Reklama

"Jezus źródłem życia dla wszystkich"

Tydzień Misyjny w Roku Jubileuszowym w parafii Smogulec

Od 18 do 22 października br. trwał w Rzymie Światowy Kongres Misyjny. Zakończył się on w Niedzielę Misyjną, która w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny. Czas ten w sposób szczególny zorganizowano w parafii pw. św. Katarzyny i bł. Marii Pasterki w Smogulcu.

Odprawiono Mszę św., w którą zaangażowane były dzieci należące do Szkolnego Ogniska Misyjnego oraz służba liturgiczna. Jest to parafia "umisyjniona", a to dzięki Księdzu Proboszczowi. Dzieci, które zamierzają zostać "małymi misjonarzami", przebrane w stroje charakterystyczne dla różnych kontynentów, niosły dary w procesji do ołtarza. Złożyły je za tych, którzy nie poznali jeszcze Chrystusa.

Mając na uwadze hasło tegorocznego Kongresu Misyjnego: Jezus źródłem życia dla wszystkich, zgromadzeni na Eucharystii łączyli się duchowo z całą ludzkością.

Po Mszy św. parafianie wsparli materialnie gnieźnieńskich misjonarzy, którzy "pomnażają Świętowojciechowy dar", nabywając kalendarze Świętowojciechowej Rodziny Misyjnej.

W Tygodniu Misyjnym matki z Koła Żywego Różańca odmawiały różaniec w intencji misji. We wszystkich klasach Szkoły Podstawowej w Laskownicy i Gimnazjum w Chwaliszewie zostały przeprowadzone misyjne katechezy na temat Wszyscy ludzie są braćmi. Uczniowie kl. V pisali listy do misjonarzy.

Problematykę misyjną przybliżały też systematycznie aktualizowane gazetki ścienne. Dotyczyły m.in.: św. Teresy od Dzieciątka Jezus - patronki misji, św. Piotra Klawera - patrona Zgromadzenia Sióstr Klawerianek, Jana Pawła II - największego misjonarza naszych czasów i Tygodnia Misyjnego.

W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie Ksiądz Proboszcz szczególnie dużo czasu poświęcił sprawom misji i powołania; zarówno kapłańskiego, jak i zakonnego. W tej intencji odprawiona została Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Inicjatywy misyjne były podjęto wcześniej, tj. 14 września br. Uczniowie Gimnazjum w Chwaliszewie wraz z wychowawcami klas, Księdzem Proboszczem i diakonem wzięli udział w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni. Mszy św. przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Trud pielgrzymowania w Roku Jubileuszu ofiarowano w intencji misjonarzy. Szczególną pamięcią otoczono syna kcyńskiej ziemi - ks. Mariana Zalewskiego, pracującego wśród Papuasów.

Tak więc od września trwały przygotowania do Tygodnia Misyjnego. Jego przedłużeniem był wyjazd dzieci wraz z wychowawcami, 4 listopada br., do Gniezna na VIII Diecezjalne Spotkanie Misyjne. Liturgię Słowa przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Laskownicy.

W parafii Smogulec Tydzień Misyjny jest nie tylko "doroczną akcją" na rzecz misji. Działalność misyjna trwa przez cały rok, bo przecież "Żniwo wielkie, ale robotników mało", a przecież ciągle " wiele jest serc, które czekają na Ewangelię".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: 20 lat działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

2022-11-27 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W pierwszą niedzielę Adwentu w kościele MB Dobrej Rady w Zgierzu odbyły się uroczystości 20-lecia działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o dwóch poleceniach Jezusa. Pierwsze z nich to zawrócenie uwagi na swoje serce. - Serce, które jest ociężałe, nie potrafi kochać. Jezus każe popatrzeć nam na naszą wiarę przez pryzmat miłości. Wiara nie jest tylko wydarzeniem intelektu, że poznajemy konkretne prawdy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem i skoro jest spotkaniem między osobami, to jest przestrzenią miłości – wyjaśnił duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję