Reklama

Niedziela Łódzka

Zbawiony przez nadzieję

Niedziela łódzka 11/2013, str. 1-2

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Msza św.

Ks. Mariusz Wojturski

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski

Dokładnie w tym momencie, kiedy zaczęła się procesja liturgiczna do ołtarza naszej łódzkiej katedry, od pokoju papieskiego odeszli gwardziści szwajcarscy. To ostatni symboliczny gest wskazujący, że dobiegł końca pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI. Pontyfikat trwający prawie osiem lat. Pragniemy podczas tej uroczystej Eucharystii dziękować dobremu Bogu za Piotrowe posługiwanie Benedykta XVI, za jego zmaganie się o Kościół, za jego zmaganie się o prawdę, o Królestwo Boże na ziemi i o autentyczne dobro każdego człowieka - mówił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski na początku szczególnej uroczystości gromadzącej cały Kościół łódzki.

W czwartek 28 lutego dokładnie o godz. 20, gdy zabrzmiał dzwon „Serce Łodzi” rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI, sprawowana w bazylice archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego z udziałem abp. Władysława Ziółka, bp. Adama Lepy i bp. Ireneusza Pękalskiego oraz licznie zgromadzonych duchownych, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. Obecni byli także członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Łódzkim, którzy odbyli swe pierwsze spotkanie bezpośrednio przed rozpoczęciem uroczystości.

Reklama

Abp Jędraszewski rozpoczął homilię od przypomnienia dwóch przemówień, wygłoszonych przez papieża Benedykta XVI. To z 19 kwietnia 2005 r. było pierwszym słowem nowo wybranego Ojca Świętego. Drugie - z 24 lutego 2013 r. - przedostatnim. Arcybiskup Metropolita zwrócił uwagę na pięć wspólnych elementów obu tekstów: wybór i wezwanie, praca, służba Bogu i Kościołowi, nastawienie na przyszłość oraz ufność pokładana w Chrystusie i Maryi. Kluczem, który łączy te dwa teksty, który kazał właśnie tak rozpoczynać pontyfikat i w podobny sposób go kończyć, jest wydana 30 listopada 2007 r. encyklika „Spe salvi”, której pierwsze słowa to cytat z Listu św. Pawła do Rzymian: „W nadziei już jesteśmy zbawieni”.

Papież zdawał sobie sprawę, że staje się bardzo często znakiem sprzeciwu dla tego świata. Jego sprzeciw dotyczył przede wszystkim trzech kluczowych spraw: krytyki naiwnej wiary w postęp, krytyki marksizmu i neomarksizmu oraz krytyki wszelkich form liberalizmu. „Stąd jego tak zdecydowana walka w obronie człowieka zagrożonego aborcją, eutanazją, tak zwanymi związkami homoseksualnymi czy ostatnio ideologią gender. Ratować człowieka przed szaleństwem rozumu w imię wolności” - mówił Pasterz Kościoła łódzkiego. Ta postawa Benedykta XVI sprawiała, że był „najbardziej nękanym przez media i różne opiniotwórcze środowiska człowiekiem współczesnego świata”. Tymczasem papieskiej walce z zagrażającym człowiekowi złem towarzyszyła prawda, pełna wrażliwości, głębi wiary i nadziei, że człowiek potrzebuje Boga, bo w przeciwnym razie nie ma nadziei.

Na zakończenie homilii Metropolita łódzki powiedział: „Patrząc na te ostatnie osiem lat, możemy tylko domyślać się, jak często przychodziło mu cierpieć dla prawdy. Nie swojej, ale Chrystusowej. Nie wymyślonej przez niego, ale głoszonej przez Święty, Katolicki i Apostolski Kościół. Wyśmiewany i wyszydzany. Ale w tym cierpieniu dla prawdy trwał, bo doskonale wiedział, że tak trzeba, jeśli chce się być człowiekiem na miarę sługi Chrystusa, na miarę Jego świadka. Benedykt XVI - spe salvus - zbawiony przez nadzieję. My także - również dzięki jego modlitwom, które zanosił, które teraz zanosi do Pana i które obiecał zanosić do Pana za Kościół, czyli za nas - my także, spe salvi, jesteśmy zbawieni mocą nadziei. I za to wszystko dziękujemy dzisiaj Panu Bogu” - zakończył Metropolita łódzki.

2013-03-13 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielna Msza święta w sobotę

Niedziela łowicka 10/2004

[ TEMATY ]

Msza św.

Bożena Sztajner/Niedziela

Nie tak dawno w czasie lekcji jeden z licealistów zapytał mnie w intrygującej go sprawie. „Proszę księdza, Kościół uczy, że jeżeli z ważnych powodów nie możemy iść do kościoła w niedzielę (np. idziemy na zabawę karnawałową trwającą do białego rana, lub będziemy musieli w niedzielę pracować) to powinniśmy to uczynić w sobotę wieczorem.

Takie uczestnictwo nie będzie pociągało konsekwencji grzechu. Niestety, coraz częściej słyszę, iż niektórzy moi znajomi, dla wygody, by mieć niedzielę tylko dla siebie, idą w sobotę, a nie w niedzielę na Mszę św. Czy jest to postawa słuszna, prawidłowa? W Piśmie Świętym czytamy, jak to Pan Bóg polecił świętować siódmy dzień, a nie szósty. Wyznaczył niedzielę na świętowanie, a nie sobotę wieczorem. Czy więc regularne uczestniczenie w niedzielnej Mszy św. w sobotę wieczorem nie jest nadużyciem?”

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję