Reklama

W blasku wigilijnej świecy

Od wielu już lat początek Adwentu łączy się w naszej diecezji z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom. We wszystkich świątyniach można zakupić specjalną świecę. Jest na niej Bożonarodzeniowy emblemat oraz logo Caritas. Wielu naszych diecezjan doskonale rozumie główne idee tego dzieła i chętnie w nim uczestniczy. Dzisiejsza niedziela, rozpoczynająca czas bezpośredniego przygotowania do Świąt, to doskonała okazja, żeby w paru słowach przypomnieć o symbolicznym znaczeniu tej świecy, którą chcemy zapalić w czasie Wigilii we wszystkich domach całej diecezji.

Główna myśl Wigilijnego Dzieła wyrosła z głęboko zakorzenionej w naszej świadomości staropolskiej tradycji. W polskich rodzinach wieczerza wigilijna jest jedną z najbardziej wzruszających chwil przeżywanych w gronie najbliższych. Jest opłatek i życzenia, obficie zastawiony stół i kolędy. W wielu domach przy stole jest zawsze jedno wolne miejsce. Mówimy, że to dla człowieka biednego, który, gdyby niespodziewanie przyszedł, znalazłby w naszym domu życzliwe przyjęcie i posiłek. Taka postawa jest wspaniałym świadectwem wiary i chrześcijańskiego miłosierdzia. Rozumiemy, że w ten wieczór, w którym Bóg przychodzi na świat, nie można obojętnie myśleć o ludziach najbiedniejszych, nieraz bez dachu nad głową, którzy nie doświadczyli nigdy klimatu Wigilii. W naszej ojczyźnie coraz częściej spotykamy takie właśnie sytuacje. Każdego roku wielu ludzi spędza święta samotnie. Są to głównie osoby starsze i bezdomne. Szczególnie smutny jest los wielu dzieci, często z rozbitych małżeństw bądź opuszczonych przez rodziców, zaniedbanych, samotnych i głodnych. To o nich właśnie chcemy pamiętać organizując Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Zakupioną w kościele świecę należy zapalić w wigilijny wieczór na stole przy nakryciu dla niespodziewanego gościa. Będzie to konkretny dowód, że tym razem na pustym zwykle miejscu przy stole usiadło biedne dziecko. W tym roku przygotowaliśmy na Wigilijne Dzieło 50 tys. świec. Będą one do nabycia po 4 zł. Ta kwota zawiera w sobie także koszt produkcji i transportu z fabryki do poszczególnych parafii. Środki, które udaje nam się co roku zebrać są przeznaczane na konkretne formy pomocy dzieciom. Najczęściej dofinansowujemy rekolekcje i wypoczynek wakacyjy. Organizujemy pomoc dla rodzin wielodzietnych i pomagamy przy zakupie przyborów szkolnych.

Coraz częściej w związku ze świecą wigilijną obserwujemy tworzenie się nowej, bardzo pięknej tradycji. Otóż w dzień Bożego Narodzenia rodzina zabiera w części spaloną już świecę i odwiedza na cmentarzu groby swoich bliskich. W ten sposób wigilijne światło ogarnia także tych, którzy odeszli już do Pana.

Zachęcając do nabycia wigilijnej świecy chciałbym zwrócić uwagę na pewne niebezpieczeństwo. Zdarza się w różnych miejscach w Polsce, że wigilijną świecę oferują także nieuczciwi handlarze. W niektórych diecezjach w latach ubiegłych można ją było kupić nawet na bazarach. Na szczęście na naszym terenie przypadki nadużyć są bardzo rzadkie. Ponieważ w przeszłości miały one jednak miejsce, chciałbym stanowczo stwierdzić, że świece rozprowadzane przez Caritas są do nabycia tylko w kościołach. Wszystkie inne próby sprzedaży świec, takich samych czy podobnych, organizowane poza świątyniami są nieuczciwą chęcią zarobienia na naszej wrażliwości i trosce o potrzeby biednych dzieci. Pieniądze bowiem uzyskane z takiej sprzedaży nie trafią nigdy na żaden dobroczynny cel.

Zapal wigilijne światło w swoim domu. Twój życzliwy gest i zakupiona świeca może przynieść prawdziwą radość dzieciom, o których często nikt nie pamięta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Przyjęcie do katechumenatu

2022-11-28 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Obrzęd Przyjęcia jest jednym z trzech obrzędów, w których muszą wziąć udział katechumeni, żeby przystąpić do przyjęcia chrztu, bierzmowania i pierwszej komunii w Wielką Sobotę. W tym roku do przyjęcia sakramentów przygotowuje się ośmiu dorosłych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję