Reklama

Niedziela Małopolska

Jak się kochać i jak kłócić?

Niedziela małopolska 11/2013, str. 4

[ TEMATY ]

spotkanie

małżeństwo

Andrzej Jaśkowiec

Konferencja w Myślenicach cieszyła się dużym zainteresowaniem

Konferencja w Myślenicach cieszyła się dużym zainteresowaniem

25 par małżeńskich uczestniczyło 3 marca w konferencji zatytułowanej „Małżonkowie płomienni w łożu i zwycięscy w konfliktach”. Spotkanie odbyło się w Myślenickim Ośrodku Kultury, a poświęcone było sprawom intymności małżeńskiej oraz sposobom rozwiązywania problemów i konfliktów małżeńskich. Konferencję prowadzili Mariola i Piotr Wołochowiczowie - małżeństwo od lat zaangażowane w duszpasterstwo rodzin.

O czym mówili?

- Intymność to ważny temat w małżeństwie - mówi Marta Tylko, która wraz z mężem Jackiem organizowała konferencję. - Temat, który nie dotyczy tylko ciała, ale i ducha. To potrzeba więzi, współodczuwania i głębokiego bycia ze sobą. Tak liczny udział w konferencji potwierdza, że jest to temat ważny dla kobiet, a jeszcze ważniejszy dla mężczyzn. Rok temu zorganizowaliśmy spotkanie z o. Ksawerym Knotzem. Zainteresowanie było ogromne. W czasie tej konferencji poruszamy temat seksualności w małżeństwie i znów mamy pełną salę uczestników! Tym razem dopełniamy go problematyką rozwiązywania konfliktów, bo kłócić też trzeba się umiejętnie. Marta Tylko podkreśla, że intymność jednoczy małżonków, ale aby tej jedności nie zaburzać, trzeba posiadać umiejętność spierania się, kłócenia się tak, aby spór kończył się pojednaniem.

Co radzili?

Mariola i Piotr Wołochowiczowie najpierw wskazali biblijne podstawy nauki o seksualności człowieka i małżeństwa. Uzasadniali, że seksualność jest Bożym darem, który należy pielęgnować, a w małżeństwie rozwijać. Kolejnym punktem ich wystąpienia było wskazanie trudności, które przeszkadzają w dobrych relacjach intymnych między małżonkami. Prowadzący jednocześnie radzili, jak unikać błędów, jak radzić sobie z problemami w dziedzinie intymności. Kolejno podejmowali tematykę płodności i wierności małżeńskiej.

Ponieważ spotkanie poświęcone było nie tylko tematowi seksualności, ale także sposobom rozwiązywania konfliktów w małżeństwie, poruszono także temat kobiecości i męskości, a tym samym wzajemnego porozumiewania się, okazywania miłości oraz dojrzałości duchowej małżonków. Kończąc, prowadzący zachęcali do wytrwałości w pokonywaniu wszelkich trudności. - Zarzuciliśmy was wieloma wskazówkami, sposobami, radami. Tymczasem moim - naszym, bo mówię to także w imieniu mojego męża Piotra - wielkim pragnieniem jest, abyście wyszli z tego spotkania w przekonaniu, że nie tylko wiecie, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, ale wiecie, że potraficie to zrobić. Chcielibyśmy zaszczepić w was przekonanie, że pozytywne zmiany w waszym życiu są możliwe! - mówiła Mariola Wołochowicz.

Reklama

Mariola i Piotr Wołochowiczowie od 20 lat prowadzą Fundację Misja Służby Rodzinie. Są autorami licznych artykułów i książek, m.in. „Seks po chrześcijańsku”, „Skąd się biorą dzieci?”, czy „Jak wygrać małżeństwo?”. Są niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie doradztwa życia rodzinnego. Prowadzą w całej Polsce wiele konferencji i kursów poświęconych tematyce uporządkowania relacji małżeńskich wg wskazówek biblijnych.

Kto ich wsparł?

Jak podkreśla Marta Tylko, organizacja konferencji nie byłaby możliwa bez pomocy Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym przy parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach oraz bez wsparcia sponsorów. Głównym organizatorem konferencji była Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach we współpracy z Akademią ProFamilia z Myślenic. Wsparcie okazał Urząd Miasta i Gminy Myślenice oraz firmy: „Giboland”, „Zdrowe Obuwie” i „Cukiernia Jan Dziadkowiec”. Patronem medialnym spotkania był m.in. Tygodnik Katolicki Niedziela.

2013-03-13 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce dotykania życia

O duszpasterstwie rodzin, przygotowaniu do małżeństwa oraz roli wiary w życiu narzeczonych i małżonków z ks. Robertem Grohsem, dyrektorem ośrodka „Nazaret”, rozmawia Maciej Orman.

Maciej Orman: – Jaka jest misja ośrodka „Nazaret”?

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Kaplica jest sercem tego domu

2023-02-07 16:58

[ TEMATY ]

młodzież

rekolekcje powołaniowe

rekolekcje młodzieżowe

Rokitno sanktuarium

ks. Damian Drop

Dom Młodych w Rokitnie

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Jakiś czas temu pisaliśmy o Domu Młodych powstającym przy sanktuarium w Rokitnie. Dziś prawie cały budynek jest już gotowy. Pozostało jeszcze to, co najważniejsze – kaplica.

- Kaplica to tak naprawdę serce tego domu – mówi ks. Damian Drop. – Dlatego nie chcemy się spieszyć, ale staramy się, by wyszło najpiękniej jak się da. Mamy dużo fajnych pomysłów na tę kaplicę, wciąż też pojawiają się nowe. Więc myślę, że to będzie naprawdę piękne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła słuchać Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję