Reklama

"Jezus źródłem życia dla wszystkich"

Tydzień Misyjny w Roku Jubileuszowym w parafii Smogulec

Od 18 do 22 października br. trwał w Rzymie Światowy Kongres Misyjny. Zakończył się on w Niedzielę Misyjną, która w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny. Czas ten w sposób szczególny zorganizowano w parafii pw. św. Katarzyny i bł. Marii Pasterki w Smogulcu.

Odprawiono Mszę św., w którą zaangażowane były dzieci należące do Szkolnego Ogniska Misyjnego oraz służba liturgiczna. Jest to parafia "umisyjniona", a to dzięki Księdzu Proboszczowi. Dzieci, które zamierzają zostać "małymi misjonarzami", przebrane w stroje charakterystyczne dla różnych kontynentów, niosły dary w procesji do ołtarza. Złożyły je za tych, którzy nie poznali jeszcze Chrystusa.

Mając na uwadze hasło tegorocznego Kongresu Misyjnego: Jezus źródłem życia dla wszystkich, zgromadzeni na Eucharystii łączyli się duchowo z całą ludzkością.

Po Mszy św. parafianie wsparli materialnie gnieźnieńskich misjonarzy, którzy "pomnażają Świętowojciechowy dar", nabywając kalendarze Świętowojciechowej Rodziny Misyjnej.

W Tygodniu Misyjnym matki z Koła Żywego Różańca odmawiały różaniec w intencji misji. We wszystkich klasach Szkoły Podstawowej w Laskownicy i Gimnazjum w Chwaliszewie zostały przeprowadzone misyjne katechezy na temat Wszyscy ludzie są braćmi. Uczniowie kl. V pisali listy do misjonarzy.

Problematykę misyjną przybliżały też systematycznie aktualizowane gazetki ścienne. Dotyczyły m.in.: św. Teresy od Dzieciątka Jezus - patronki misji, św. Piotra Klawera - patrona Zgromadzenia Sióstr Klawerianek, Jana Pawła II - największego misjonarza naszych czasów i Tygodnia Misyjnego.

W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie Ksiądz Proboszcz szczególnie dużo czasu poświęcił sprawom misji i powołania; zarówno kapłańskiego, jak i zakonnego. W tej intencji odprawiona została Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Inicjatywy misyjne były podjęto wcześniej, tj. 14 września br. Uczniowie Gimnazjum w Chwaliszewie wraz z wychowawcami klas, Księdzem Proboszczem i diakonem wzięli udział w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni. Mszy św. przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Trud pielgrzymowania w Roku Jubileuszu ofiarowano w intencji misjonarzy. Szczególną pamięcią otoczono syna kcyńskiej ziemi - ks. Mariana Zalewskiego, pracującego wśród Papuasów.

Tak więc od września trwały przygotowania do Tygodnia Misyjnego. Jego przedłużeniem był wyjazd dzieci wraz z wychowawcami, 4 listopada br., do Gniezna na VIII Diecezjalne Spotkanie Misyjne. Liturgię Słowa przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Laskownicy.

W parafii Smogulec Tydzień Misyjny jest nie tylko "doroczną akcją" na rzecz misji. Działalność misyjna trwa przez cały rok, bo przecież "Żniwo wielkie, ale robotników mało", a przecież ciągle " wiele jest serc, które czekają na Ewangelię".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

2022-10-02 11:46

[ TEMATY ]

Kraków

kard. Robert Sarah

Bożena Sztajner/Niedziela

– Każdy staje przed wyborem: stać mocno przy Chrystusie, żyć Jego Ewangelią, czy iść za społeczeństwem zsekularyzowanym, ateistycznym – mówił w Krakowie kard. Robert Sarah. Hierarcha głosi rekolekcje „Co Duch mówi do Kościoła dzisiaj?”, które odbywają się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów.

Zorganizowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rekolekcje są częścią obchodów 25-lecia istnienia salwatoriańskiej placówki. Prowadzi je kard. Robert Sarah – sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2001-2010, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” w latach 2010-2014, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w latach 2014-2021.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

11-12 października: 393. Zebranie Plenarne KEP

2022-10-03 08:04

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat News

393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się 11-12 października w Kamieniu Śląskim. Głównym tematem posiedzenia będzie kolejny etap synodu biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" – poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

"Gościem specjalnym spotkania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu" – powiedział biskup w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję