duchowo z całą ludzkością.

Po Mszy św. parafianie wsparli materialnie gnieźnieńskich misjonarzy, którzy "pomnażają Świętowojciechowy dar", nabywając kalendarze Świętowojciechowej Rodziny Misyjnej.

W Tygodniu Misyjnym matki z Koła Żywego Różańca odmawiały różaniec w intencji misji. We wszystkich klasach Szkoły Podstawowej w Laskownicy i Gimnazjum w Chwaliszewie zostały przeprowadzone misyjne katechezy na temat Wszyscy ludzie są braćmi. Uczniowie kl. V pisali listy do misjonarzy.

Problematykę misyjną przybliżały też systematycznie aktualizowane gazetki ścienne. Dotyczyły m.in.: św. Teresy od Dzieciątka Jezus - patronki misji, św. Piotra Klawera - patrona Zgromadzenia Sióstr Klawerianek, Jana Pawła II - największego misjonarza naszych czasów i Tygodnia Misyjnego.

W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie Ksiądz Proboszcz szczególnie dużo czasu poświęcił sprawom misji i powołania; zarówno kapłańskiego, jak i zakonnego. W tej intencji odprawiona została Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Inicjatywy misyjne były podjęto wcześniej, tj. 14 września br. Uczniowie Gimnazjum w Chwaliszewie wraz z wychowawcami klas, Księdzem Proboszczem i diakonem wzięli udział w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni. Mszy św. przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Trud pielgrzymowania w Roku Jubileuszu ofiarowano w intencji misjonarzy. Szczególną pamięcią otoczono syna kcyńskiej ziemi - ks. Mariana Zalewskiego, pracującego wśród Papuasów.

Tak więc od września trwały przygotowania do Tygodnia Misyjnego. Jego przedłużeniem był wyjazd dzieci wraz z wychowawcami, 4 listopada br., do Gniezna na VIII Diecezjalne Spotkanie Misyjne. Liturgię Słowa przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Laskownicy.

W parafii Smogulec Tydzień Misyjny jest nie tylko "doroczną akcją" na rzecz misji. Działalność misyjna trwa przez cały rok, bo przecież "Żniwo wielkie, ale robotników mało", a przecież ciągle " wiele jest serc, które czekają na Ewangelię".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję