Reklama

Niedziela Legnicka

Zimowo-wiosennie na konferencji prasowej

Jeszcze w aurze zimowej, zapowiadając wydarzenia, które będą miały miejsce wiosną, 12 marca br. odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Legnicką Kurię Biskupią

Niedziela legnicka 12/2013, str. 1

[ TEMATY ]

konferencja

Ks. Piotr Nowosielski

Zaproszeni goście konferencji (sen. D. Czudowska, bp M. Mendyk, ks. J. Wilk, Ewa Szymańska) oraz prowadzący konferencję rzecznik diecezji ks. W. Wesołowski

Zaproszeni goście konferencji (sen. D. Czudowska, bp M. Mendyk, ks. J. Wilk, Ewa Szymańska) oraz prowadzący konferencję rzecznik diecezji ks. W. Wesołowski

Wśród osób, które zaprezentowały poszczególne tematy, znaleźli się: legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, senator Dorota Czudowska, Ewa Szymańska z PiS, Andrzej Tomaszewski z „Civitas Christiana”, ks. Janusz Wilk, reprezentujący Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz ks. dr hab. Sławomir Stasiak jako organizator Finału Olimpiady Teologii Katolickiej.

Pierwszą część konferencji poświęcono tematom związanym z podjęciem działań na rzecz promocji i ochrony polskiej rodziny. Dziennikarzom przedstawiono program i planowany przebieg spotkań związanych z konferencją pt. „Poznaj prawdę o in vitro”, która odbędzie się 23 marca w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy od godz. 10, a po południu od godz. 16 - w dawnym Kolegium Jezuickim przy ul. Kopernika nr 1 w Jeleniej Górze. Zapowiedziano także Diecezjalny Kongres Rodzin, który odbędzie się 18 maja w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. O tych wydarzeniach i oczekiwaniach, jako przedstawiciele współorganizatorów, poinformowali Ewa Szymańska, senator Dorota Czudowska i Andrzej Tomaszewski.

Ks. Janusz Wilk zaprosił wszystkich na najbliższy V Legnicki Marsz dla Życia i Rodziny, który odbędzie się w Niedzielę Palmową w ramach obchodów Światowego Dnia Młodzieży. Poinformował także o innych działaniach duszpasterskich podjętych w okresie Wielkiego Postu, do których należały: modlitewna Krucjata „40 dni dla życia” i „Pomoc rodzinie”.

Z kolei ks. Sławomir Stasiak mówił o przygotowaniach i przebiegu Finału XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej, którego gospodarzem w br. jest nasza diecezja. Weźmie w nim udział ponad 110 finalistów etapów diecezjalnych z całej Polski wraz ze swoimi opiekunami. Dla młodych będzie to nie tylko okazja do zweryfikowania swojej wiedzy religijnej, ale będzie także połączona z możliwością poznania Legnicy i naszego regionu. Finał odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia. Ks. Stasiak przypomniał także o Tygodniu Biblijnym, który będzie miał miejsce w dniach 14-20 kwietnia.

Reklama

W czerwcu br. przypadają 50. rocznica święceń prezbiteratu biskupa legnickiego Stefana Cichego, a we wrześniu także 15 lat jego święceń biskupich oraz 60. rocznica święceń prezbiteratu pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Te wydarzenia będą świętowane przez księży biskupów 29 czerwca o godz. 11 w legnickiej katedrze. Zostały one zapowiedziane przez bp. Marka Mendyka.

- Często padają pytania, po co świętujemy jubileusze, rocznice? - mówił Ksiądz Biskup. - Przede wszystkim, żeby pamiętać. Pamiętać o dokonanych dziełach w tym czasie, a także dziękować Panu Bogu za to, że takie wydarzenia możemy przeżywać i zwrócić uwagę, że często są one inspiracją do podejmowania dalszych działań dla wspólnego dobra. Ksiądz Biskup zaprosił wszystkich do udziału w tych uroczystościach.

Wszystkie zaprezentowane wydarzenia, częściowo są już sygnalizowane i będą dalej zapowiadane na łamach naszych diecezjalnych mediów katolickich: legnickiego „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli Legnickiej” i Radia Plus Legnica.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„W trosce o tożsamość narodową i pamięć historii”. Uroczystości jubileuszowe w Chojnowie

[ TEMATY ]

jubileusz

konferencja

Chojnó

ks. Waldemar Wesołowski

W tym roku przypadają: 140 rocznica urodzin ks. Adama Szczepana Łańcuckiego, pierwszego proboszcza w Chojnowie w jego powojennej historii; 75 rocznica przybycia Polaków z Kresów do Chojnowa; 25 rocznica powstania parafii św. ap. Piotra i Pawła.

W związku z tymi jubileuszami dziekan dekanatu Chojnów ks. dr Marek Osmulski, Starosta Legnicki Adam Babuśka, Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej, serdecznie zapraszają wszystkich, którym droga jest pamięć o rodzinnych korzeniach, ludziach zasłużonych dla budowania więzi społecznych w okresie powojennych przesiedleń oraz w czasie 25-letniej historii parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie, do wspólnego dziękczynienia oraz na wykłady w ramach konferencji popularno-naukowej pod hasłem: „W trosce o tożsamość narodową i pamięć historii”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję