Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy

Pod hasłem „Matko tych, którzy zawsze są wierni - Módl się za nami” na Jasnej Górze odbyła się 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Centralnym jej punktem była niedzielna Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, w czasie której homilię wygłosił metropolita białostocki abp Józef Guzdek.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwracając się do zgromadzonych na jasnogórskich błoniach abp Guzdek, przywołał postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona ludzi pracy i Solidarności . Podkreślił, że nie uległ on pokusie milczenia, ale bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła, oraz wolności tych którzy podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokorzeni i wielokrotnie zachęcał, by nie być obojętnym wiernym, ale mówił: zło dobrem zwyciężaj”.

Kaznodzieja przypomniał, że jako chrześcijanie musimy żyć i świadczyć o prawdzie, bo przyszłość kościoła zależy od tych, którzy ufają i działają z mocą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzysztof Świertok/BPJG

- Od wielu już lat jesteśmy świadkami ataku na szkolną katechezę, który w ostatnim czasie bardzo się nasilił. Trzeba też z całą mocą przypominać o nieustannym atakowaniu i ośmieszaniu podstawowej komórki społeczeństwa jaką są małżeństwo i rodzina, dehumanizację nienarodzonych dzieci i kwestionowanie prawa do życia każdego człowieka, od poczęcia do naturalnej śmierci - wyliczał abp Guzdek.

Reklama

- Jako chrześcijanie musimy mieć poczucie własnej godności oraz świadomość tego, co wnosimy w życie narodu. Naszym obowiązkiem jako uczniów Chrystusa jest myślenie o tym, kim jesteśmy oraz życie prawdą i świadczenie o niej. Nie możemy być milczącą większością narodu. Konieczne jest nasze zaangażowanie i świadectwo wierności ewangelicznym wartościom, aby powstrzymać wszelkie destrukcyjne zmiany. Trzeba przezwyciężyć strach i wystrzegać się jałowego spokoju - nawoływał arcybiskup.

Na zakończenie homilii abp Józef Guzdek za bł. kard. Wyszyńskim powtórzył pytanie, które jest niezwykle aktualne: Jaka jest Polska? Uśmiechnięta? Ale z jakiego powodu? I do kogo? Tolerancyjna? Tylko wobec kogo? Praworządna? Czy na pewno? Tych pytań jest znacznie więcej a to, jaki będzie Kościół, jaka będzie przyszłość naszej Ojczyzny zależy od każdej i każdego z nas.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podkreślił, że pielgrzymi przybyli, by podziękować za otrzymane łaski, prosić o dalsze błogosławieństwo, a także o rychłą kanonizację błogosławionego patrona Solidarności. - Ta pielgrzymka to realizacja testamentu błogosławionego księdza Jerzego, który podkreślał, że dla niego człowiek jest najważniejszy. Ks. Jerzy pozostawił po sobie „mocny fundament”, a członkowie Solidarności starają się każdego dnia budować w swoich sercach trwały pomnik tego niezwykłego kapłana - powiedział

Tegorocznym organizatorem pielgrzymki był Region Podlaski NSZZ „Solidarność”.

Reklama

Józef Mozolewski, przewodniczący podlaskiej solidarności przypomniał, że w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko, który 42 lata temu zapoczątkował nasze pielgrzymowanie do Matki. Uczestniczył w trzech pielgrzymkach, natomiast już w 1984 roku został porwany i zamęczony, ale jego dzieło trwa. Myślę, że dla nas, dla regionu Podlaskiego to jest takie szczególne wydarzenie, ponieważ to nasz rodak. - powiedział przewodniczący. Zaznaczył także, że w tym trudnym szczególnie czasie, kiedy nie jest wiadomo co będzie jutro w kontekście życia społecznego, zawodowego, rodzinnego i politycznego, to przyjazd do Matki Boskiej i powierzenie Jej problemów, życia codziennego daje nadzieję na „spokojniejsze jutro”.

- Jestem przewodniczącym dosyć długo i dostrzegam, że dla społeczeństwa jedyna nadzieja, jedyny ratunek, to przyjść na kolanach przed Matkę Bożą, powierzyć Jej te nasze problemy i prosić o pomoc, bo sami nie jesteśmy w stanie ich rozwiązać - dodał.

Tradycyjnie w pielgrzymce udział biorą członkowie rodziny błogosławionego patrona, brat Józef Popiełuszko, siostra Teresa Boguszewska i Alfreda Popiełuszko - szwagierka. Podkreśliła ona, że przybywa na Jasną Górę od wielu lat i żadnej pielgrzymki Ludzi Pracy nie opuściła. - Wierni jesteśmy temu pielgrzymowaniu, które ks. Jerzy zapoczątkował. Jak Bóg i zdrowie pozwoli, będziemy dalej pielgrzymować - zapewniła. Przyznała też, że jest wielką radością, że „cała Polska, cały świat idzie za księdzem Jerzym”, a ludzie proszą o modlitwę za przyczyną błogosławionego kapłana. - Wiem, że doznają oni wielu łask, a to dla nas wielka radość. Cały czas jesteśmy z nim, i widzimy, że jego cierpienie nie poszło na marne. Jest orędownikiem dla wielu ludzi w Polsce, na świecie, dla naszej rodziny - przyznała szwagierka bł. ks. Jerzego.

Pierwszy raz Ludzie Pracy przyjechali na Jasną Górę w 1983 r. Był to akt masowej mobilizacji Polaków w trudnym czasie łamania ich praw i godności. Zgromadziło się wtedy przed Szczytem Jasnogórskim kilka tysięcy robotników. Ludzie hut, kopalń i stoczni podziękowali Maryi za to, że była z nimi w celach więziennych w czasie internowania. Zameldowali o zawieszeniu krzyży w swoich fabrykach i otwarciu drzwi dla Odkupiciela. Prosili, aby Maryja ich nie opuszczała. Ks. Popiełuszko dopilnował by pielgrzymka z 1983 r. została zapisana jako I Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę.

W czasie pielgrzymki w Sali Rycerskiej otwarta została wystawa pt.: „bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do 21 października.

2024-09-15 19:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: główne uroczystości odpustowe NMP Królowej Polski

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Z udziałem tysięcy pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się 3 maja główne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tegoroczne świętowanie było także przypomnieniem o sile ducha o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego przeora klasztoru z czasów potopu szwedzkiego w 350. rocznicę jego śmierci. Zanoszona była szczególna modlitwa o zachowanie chrześcijańskiego ducha narodu, pokój na świecie oraz trwałe pojednanie i przebaczenie polsko-ukraińskie.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał w kazaniu o przypadającej w tym roku 80. rocznicy rzezi Polaków na Wołyniu. W tym kontekście zauważył, że „w życiu nie wszystko można rozwiązać za przyczyną sprawiedliwości, bo tam, gdzie trzeba postawić granicę złu, ktoś musi kochać więcej niż trzeba, aby rozpocząć nową historię”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Teresa z Avila - życiowa mistyczka

Niedziela łódzka 41/2007

[ TEMATY ]

święta

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”
Czy czytali Państwo „Drogę doskonałości” św. Teresy z Avila, reformatorki żeńskich klasztorów karmelitańskich, mistyczki i wizjonerki? A jej listy pisane do osób duchownych i świeckich? To zaskakująca literatura. Autorka, święta i doktor Kościoła, żyjąca w XVI w. w Hiszpanii, ujawnia w niej nadzwyczajną trzeźwość umysłu oraz wiedzę o świecie i człowieku. Jej znajomość ludzkiej, a szczególnie kobiecej natury, z pewnością przydaje się i dziś niejednemu kierownikowi duchowemu. Trapiona chorobami, prawie nieustannie cierpiąca, św. Teresa zwraca się do swoich sióstr językiem miłości, wolnym od pobłażania, ale świadczącym o głębokim rozumieniu i nadprzyrodzonym poznaniu tego, co w człowieku słabe, i może stanowić pożywkę dla szatańskich pokus. Po latach pobytu w klasztorze św. Teresa podjęła trudne dzieło reformy żeńskich wspólnot karmelitańskich. Dostrzegła niedogodności i zagrożenia wynikające z utrzymywania dużych zgromadzeń, zaproponowała więc, aby mniszki całkowicie oddane na służbę Chrystusowi mieszkały w małych wspólnotach, bez stałego dochodu, zdane na Bożą Opatrzność, ale wolne od nadmiernej troski o swe utrzymanie. Zadbała także o zdrowie duchowych córek, nakazując, aby ich skromne siedziby otoczone były dużymi ogrodami, w których będą pracować i modlić się, korzystając ze świeżego powietrza i słońca. Te wskazania św. Reformatorki pozytywnie zweryfikował czas i do dziś są przestrzegane przy fundacji nowych klasztorów. Oczywiście, główna troska św. Teresy skierowana była na duchowy rozwój Karmelu. Widziała zagrożenia dla Kościoła ze strony proponowanych przez świat herezji. Cóż może zrobić kobieta? - pytała świadoma realiów. Modlitwa i ofiara jest stale Kościołowi potrzebna. Kobieta, przez daną jej od Boga intuicję i wrażliwość, potrafi zaangażować nie tylko swój umysł, ale i serce na służbę Bożej sprawy. W życiu ukrytym i czystym, przez modlitwę i ufność może ona wyprowadzić z Serca Jezusa łaski dla ludzi. Jak korzeń schowany w ziemię czerpie soki nie dla siebie, ale dla rośliny, której część stanowi, tak mniszka za klauzurą Karmelu podtrzymuje duchowe życie otaczającego świata. Dąży do zażyłości z Panem nie dla zaspokojenia własnych pragnień, lecz dla Królestwa Bożego, aby Stwórca udzielał się obficie stworzeniu, karmiąc je łaską i miłością. Tak widziała to św. Teresa i tak postrzegają swe zadanie dzisiejsze karmelitanki. Modlą się za Kościół, za grzeszników i ludzi poświęconych Bogu, narażonych na potężne i przebiegłe zasadzki złego, aby wytrwali i wypełnili swoje powołanie. Szczęśliwe miasto, w którym Karmel znalazł schronienie. Szczęśliwa Łódź. Pełne wiary, wolne od strapień doczesnych, mieszkanki Karmelu potrzebują wszakże naszego wsparcia, materialnej ofiary, dziękczynnej modlitwy. W przededniu święta Założycielki Karmelu terezjańskiego, w roku poprzedzającym 80. rocznicę obecności Karmelitanek Bosych w Łodzi przy ul. św. Teresy 6, ku nim zwracamy spojrzenie. Niech trwa wymiana darów.
CZYTAJ DALEJ

Matka, która pociesza we wsi Biechowo

2024-10-15 20:50

[ TEMATY ]

rozważania różańcowe

Red

Matko, pociesz nas – zawierzamy Ci nasze „trudne dziś” a także „niepewne jutro”, prowadź nasz Naród przez codzienność tak, jak prowadziłaś go przez wiele bolesnych dziejów. Bądź nam nadal Królową i Matką, naszym Pocieszeniem i naszą Orędowniczką. Pełni dziecięcej ufności wołamy do Ciebie:

Matko Pocieszenia, życia strzeż i zdrowia, Od powietrza, wojny, ognia i przednowia, O przeżegnaj, jak kraj długi, Nasze prace, nasze pługi; Ustrzeż bytu i imienia, Święta Matko Pocieszenia, nie opuszczaj nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję